Zriedkavé duševné poruchy a syndrómy, o ktorých existencii ste možno počuli, ale my vám ich väčšmi priblížime

1241

Prejavy duševného ochorenia sú niekedy viditeľné na prvý pohľad, a teda ich vie špecialista ľahko diagnostikovať, ale v zriedkavých prípadoch sú psychické a neurologické poruchy také zvláštne, že len ťažko ich vieme zaznamenať. Mozog je úžasne zložitý orgán plný prekvapení, ktoré veda nedokáže vysvetliť ani po storočiach štúdia. Niektoré duševné poruchy postihujú takú malú časť populácie, že nie je k dispozícii prakticky žiadny výskum, čo znamená, že nie je známa ich príčina ani liečba.

Tieto zriedkavé duševné choroby môžu byť také jedinečné, že donedávna neboli ani akceptované ako legitímne poruchy. 

Tento zoznam najpodivnejších duševných porúch vás vezme na prehliadku zvláštnej stránky psychiatrickej vedy s niektorými z najvzácnejších a najmenej pochopených duševných porúch, ktoré kedy ľudí postihli. Tieto poruchy sú také jedinečné, že ste o nich možno nikdy nepočuli a možno im spočiatku ani neuveríte, ale naozaj sú všetky skutočné i dosť nepríjemné.

Aboulomania

indecision dice“ od snigl3t is licensed under CC BY 2.0

Patologická neschopnosť robiť rozhodnutia, aboulománia, spôsobuje, že trpiaci sú zachvátení „paralýzou analýzy“, akýmsi mentálnym zámkom. Čo znamená, že keď sú konfrontovaní s výberom niečoho, dokonca aj niečoho triviálneho nedokážu si vybrať.

Mary Hart syndróm 

mary-hart“ na atomtetsuwan2002 is licensed under CC BY-SA 2.0

Neuveriteľne špecifický druh duševnej choroby, syndróm Mary Hart, bol pomenovaný po moderátorke Entertainment Tonight, ktorej hlas vyvolával u jednej ženy záchvaty. Je pravdepodobné, že záchvaty spôsobilo niečo jedinečné v jej tóne hlasu a nie niečo, čo konkrétne hovorila.

Úzkosť vyvolaná kofeínom

Coffee in the morning“ od chichacha is licensed under CC BY 2.0

Káva, ako pravdepodobne viete, zvyšuje srdcovú frekvenciu, zvyšuje bdelosť a vo všeobecnosti vás nabudí. Ale ak už trpíte úzkosťou alebo úzkostnou poruchou, príliš veľa kofeínu môže poslať vaše telo a myseľ na raketovú jazdu stresu a nervozity.

Taijin Kyofusho

man in dress shirt standing in front of glass door
Photo od frank mckenna na Unsplash

Zhruba preložené ako „porucha strachu z medziľudských vzťahov“ je Taijin Kyofusho primárne japonská duševná choroba, ktorá u postihnutých vyvoláva hrôzu z toho, že urobia spoločenské faux pas. Osoba, ktorá sa tým zaoberá, si môže myslieť, že s ich telom je niečo v neporiadku, a že ich vzhľad je odpudivý. Alebo by mohli veriť, že majú vôňu, zvyk alebo črty tváre, ktoré v iných zanechávajú zhnusenie.

Porucha, ktorá sa vyskytuje až u 20 % japonských mužov, môže byť vážnym problémom, keď človek čelí prísnym sociálnym kódexom japonského obchodu. 

Jeruzalemský syndróm

a group of people in a church
Photo od Jonny Gios na Unsplash

Vošli ste do najsvätejšieho mesta na Zemi a zrazu sa vás zmocnil pocit, že ste mesiáš? Potom môžete mať jeruzalemský syndróm, duševnú poruchu, pri ktorej sú turisti presvedčení, že počujú hlas Boha, ktorý im hovorí, že oni sú Vyvolení. Je to veľmi vzácna porucha, ktorá postihne len asi 100 ľudí ročne, väčšinou evanjelických kresťanov, ktorí sa jednoducho stanú ohromení majestátom Jeruzalema. Malá menšina závažných prípadov skutočne vyžaduje hospitalizáciu.

Je pravdepodobné, že samotné mesto je len spúšťačom už existujúcich psychiatrických problémov. 

Erotománia

Často sa vyskytuje u stalkerov. Erotománia dokáže človeka oklamať, aby si myslel, že niekto iný, zvyčajne celebrita alebo známa osoba, je do nich zamilovaná. To je dôvod, prečo mnohí stalkeri tvrdia, že oni sami boli tými, ktorých prenasledovala celebrita, ktorú v skutočnosti prenasledovali oni. 

Othello syndróm

man in blue and white long sleeve shirt
Photo od Sander Sammy na Unsplash

Aj keď je prirodzené trochu žiarliť, keď niekto iný prejavuje náklonnosť vášmu partnerovi, Othello syndróm ju privedie do extrému. Bol objavený u starších ľudí užívajúcich dopamín na liečbu Parkinsonovej choroby, ale mechanizmus, akým v skutočnosti prebieha, je stále neznámy. Vedie pacientov k podozrievaniu svojich partnerov z nevery, čo nabáda k extrémnemu monitorovaniu, kontrolnému správaniu a dokonca násiliu – to všetko sprevádzané extrémnym popieraním.

Synestézia

Jeden z najznámejších jedinečných duševných stavov, synestézia spája dva zmysly dohromady a vytvára jeden „presýtený” zmysel. Ľudia so synestéziou môžu cítiť farby, cítiť slová a vidieť hudobné noty. Príčina je neznáma a desaťročia sa to ani nepovažovalo za skutočnú poruchu, iba za psychosomatický prejav. 

Pica

Zdroj: shutterstock

Ak vidíte tehotnú ženu, ako je hlinu, či inú vec pôvodom neurčenú na konzum, pravdepodobne trpí picou, nutkaním jesť veci, ktoré nie sú jedlom a nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Existuje niekoľko podtypov pica založených na tom, čo presne daný človek jedáva a príčina nie je známa.

Môže to byť však mimoriadne nebezpečné, pretože veľa z toho, čo ľudia zjedia, nie je možné stráviť. Je zvláštne, že sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a detí s poruchami učenia. 

Capgrasov syndróm

Bojíte sa, že vašu manželku alebo manžela vymenili za podobnú osobu, ktorá sa správa rovnako, ale nie je to tá istá osoba? Môžete mať Capgrasov syndróm, ktorý sa prejavuje ako opakujúci sa blud, že známeho (zvyčajne manžela alebo člena rodiny) nahradil rovnako vyzerajúci podvodník alebo skupina podvodníkov. Trpiaci rozpoznávajú tváre, ale majú pocit, že na nich nie je niečo „správne“.

Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí so schizofréniou, demenciou alebo poranením mozgu, ale môže byť vyvolaná aj ťažkým užívaním ketamínu.

Fregoliho syndróm

twins“ od *Luana* is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Zatiaľ čo Capgrasov syndróm sa prejavuje tým, že ľudia, ktorých poznáte, boli nahradení podobnými osobami, Fregoliho syndróm je opačná viera – že mnoho rôznych ľudí je tou istou osobou. Táto osoba je zvyčajne cudzinec, ktorý vyzerá inak ako dotyční. Je to natoľko vzácne ochorenie, že o ňom existuje len veľmi málo vedeckých štúdií.

Syndróm cudzej ruky

Syndróm cudzej ruky je vážny duševný stav, ktorý spôsobuje, že sa ruka pohybuje, chytá veci a dotýka sa ľudí bez toho, aby bola ovládaná osobou, ku ktorej je pripútaná. Zvyčajne sa s týmto javom človek môže stretnúť po mŕtvici alebo poranení mozgu.

Stendhalov syndróm

Táto psychosomatická porucha, známa pod mnohými ďalšími názvami, spôsobuje vážne symptómy úzkosti, vrátane rýchleho srdcového tepu, závratov, mdloby, zmätenosti a dokonca aj halucinácií. Dochádza k nemu vtedy, keď jednotlivec zažije zážitok veľkého osobného významu alebo uvidí objekt veľkej krásy.

Postihnutého zaplavia emócie po tom, čo videl umelecké dielo, stretol sa s dôležitou osobou alebo navštívil historické miesto.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre