Zoroastrizmus – náboženstvo, o ktorom ste s najväčšou pravdepodobnosťou nepočuli. V čom spočíva jeho podstata?

2938

K svetovo najznámejším zoroastristom nepochybne patril spevák skupiny Queen F. Mercury. Dnes sa k tomuto náboženstvu hlási už len niekoľko stotisíc veriacich, no kedysi ich bolo oveľa viac. Tak či onak, rozšíriť si obzor je dôležité. 

0a13d3ecc4e8d3810a5063acc700dcd66e 03 freddie mercury.rsquare.w330
Zdroj: wikimedia common

Keď už sme si ako príklad uviedli dobre známeho a slávneho Freddieho je dobré si povedať, že patril k tzv.parsistom, čo je indická vetva zoroastristov, ktorí utiekli z Perzie (dnešného Iránu), v čase keď ich prenasledovali moslimovia. Ich náboženstvo ale bolo vytlačené na okraj (čo je typické pre snahu o násilné šírenie islamu). V dôsledku nátlaku veľa ľudí konvertovalo alebo sa odsťahovali do Indie, kde žijú oveľa tolerantnejší a mierumilovnejší ľudia. 

Zoroastrizmus je považované za najstaršie monoteistické náboženstvo, ktoré je ale dnes ako sme spomínali v úvode na výraznom ústupe. V súčasnosti k parsistom nikto nemôže konvertovať. Takisto v prípade žien parsistiek, ktoré by si vzala muža iného vierovyznania, je automaticky zo spoločenstva vylúčená, s čím súvisí aj zákaz navštevovať chrám (to je pár dôvodov, prečo toto náboženstvo nemá svetlú budúcnosť). 

Ako vzniklo? 

Zdroj: flickr

Zoroastrizmus vznikol pravdepodobne už v druhom tisícročí p.n.l (prvé písomné zmienky sú už z 5. storočia p.n.l.) a výrazne ovplyvnil vznik judaizmu (a tým pádom aj vznik kresťanstva alebo aj islamu, pričom niektoré jeho myšlienky prenikli aj do budhizmu). Má tiež veľa spoločného s hinduistickými védskymi vyznaniami (napríklad tiež tu považujú kravy za posvätné zvieratá).

Veria len v jedného Boha – Ahura Mazda, ktorý mal stvoriť dve bytosti Spenta Mainju a Angra Mainju – dve rovnako mocné, večné a protichodné sily, ktoré spolu sústavne bojujú a tým vytvárajú potrebnú rovnováhu dobra a zla (áno, naozaj je to podobné konceptu Jing Jang východných náboženstiev). A tu by sme sa mohli dopracovať aj k záveru v podobe uznania inšpirácie pre myšlienku dobrého ducha a zlého Satana.

resize 1440q 70auto
Zdroj: flickr

Zakladateľom tohto náboženstva bol Zoroaster (Zarathuštra), ktorému sa údajne zjavila celá Avesta (svätá kniha). Dnes už ale existujú pochybnosti o tom, či bol jediným autorom alebo dokonca existujú konšpirácie o tom, či vôbec žil. 

Zoroaster veril, že v boji medzi dobrom a zlom nakoniec zvíťazí dobro. Z toho vyplýva, že úlohou človeka je nepretržite neúnavne bojovať so zlom a snažiť sa hľadať dobro. Rovnako tak verili tomu, že za dobré skutky vykonané na Zemi budú po smrti odmenení a za zlé potrestaní.

V učení zoroastrizmu by sme sa mohli dopátrať aj k spomienke posledného súdu, kedy má dôjsť k vzkrieseniu mŕtvych (velmi podobné je to v kresťanstve). Čo je ale ešte prekvapivejšie, je tu dokonca aj zmienka o príchode spasiteľa. 

Je tu však jedna malá rozdielnosť, centrom celého zoroastrizmu je konať dobro, kdežto pri kresťanstve je tým centrom viera v Ježiša Krista

11613
Zdroj: wikimedia common

Ďalej sa tu vyskytujú u príbehy, ktoré boli pridané postupne, a tak môžeme predpokladať, že boli prevzaté z iných kultúr, ako napríklad z gréckej, egyptskej, mezopotámskej. Toto náboženstvo teda nebolo založené na rôznych božstvách, ale na tradovaní a šírení viery medzi ľuďmi. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.