Máte radi syr? A čo takto smradľavé syry? Niekto ich zbožňuje, iný ich naopak nemôže ani cítiť, a to doslova. Predstavíme vám tie najsmradľavejšie.

2546

Pre niekoho predstavujú hotový kulinársky zážitok. Existujú ľudia, ktorí považujú syry s rôznou plesňou za hotovú delikatesu, priam nebíčko v papuľke. Môžu byť chutné, no čo ak sa vám pri nich dvíha žalúdok?

Či už sú pre vás nanajvýš chutné, alebo sa im vyhýbate oblúkom, nikdy nie je na škodu rozšíriť si obzor o niekoľko nových vedomostí. Pozrite si zoznam syrov, viac či menej žiadaných pre svoju typickú vôňu a chuť.

Taleggio

Zdroj: Kickassfacts.com

Tento syr na pohľad možno nie je najkrajší, ale na rozdiel od väčšiny smradľavých syrov Taleggio naozaj nevonia tak zle. Ide o pôvodom taliansky syr oceňovaný pre svoju výraznú chuť a jemnú textúru, vďaka čomu sa stáva čoraz obľúbenejším na národnej úrovni a dokonca sa pripravuje na svoj debut na zahraničných trhoch.

Stilton

Zdroj: Kickassfacts.com

Modrý Stilton bol pri viacerých príležitostiach označovaný za kráľa anglických syrov, a ak vám neprekáža syr s naozaj výraznou vôňou, určite ho neváhajte ochutnať. Štruktúra tohto britského syra sa líši od tvrdého a drobivého po veľmi mäkký, takmer podobný maslu, v závislosti od toho, ako je zrelý. Čím je syr starší, tým je jemnejší a voňavejší.

Stinking Bishop

Zdroj: Kickassfacts.com

Jeden z najstarších druhov syra na svete, pochádza z čias cistercianskych mníchov. Vyrába sa z pasterizovaného kravského mlieka (plemeno kráv Gloucester) a potom sa premyje šťavou z hrušiek, vďaka ktorej je jeho kôra oranžová a skutočne lepkavá.

Limburger

Zdroj: Kickassfacts.com

Limburger, ktorý sa vyrába hlavne v Nemecku, je snáď najobľúbenejší zo všetkých zapáchajúcich syrov. Fermentuje sa pomocou Brevibacterium linens, baktérie čiastočne zodpovednej za pach ľudského tela, z čoho vyplýva, že keď ľudia hovoria, že Limburger vonia ako ľudské nohy, majú čiastočne pravdu.

Roquefort

Zdroj: Kickassfacts.com

Jeden z najvyhľadávanejších syrov na planéte, Roquefort, bol v niektorých krajinách donedávna zakázaný, napríklad sa jednalo o Austrália, či Nový Zéland. Tento smradľavý mliečny výrobok, ktorý sa vyrába zo surového ovčieho mlieka a dozrieva v jaskyniach okolo malej dedinky Roquefort v južnom Francúzsku, je rovnako nebezpečný ako chutný. Keďže mlieko nie je pasterizované, existuje riziko infekcie listeriózy, ktorá môže byť pre niektorých ľudí smrteľná a pre tehotné ženy by mohla znamenať vyvolanie potratu.

Brie de Meaux

Zdroj: Kickassfacts.com

V tomto prípade hovoríme o originálnom syre, ktorý Francúzi doslova milujú. Vyrába sa zo surového kravského mlieka a ide k veľmi krémový syr pokrytý bielou plesňovou kôrkou, o ktorej ozajstní znalci syra hovoria, že by sa mala zjesť, nie vyhodiť.

Epoisses

Zdroj: Kickassfacts.com

Jeden z Napoleonových obľúbených syrov Epoisses je určite jedným z najsmradľavejších syrov, ktoré nájdete. Aby ste získali predstavu o jeho odpudivom zápachu, mali by ste vedieť, že Epoisses bol zakázaný prevážať vo vozidlách verejnej dopravy po celom Francúzsku. Vyrába sa zo surového kravského mlieka a jeho kôra je umývaná výliskami.

Münster

Zdroj: Kickassfacts.com

Tento francúzsky syr sa často nazýva „Monster Cheese“ kvôli jeho neznesiteľnému zápachu. Pochádza z francúzskeho regiónu Alsasko, kde sa vyrába zo surového kravského mlieka a necháva sa zrieť vo vlhkých pivniciach. Jeho kôra sa pravidelne umýva slanou vodou.

Camembert

Zdroj: Kickassfacts.com

Camembert de Normandy, bohatý na chemikálie, ako je amoniak, chlorid sodný a kyselina jantárová, vonia ako tajný projekt chemickej spoločnosti. Vyrába sa z nepasterizovaného kravského mlieka a necháva sa zrieť 3 týždne. Po uplynutí tejto doby je to príjemný mäkký až tekutý syr, ktorý sa bežne konzumuje lyžičkou.

Pont l’Eveque

Zdroj: Kickassfacts.com

Táto páchnuca francúzska pochúťka je jedným z najstarších známych druhov syra, ktorého história sa datuje do 13. storočia. Úprimne, vonia akoby naozaj všetky kusy mali vyše 800 rokov. Je to syr, ktorý starostlivo uchovávajte v uzavretej nádobe, ak nechcete cítiť jeho zápach odvšadiaľ.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre