Salvador Dalí – extravagantný umelec s pestrým životom. Tu je niekoľko faktov.

3050

Muž, ktorého takmer všetci považovali za výstredného, zvláštneho až vizionárskeho a to je len pár slov, ktorými by sa dal Salvador Dalí, známy španielsky predstaviteľ surrealizmu, opísať. Popravde, je ťažké nájsť vhodné slová, ktoré by ho komplexné obsiahli.

Jeho minulosť bola pestrá a nakoľko o ňom vyšlo viacero diel, vieme vám priniesť niekoľko zaujímavých faktov o tomto extravagantnom človeku. Verte, že nudiť sa nebudete. 

Dalí spolupracoval na animovanom filme s Waltom Disneym

Zdroj: wikimedia common

Film nesie názov Destino, vyšiel v roku 2003 a patril medzi jeden z prvých Disneyho filmov určených pre verejnosť. Prvé pokusy a náčrty boli už v roku 1945, ale kvôli druhej svetovej vojne a obdobiu, ktoré prišlo po nej, bola jeho výroba pozastavená až do roku 1999, kedy sa dostal do rúk Disneyho synovcovi Royovi E. Disneymu. V diele sa spája Dalího surrealizmus s mýtom o bohovi času Chronosovi. Celý film tvorí milostná zápletka medzi bohom a ženou menom Dahlia.

Dalí veril, že je reinkarnáciou svojho brata, ktorý sa tiež volal Salvador

Mal opodstatnený dôvod myslieť si to – deväť mesiacov pred narodením Dalího totiž zomrel jeho starší brat Salvador na zápal žalúdka. Jeho rodičia boli z jeho smrti zdrvení, a tak keď zistili, že čakajú chlapca, meno, aké mu dajú bolo už vybraté. Dokonca sa na svojho zosnulého brata neuveriteľne podobal. Dalí tomu uveril a tieto myšlienky a rôzne náznaky sa objavujú aj v jeho dielach, čo značí, že ho to do veľkej miery poznačilo. 

Namiesto peniazmi platil v reštaurácii svojim „podpisom“ 

Dalí pomerne často a rád usporadúval rôzne extravagantné a honosné večere pre seba a pár priateľov, keď však prišlo na platenie, vypísal šek, následne ale na zadnú stranu načmáral kresbu a to úplne stačilo na zaplatenie niekoľko chodového menu – kto by si nechal ujsť možnosť vlastniť Daliho originál. 

Dalího umenie bolo súčasťou komercie

Zdroj: shutterstock

Čo sa týka umenia bol Dalí praktický a svoj talent využíval aj na vytváranie komerčných kúskov pre veľké značky a za veľké peniaze. Niektorí jeho „kolegovia“ kvôli tomu mali o ňom nepeknú mienku – považovali ho za predajného človeka, dychtivého po zisku. Zopár z takýchto jeho úspechov zahŕňalo reklamu na Chupa Chups a logo Eurovízie 1969, rad šperkov a objavil sa aj v reklamách pre značky ako Alka Seltzer.

Dalí svoj extravagantný vkus prenášal aj na svojich miláčikov

Zdroj: wikimedia common

Salvador Dalí vlastnil ocelota menom Babou, ktorého naučil chôdzi na voditku a následne s ním chodil na spoločenské stretnutia a do reštaurácií. 

Dalí bol známy svojim bizarným vyčíňaním

Nebolo nič výnimočné, keď sa na prednáške objavil oblečený v potápačskom obleku alebo si len tak spontánne vzal Rolls Royce Phantom II a vybral sa na výlet do Španielska či Paríža. V istom momente svojho života sa dokonca stal posadnutým Hitlerom a zašiel tak ďaleko, že ho namaľoval masturbujúceho obklopeného koňmi.

Dalí chcel byť vylúčený z umeleckej školy, to sa mu aj splnilo 

Z tej istej umeleckej školy bol vylúčený nielen raz, ale rovno dvakrát. Počas štúdia na Academia de San Fernando bol obvinený z podnecovania protestu študentov. 

Dalí bol ženatý so ženou, s ktorou sa zoznámil ešte v čase keď bola vydatá 

Zdroj: wikimedia common

Elena Ivanovna Diakonová, žena známejšia pod prezývkou Gala, bola pôvodne vydatá za surrealistického básnika Paula Eluarda, no stačilo jedno stretnutie s Dálim a okamžite sa do seba zaľúbili. Eluard a Gala boli známi tým, že mali otvorené manželstvo, ale nakoniec sa rozhodla rozviesť a vziať si Dalího, paradoxom je, že aj s ním mala dohodu o otvorenom manželstve. 

Na starobu stratil schopnosť maľovať, čo mu spôsobilo hlbokú depresiu

Vo veku 76 rokov bola Dalimu diagnostikovaná motorická porucha zvaná obrna, ktorá mu znemožňovala držať štetec, nieto ešte maľovať. Prišiel tak o svoju celoživotnú vášeň, čo znášal len veľmi ťažko. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre