Zomrel muž, ktorému pred 2 mesiacmi úspešne transplantovali prasaciu obličku

213

Pred necelými 2 mesiacmi sme vám písali o mužovi, ktorému bola úspešne transplantovaná prasacia oblička. Bohužiaľ, 62-ročný muž zomrel.

Richard Slayman dostal obličku po tom, ako mu minulý rok diagnostikovali ochorenie obličiek v konečnom štádiu. Po absolvovaní štvorhodinovej operácie bol v apríli prepustený z nemocnice. Nemocnica zdôraznila, že nič nenasvedčuje tomu, že by jeho smrť bola dôsledkom transplantácie. Po operácii lekári uviedli, že veria, že nová oblička by mohla vydržať roky, ale priznali, že pri transplantácii zo zvieraťa na človeka je veľa otáznikov.


WCVB Channel 5 Boston/youtube

„Pán Slayman bude navždy vnímaný ako znak nádeje pre veľké množstvo pacientov po transplantácii na celom svete a my sme mu hlboko vďační za jeho dôveru a ochotu napredovať v tejto neprebádanej oblasti,“ uviedla Massachusettská všeobecná nemocnica vo vyhlásení. „Rodine a blízkym pána Slaymana vyjadrujeme úprimnú sústrasť pri spomienke na úžasného človeka, ktorého štedrosť a láskavosť sa dotýkala všetkých, ktorí ho poznali.“

Slayman bol pacientom v transplantačnom programe nemocnice 11 rokov. V roku 2018 dostal obličku od ľudského darcu, avšak po piatich rokoch sa u neho začali prejavovať príznaky zlyhania obličky a v roku 2023 sa vrátil k dialýze.

Zdroj Akram Huseyn

„Videl som v tom nielen spôsob, ako pomôcť mne, ale aj spôsob, ako poskytnúť nádej mnoho ľuďom, ktorí potrebujú transplantáciu, aby prežili,“ uviedol Slayman vo vyhlásení.

Potreba orgánov veľmi prevyšuje ich počet, ktorý je v USA k dispozícii. Podľa organizácie Organ Procurement and Transplantation Network v súčasnosti čaká na darovanie orgánov viac ako 100 000 ľudí.

Odborníci už dlho skúmajú, ako bezpečne a úspešne transplantovať zvieracie orgány ľuďom, čo by podľa nich mohlo pomôcť vyriešiť nedostatok orgánov. Pred Slaymanovou transplantáciou boli dokončené len dve transplantácie s použitím orgánov prasiat – srdca, ale obaja pacienti zomreli niekoľko týždňov po prijatí srdca.

9NEWS/youtube

„Sme hlboko vďační pánovi Slaymanovi a jeho rodine, a budeme si ctiť jeho odkaz a obrovský prínos pre vedu a medicínu tým, že budeme pokračovať v našom úsilí o pokrok v xenotransplantácii pre milióny pacientov na celom svete, ktorí potrebujú život zachraňujúce orgány,“ vyjadrila sa biotechnologická spoločnosť EGenesis, ktorá poskytla geneticky upravenú prasaciu obličku.

„Po transplantácii Rick povedal, že jedným z dôvodov, prečo podstúpil tento zákrok, bolo poskytnúť nádej tisícom ľudí, ktorí potrebujú transplantáciu, aby prežili. Rick tento cieľ splnil a jeho nádej a optimizmus pretrvajú navždy. Jeho odkaz bude inšpiráciou pre pacientov, výskumníkov a zdravotníckych pracovníkov na celom svete,“ uviedla jeho rodina a zároveň poďakovali ošetrovateľskému tímu v celej Massachusetts General.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre