Zopár bizarných tajomstiev krásy najkrajších žien histórie: od surového mäsa po toxický mejkap

350

Byť krásna nie je jednoduché. Najkrajšie ženy v histórii sa takými nenarodili. Vložili do toho tvrdú prácu – a niekedy aj zopár rozdrvených hmyzích vnútorností, dusených vtákov alebo trusu. Je to malé špinavé tajomstvo, ktoré sa skrýva za pôvabom. Bez ohľadu na to, ako fantasticky niekto vyzerá, nikdy to nie je prirodzené. Za každou veľkou krásou v histórii sa skrýva špinavé tajomstvo o všetkej tej práci, ktorá bola vynaložená na to, aby ste vyzerali tak dobre.

Cisárovná Alžbeta: Maska na tvár vystlaná surovým teľacím mäsom

Najkrajšou ženou na svete bola v 19. storočí rakúska cisárovná Alžbeta. Bola známa po celej Európe vďaka svojej dokonalej pleti a hustým gaštanovým vlasom, ktoré jej padali až k nohám. Aby si udržala krásnu pleť, drvila si na rukách, tvári a krku jahody, kúpala sa v teplom olivovom oleji a spávala v niečom, čo sa opisuje len ako „maska vystlaná zvnútra surovým teľacím mäsom“. Zahaľovala sa do korzetu takého tesného, že jej pás meral len 49,5 centimetra dookola. Každý deň strávila tri hodiny rozčesávaním vlasov, najmä preto, že boli také dlhé, že sa jej viazali do uzlov. A keď si ich dala do stužiek, vlasy jej tak oťažievali, že ju z nich bolela hlava. To znamenalo, že častejšie ako inokedy trčala doma, pretože sa bála, aby jej vietor nezničil vlasy.

Nefertiti: Nosila dosť mejkapu na to, aby ju zabil

Meno egyptskej kráľovnej Nefertiti znamenalo „krásna prišla“ – a ona to aj splnila. Bola taká krásna, že na začiatku 20. storočia spôsobila socha jej tváre medzinárodnú senzáciu. Viac ako 3 000 rokov po jej smrti bol jej vzhľad stále na prvých stranách novín. Na to, aby vyzerala dobre, si dala nemalú námahu. Kráľovné Nefertitiinej doby sa nechávali pochovávať aj s mejkapom, a tak hoci si mnohé zo svojich tajomstiev krásy nezapísali, podarilo sa nám nájsť ich metódy, ktoré po sebe zanechali v hrobkách. Hoci sa jej hrobka nikdy nenašla, hrobky jej súčasníkov nám dávajú celkom dobrú predstavu o tom, ako to robila. Nefertiti bola úplne bez vlasov. Celé telo mala oholené od hlavy po päty britvou, vrátane vlasov na temene hlavy. Namiesto toho si na hlavu nasadila parochňu a oči si namaľovala na čierno niečím, čo sa nazývalo kohl. Staroegyptský kohl sa mimochodom vyrábal z tmavej olovenej rudy galenitu – čo znamená, že Nefertiti sa pomaly zabíjala otravou olovom zakaždým, keď sa nalíčila. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ju olovo zabilo. Jednoducho nie je možné, aby ju to dorazilo skôr ako rúž. Jej rúž totiž obsahoval brómmanit, ďalšiu toxickú látku, o ktorej sa všeobecne predpokladá, že by ju otrávila oveľa skôr ako olovo, ktorým si natierala oči.

Helena Trójska: Kúpanie v octe

Helena Trójska, žena taká krásna, že za jej česť zomierali tisíce mužov. No buď to, alebo bola len výplodom fantázie starého Gréka. Ak si ju však Homér naozaj vymyslel, mal pozoruhodné pochopenie pre kozmetickú starostlivosť o ženy. Podľa Iliady sa Helena z Tróje kúpala v octe. Každý deň jej pripravili, odborne povedané, vaňu plnú kyseliny a ona sa do nej ponorila. Dnes sa ľudia skôr domnievajú, že používala jablčný ocot alebo že ho riedila vo vode, jednoducho preto, že inak to znie dosť hrozne. Koniec koncov, ľudia to robia aj dnes – kúpu sa v zmesi jablčného octu a vody. A skutočne to funguje. Ocot vyrovnáva hladinu pH v tele, čo môže mať očistný účinok.

Simonetta Vespucci: Arzén, pijavice a ľudský moč

Aj keď nepoznáte jej meno, tvár Simonetty Vespucciovej ste už určite videli. Bola múzou pre niektorých z najväčších maliarov renesancie. Dokonca si ju vybrali za model samotnej bohyne lásky v centre obrazu Zrodenie Venuše. V renesancii sa jej chcel podobať každý. A tak kopírovali jej režim krásy – pijavice a jedy. Aby si ženy vo Vespucciho dobe udržali bledú, bielu a krásnu pokožku, prikladali si na uši pijavice. Pijavice im odčerpávali krv z tváre a zanechávali ich smrteľne bledé. Tie, ktoré nechceli zájsť tak ďaleko, mohli vždy použiť masku na tvár. Renesančné ženy si miešali strúhanku a bielok s octom a potom si to hojne nanášali na tvár. Chĺpky na obočí sa v tom čase museli vytrhávať, alebo v ideálnom prípade rovno vypáliť. Ženy si chĺpky odstraňovali arzénom a kamenným hliníkom a potom ich všetky obrúsili zlatom. To však nebolo nič v porovnaní s tým, čo robili, aby získali tú dlhú, splývavú, zlatú hrivu vlasov na hlave. Pre Vespucciovú to bolo prirodzené, ale chudobnejšie ženy, ktoré ju chceli napodobniť, si našli vlastný spôsob. Vlasy si odfarbovali v ľudskom moči. Iste, znie to nechutne – ale každá krásna žena musí urobiť niekoľko vecí, ktoré jednoducho nie sú pekné.

Mária, škótska kráľovná: Kúpanie vo víne

Mária, škótska kráľovná, nebola prirodzenou kráskou. Narodila sa s trochu veľkým nosom a príliš ostrou bradou, ale bola kráľovnou a bola odhodlaná byť krásna. Aby si udržala čo najvýraznejšiu pleť, nechala svojich sluhov napustiť vaňu bielym vínom. Brodila sa v nej v presvedčení, že víno zlepšuje jej pleť. Znie to dekadentne, ale v skutočnosti to ľudia robia aj dnes. Dnes sa to nazýva vinoterapia a po celom svete existujú miesta, kde si môžete na vlastnej koži vyskúšať liečbu Márie, kráľovnej škótskej. Ťažko povedať, čo presne kráľovná používala, ale moderní vinoterapeuti v skutočnosti nenalievajú pitné, alkoholické víno. Namiesto toho používajú zvyšky kompostu z procesu výroby vína; „jadierka a dužinu“ z hrozna, ktoré zostanú. Takže nie – nemôžete sa z neho opiť.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre