Zopár bohatých ľudí zaslepených vlastnou aroganciou

1277

Od mediálnych magnátov až po celebrity a politikov, títo ľudia boli kedysi uctievaní za svoje úspechy a nahromadili majetok, ktorý sa zdal byť neobmedzený. Ich nekontrolovaná arogancia a sebadôvera však nakoniec viedli k ich pádu, keď sa zaplietli do sietí podvodov, škandálov a dokonca aj trestnej činnosti. Ich príbehy slúžia ako varovné príbehy a pripomínajú nám nebezpečenstvá, ktoré číhajú na nekontrolovanú pýchu.

Hoci tieto osoby mohli byť kedysi považované za titanov priemyslu alebo ikony úspechu, ich príbehy slúžia ako jasná pripomienka toho, že bohatstvo a vplyv neoslobodzujú od dôsledkov pýchy. Keďže sa pohybujeme vo svete, kde honba za úspechom často zatieňuje morálne kompasy, je veľmi dôležité poučiť sa z chýb iných. Koniec koncov, ako nám história opakovane ukázala, slepá honba za veľkosťou môže často viesť k tragickému koncu.

Elizabeth Holmesová

V zdravotníctve netreba dlho hľadať príbehy o korupcii a nesprávnom formovaní – príkladom je Elizabeth Holmesová. Holmesová, absolventka Stanfordskej univerzity, určite mnohých pobúrila, keď vyhlásila, že sa chystá navždy zmeniť odvetvie krvných testov. Stála na čele technológie, o ktorej tvrdila, že je prelomová a umožňuje vykonávať komplexné testy len s použitím niekoľkých kvapiek krvi. Jej spoločnosť Theranos, ktorú založila v roku 2003, rýchlo dosiahla raketový úspech a jej hodnota dosiahla závratných deväť miliárd.

person injecting syringe
Autor tejto fotografie je Hush Naidoo Jade Photography

Zdalo sa, že Holmesovej všetko ide ako po masle, teda až do roku 2015, keď sa kedysi prosperujúcej podnikateľke všetko začalo rúcať. Na verejnosť sa dostala séria investigatívnych článkov a správ, ktoré odhalili nechutnú pravdu o Holmesovej, spoločnosti Theranos a jej široko propagovanej technológii. Rýchlo vyšlo najavo, že hlavná zlatá hus spoločnosti Theranos, prístroj Edison, ani zďaleka nie je takým prelomovým zariadením, ako ho Holmesová a jej zástanci propagovali. Vyšlo tiež najavo, že spoločnosť používala na interné údaje štandardné prístroje na testovanie krvi. Ukázalo sa, že to bol koniec Elizabeth Holmesovej, ktorá už nebola vnímaná ako úspešná technologická vizionárka, ale skôr ako odstrašujúci príklad.

Adam Neumann

Charizma Adama Neumanna bola na prvý pohľad nepopierateľná, rovnako ako jeho vášeň pre podnikateľskú prácu a túžba po revolúcii v kancelárskej kultúre. Jeho dieťa, spoločnosť WeWork, si zakladala na vynájdení moderného pracovného priestoru, vrátane jedinečných pôdorysov, alternatívnych štýlov stolov a nespočetných ďalších vnútorných vymožeností. Neumannova vízia zaznamenala na istý čas veľký finančný úspech, v roku 2019 dokonca dosiahla najvyššiu hodnotu 47 miliárd dolárov.

photo of dining table and chairs inside room
Autor tejto fotografie je Nastuh Abootalebi

Bohužiaľ, postupom času sa Neumannovo vedenie a rôzne obchodné rozhodnutia stali predmetom zvýšenej kontroly. Prenajímal nehnuteľnosti závratnou rýchlosťou a zároveň vytváral obraz zdanlivo nekonečného rastu. Ukázalo sa, že obchodný model WeWork bol založený na dlhodobých prenájmoch a krátkodobých záväzkoch voči členom. Odhalili sa značné finančné straty, problémy s riadením a Neumannove vlastné obchody, ktoré zahŕňali konflikty záujmov a nedostatok podnikového riadenia. Verejné pobúrenie po týchto odhaleniach sa ukázalo ako príliš veľké, čo viedlo k Neumannovmu odstúpeniu zo spoločnosti WeWork koncom roka 2019, pričom spoločnosť následne kúpila spoločnosť SoftBank.

Thierry Leyne a Arnaud Mimran

V živote si treba múdro vyberať priateľov. To mal Thierry Leyne pravdepodobne zvážiť predtým, ako sa rozhodol nadviazať partnerstvo s Arnaudom Mimranom. Leyne, veľmi skúsený finančný podnikateľ, sa v roku 2013 rozhodol spojiť svoje sily s Mimranom, finančníkom a podnikateľom, a nakoniec založili investičnú spoločnosť známu ako LSK, Leyne, Strauss-Kahn & Partners. Táto dvojica spoločne pestovala najrôznejšie investície vrátane investícií do nehnuteľností, financií a technológií, čo spočiatku prinieslo obom veľký finančný úspech.

gray and white concrete house
Autor tejto fotografie je Dillon Kydd

Čo však stúpa, musí nakoniec aj klesať, čo sa určite stalo, keď vyšla najavo pravda o obchodných praktikách tohto dua. Dvojica začala čeliť obliehaniu právnymi problémami, ktoré nakoniec viedli k odhaleniu finančných nezrovnalostí a k niečomu oveľa znepokojujúcejšiemu. Zdá sa, že Mimran bol v centre podvodu s uhlíkom, ktorý mnohé spravodajské kanály označili za „lúpež storočia“. Mimran sa za svoje priestupky ocitol vo väzení, zatiaľ čo Leyne si koncom roka 2014 vzal život v Tel Avive.

Travis Kalanick

Aplikácie na zdieľanie jazdy sú bežnejšie a rozšírenejšie ako kedykoľvek predtým, a to najmä vďaka spoločnosti Uber a jej zakladateľovi Travisovi Kalanickovi. V súčasnosti sa vo väčšej metropolitnej oblasti príliš ďaleko nedostanete, ak neuvidíte vozidlo značky Uber alebo niektorého z jej rôznych konkurentov vrátane spoločností Lyft a Zipcar. Ako však mnohí nakoniec zistili, Kalanickovu agresívnu víziu podčiarkovala dosť znepokojujúca temná stránka.

person holding black iphone 5
Autor tejto fotografie je Tingey Injury Law Firm

V roku 2017 prišla pre spoločnosť Uber odmena v podobe niekoľkých ostrých obvinení rôznej povahy a závažnosti. Nielenže samotnú spoločnosť zasiahlo niekoľko obvinení zo sexuálneho obťažovania a diskriminácie, ale aj samotný Kalanick bol označený za nestrpiaceho a podrezaného lídra. Okrem toho vyšlo najavo aj to, že spoločnosť Uber nerešpektovala predpisy v rôznych mestách, čo viedlo k rôznym problémom s miestnymi úradmi a aj s taxislužbami. Posledný klinec do rakvy bol zatlčený, keď unikli zábery, na ktorých sa Kalanick háda s vodičom Uberu. Keďže tlak zo strany investorov narastal a zábery dôkladne odhalili jeho problematické správanie, Kalanick napokon podal ponuku na odstúpenie z funkcie generálneho riaditeľa.

Donald Trump

Už len vyslovenie Trumpovho mena na takmer akomkoľvek fóre zaručene rozprúdi krv mnohých ľudí, najmä v dnešnej dobe. Naskočme však do stroja Wayback a pozrime sa na jeden z Trumpových nepolitických prešľapov týkajúcich sa jeho podnikateľských aktivít, konkrétne jeho kasín. V 80. a začiatkom 90. rokov minulého storočia Trump vlastnil a prevádzkoval niekoľko kasín vrátane Trump Plaza, Trump Marina a Taj Mahal, ktoré sa nachádzali v Atlantic City. Posledné z týchto troch kasín, Taj Mahal, bolo dokonca istý čas považované za jedno z najbohatších kasín na svete.

white and black dice on green table
Autor tejto fotografie je Michał Parzuchowski

Kvôli nadmernému zadlžovaniu a hospodárskemu poklesu, ktorý ovplyvnil odvetvie hazardných hier, sa jeho kasína potýkali so značným množstvom dlhov. Tieto narastajúce dlhy viedli k tomu, že jeho kasína vyhlasovali bankrot. V roku 2014 bolo zatvorené Trump Plaza a neskôr v roku 2016 aj Taj Mahal.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.