J.K.Rowlingovú pozná takmer každý, no my vám prinášame fakty, ktoré sú známe len málokomu

7587

Joanne Rowlingová, ktorú poznáme ako J.K.Rowling, je od konca 90. rokov minulého storočia známa ako autorka sérii fantasy kníh o zázračnom chlapcovi menom Harry Potter, ktorý nastúpi na čarodejnícku školu, kde si nájde priateľov, s ktorými bude tvoriť nerozlučnú trojku. Prežijú mnohé dobrodružstvá, po ktorých im zostane kopec spomienok, radostných, ale i plných bolesti. Autorka však ani po dopísaní tejto úspešnej série nezaháľala a fanúšikovia sa mohli dočkať vydania scenára so skúšok s názvom Harry Potter a Prekliatie dieťa, taktiež napísala Fantastické zvery, ktoré sa rovnako ako Harry Potter dočkali filmového spracovania. Autorka takisto robí pravidelné rozhovory, pomáha charitatívnym organizáciam a pomerne aktívne vystupuje aj na Twitteri.

Jej životný príbeh nie je tajomstvom – väčšina ľudí napríklad vie, že Harry Potter bol vydavateľmi 12-krát odmietnutý, kým sa ho mladého vydavateľstvo Bloomsbury nerozhodlo vydať. Ale ako dobre poznáte jeho autorku? Tento zoznam obsahuje niektoré menej známe informácie o J.K.Rowlingovej, ktoré stoja za prečítanie.

Harry Potter bol vydaný vďaka 8-ročnému dievčatku

the lion king book on black textile
Photo od Jessica Fadel na Unsplash

Väčšina ľudí vie, že Rowlingová bola mnohokrát odmietnutá (jej dielo zmietlo zo stola presne 12 vydavateľstiev). Mnohí však nevedia, že keby nebolo jedného 8-ročného dievčaťa menom Alice Newton, ktorá bola dcérou výkonného riaditeľa Bloomsbury Publishing Nigela Newtona, pravdepodobne by čakalo autorku ďalšie potupné odmietnutie. Nigel Newton jedného večera priniesol domov Rowlingovej rukopis a ponúkol ho svojej dcére Alici na prečítanie. Tej sa príbeh o mladom čarodejníkovi páčil natoľko, že chcela poznať pokračovanie. Dokonca povedala, že sa jedná o najlepšiu knihu, akú kedy čítala.

Bola prvou autorkou, ktorá sa stala miliardárkou

Spisovatelia zväčša vedú skromný život a predstava, že by to bola ich jediná zárobková činnosť je tak trochu naivná – existuje len nemálo autorov, ktorí by sa mohli pochváliť tým, že ich písanie živí a ešte menej je takých, ktorí by sa mohli považovať za bohatých. Rowlingová je však autorka, ktorá patrí medzi túto vzácnu hŕstku spisovateľov. V roku 2004 ju oficiálne privítali v klube miliardárov – a s týmto statusom prišlo aj niekoľko ďalších vyznamenaní.

Vznik a myšlienka dementorov je inšpirovaná depresiou, ktorou Rowlingová trpela

Zdroj: shutterstock

Nie je žiadnym tajomstvom, že spisovatelia – a všeobecne umelci rôznych zameraní, či už speváci, herci, alebo maliari – často prenášajú do svojich diel vlastné pocity, skúsenosti, prežitky. Pre Rowlingovú sa jej boj s klinickou depresiou – najmä po narodení prvého dieťaťa – nakoniec prejavil v podobe dementorov, prízrakov, ktorí neboli tak desiví svojim vzhľadom, ako tým, čím sa živili. Vysávali totiž z človeka všetky jeho šťastné spomienky, zasievali chlad a zostávala po nich len prázdnota. Harryho prenasledovali naprieč celým jeho životom. Rowlingová presne vysvetlila, čo pre ňu dementori predstavovali:

Je to tá chladná absencia citu, ten skutočne vyhĺbený pocit – to sú dementori.

Vo voľnom čase si rada zahrá Minecraft

Niet spisovateľa, ktorý by nemal nastavenú svoju vlastnú dennú rutinu, ktorá sa skladá so samotného procesu písania, bežných denných povinností, ale i aktivít, ktoré sa tak trochu podobajú prokrastinácií – môže ísť o scrolovanie na sociálnych sieťach ako je Twitter, TikTok, či Pinterest, ale i čítanie kníh, sledovanie správ a v neposlednom rade i hranie hier – a tu sme sa dozvedeli o Rowlingovej obľúbenej počítačovej hre. Kto by bol čakal, že to bude práve Minecraft?

Informácia sa vyskytla na Twitteri v roku 2011, kde Rowlingová priznala, že miluje hranie tejto populárnej videohry, a že ju začala hrať so svojím malým synom, ktorý mal v tom čase 11 rokov.

Prvý diel vydala pod pseudonymom kvôli strachu z neúspechu

Slávna autorka sa tak rozhodla na radu svojho vydavateľa, s ktorým mali obavy, že ak by knihu vydala pod svojim menom (a teda ženským) chlapci by ju odmietli čítať, pretože by mali dojem, že sa musí jednať čisto o dievčenskú knihu. Neskôr autorka taktiež uviedla, že pseudonym použila i kvôli obave zo svojho ex-manžela.

Vybrala si iniciály „J.K.”, ktoré znamenajú Joanne Kathleen – v skutočnosti však Rowlingová nemá žiadne stredné meno. Kathleen bolo meno jej starej mamy a ona sa ho rozhodla použiť, ako milú spomienku a vzdanie pocty osobe, ktorú milovala.

Na Oxford ju neprijali, no i tak získala bakalársky titul zo štúdia francúzštiny a literatúry

V roku 1982 sa Rowlingová zúčastnila na prijímacích skúškach na vysoké školy. Túžila študovať na Oxforde, jednej z najprestížnejších univerzít, tam ju však neprijali. Zostávalo jej len nastúpiť na University of Exeter, kde nakoniec získala titul BA z francúzštiny. Priznala, že pôvodne chcela študovať angličtinu, no rodičia na ňu tlačili, aby to nerobila. Počas svojich vysokoškolských rokov sa nezameriavala na tvorivé písanie, namiesto toho študovala predovšetkým klasiku.

Svoju dcéru pomenovala po vplyvnej ľavicovej spisovateľke

Zdroj: wikimedia common

J.K. Rowlingová už od svojich skorých študentských čias (dalo by sa povedať, že od dovŕšenia svojich 14 rokov) vzhliadala k spisovateľke Jessicu „Decce” Mitfordovej, ako k svojej hrdinke. Miltfordová však nebola len spisovateľka, živila sa najmä ako investigatívna novinárka. Tiež bola prominentnou ľavicovou aktivistkou. Rowlingová bola jej veľkou obdivovateľkou a v mnohých názoroch sa ňou nechala ovplyvniť. V skutočnosti zašla tak ďaleko, že po zosnulej spisovateľke pomenovala svoju prvú dcéru Jessicu.

Pracovala ako učiteľka angličtiny v Portugalsku

Aj napriek titulu z francúzštiny sa rozhodla z Anglicka odísť a namierila si to rovno do Portugalska, do mesta Porto, kde si našla bývanie a zarábala si výukou anglického jazyka. Toto jej nečakané rozhodnutie bolo do istej miery podnietené smrťou Rowlingovej matky. Vieme si predstaviť, že sa chcela vymaniť zo smútku a zmeniť prostredie. Tu sa prvýkrát vydala (za televízneho novinára Jorgea Arantesa) a nakoniec tu aj porodila svoju prvú dcéru Jessicu.

Natalie McDonald skutočne existovala

Natalie McDonald bolo dievča žijúce v Kanade, ktoré trpelo ťažkou formou leukémie. Bolo zrejmé, že jej nezostávalo veľa času, no od bolesti a trápenia jej vždy pomohol práve „Harry Potter”. Rodinná priateľka chcela dievča potešiť, a tak napísala Rowlingovej e-mail. Tá sa v tom čase nachádzala na dovolenke, no hneď ako sa k nej správa dostala, pustila sa do odpisovania, aj keď nevedela, či nie je neskoro. V správe opísala celý život hrdinov, dobrodružstvá, ktoré ich mali ešte postretnúť, tiež to ako vznikol nápad a ktorú postavu mala najradšej. Neskôr, keď sa dozvedela o smrti dievčaťa, ju poctila zahrnutím do svojej ďalšej knihy Harry Potter a Ohnivá čaša. Natalie sa tak stala jedinou postavou zo série Harry Potter, ktorá bola inšpirovaná skutočnou osobou.

Najobľúbenejším športom Rowlingovej je basketbal

close-up photo of basketball rim during daytime
Photo od Minh Ngọc na Unsplash

Rowlingová sa narodila neďaleko Bristolu, vo Veľkej Británii, no len málokto si túto krajinu, čo sa týka športu, spojí s basketbalom, ale i tak je faktom, že J.K. Rowlingová je veľkým fanúšikom práve tohto športu. Keď bola v Portugalsku, stala sa fanúšičkou Chicago Bulls, ktorých viedol Michael Jordan. Nielenže v nasledujúcich rokoch pokračovala v sledovaní NBA, ale dokonca metlobal, slávnu hru z kníh Harryho Pottera, založila na mnohých princípoch basketbalu.

Rowlingovej rodičia sa stretli na stanici King’s Cross

Zdroj: shutterstock

Kto by nepoznal slávne nástupište 9 a 3/4 na King’s Cross a kto by netúžil tam zavítať, prejsť ním a nastúpiť do Rokfordského expresu? Snáď ani jeden fanúšik tohto fantasy príbehu by neodmietol, keby sa mu taká možnosť naskytla. Je tiež známe, že nápad na tento príbeh vznikol vo vlaku. Presnejšie na štvorhodinovej ceste z Menchestru do Londýna. Ale prečo si Rowlingová vybrala práve túto stanicu? Ako sa ukázalo, toto miesto je pre Rowlingovú veľmi výnimočné, pretože sa tu stretli jej rodičia. Dokonca cestovali tým istým vlakom, ktorý odchádzal z King’s Cross. Takže áno, bez stanice King’s Cross by nebola žiadna J.K.Rowlingová – a ani Harry Potter.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre