Nielen psy, či mačky dokážu rozpoznať sotva patrné príznaky ochorenia. Tu sú ďalšie zvieratá s touto danosťou.

1762

Niektoré zvieratá, ako napríklad psy, sú známe svojimi bystrými zmyslami, ktoré dokážu v prostredí rozpoznať veľa vecí, ktoré ľudia vnímať nedokážu. Spolu so skutočnosťou, že mnohé plemená sú nadmieru učenlivé, ľudia pre ne našli mnohé spôsoby využitia, či už ide o hľadanie drog, výbušnín alebo mnohých iných vecí. Ale ďalšou nedávnou a veľmi zaujímavou oblasťou výskumu, v ktorej sa začali zvieratá používať, je detekcia chorôb alebo presnejšie detekcia rakoviny. Psy nie sú zďaleka jediné zvieratá, ktoré v tejto oblasti vynikajú. Tu je desať zvierat, ktoré by v skutočnosti mohli byť schopné odhaliť u ľudí rakovinu. 

Potkany 

Zdroj: unsplash

V roku 2021 výskumníci v Kórei zverejnili dokument, ktorý ukazuje, že trénované potkany boli schopné odhaliť toluén, kvapalinu produkujúcu zápach, ktorá môže naznačovať prítomnosť rakoviny pľúc. Možno sa čudujete, ako presne môžu potkany ľuďom oznámiť to, čo cítia, a to je v skutočnosti trochu zvláštne. 

Výskumníci vycvičili potkany, aby vyskočili na plávajúcu rímsu kedykoľvek zacítili toluén. Aby bola štúdia realistickejšia, potkanom neboli prezentované vzorky toluénu medzi sekvenciou iných vôní. Boli im predložené skutočné vzorky ľudského dychu, ktoré ľudia zbierali do plastových vrecúšok a potom ich zapečatili. Niektoré z týchto vzoriek vedci neskôr obohatili o toluén. Po viac ako tisícke testov dosiahli potkany približne 82% presnosť pri detekcii toluénu. 

Včely 

Zdroj: unsplash

Nie sú to len cicavce, ktoré môžu pomôcť ľuďom odhaliť smrteľné choroby. Touto schopnosťou môže vyniká i hmyz. Uvádza sa, že včely majú taký silný čuch, že dokážu rozpoznať aj len niekoľko molekúl látky v miestnosti, a už ich začali používať na detekciu chorôb, ako je TBC a cukrovka.

Okrem toho sa dajú vycvičiť oveľa rýchlejšie ako psy. Ich zmysly im umožňujú presnejšie detekovať špecifické pachy medzi zmesou súčasných pachov, ako by to bolo v prípade vzoriek ľudského dychu.

Holuby

Zdroj: unsplash

V pomerne zvláštnom – ak nie priam bizarnom – experimente sa vedci v USA rozhodli otestovať, či holuby dokážu z obrázkov odhaliť rakovinu prsníka. Prekvapivo to dokázali! Ukázalo sa, že si dokážu vybaviť až 1800 obrázkov a dokážu rozlišovať medzi ľuďmi, výrazmi tváre a dokonca aj písmenami v abecede. Holuby v štúdii rakoviny boli vycvičené na rozlíšenie mikroskopických snímok rakovinových a nerakovinových tkanív, pričom boli odmenení za každú správnu odpoveď. Keď im boli prezentované  obrázky skutočných pacientov, boli schopní aplikovať to, čo sa naučili a správne rozlišovať medzi obrázkami, a to aj vtedy, keď boli obrázky priblížené, oddialené alebo odfarbené.

Mravce 

Zdroj: unsplash

Mravce, podobne ako včely, majú veľmi citlivé tykadlá, ktoré im umožňujú odhaliť veľké spektrum látok. Ako teraz vieme, špecifické chemikálie uvoľňované rakovinovými nádormi môžu mať výrazný zápach. Okrem dychu sa však môžu objaviť napríklad aj v moči. V roku 2023 vedci zistili, že mravce dokázali tieto zlúčeniny určite z moču myší pomerne presne. Predpokladá sa, že mravce by mohli ponúknuť lacnejší a menej invazívny spôsob včasnej detekcie rakoviny. Ale ako sa dajú vycvičiť mravce, aby reagovali na prítomnosť zlúčenín? Rovnako ako ostatné zvieratá na tomto zozname boli trénované s odmenami. V tomto prípade to bola cukrová voda. Keď výskumníci prestali dávať cukrovú vodu, mravce sa zdržiavali o niečo dlhšie v prítomnosti vzoriek moču s rakovinovými zlúčeninami, pretože očakávali svoju odmenu. 

Psy

Zdroj: unsplash

Odhaduje sa, že ich čuch je niekde medzi 10 000 až 100 000-krát lepší ako ten náš, takže nie je žiadnym prekvapením, že aj psy dokážu vyčuchať rakovinu. Dokonca i takú, ktorá je stále in situ, čo znamená, že sa nerozšírila z pôvodného miesta. To je skvelá správa, pretože včasné odhalenie rakoviny je kľúčové v nadchádzajúcej terapii. 

Octomilky 

Zdroj: unsplash

Možno vás prekvapí, že tieto malé mušky majú v skutočnosti menej ako polovicu množstva receptorov na snímanie pachov ako včely. Prečo ich teda používať? Možno preto, že dokážu komunikovať oveľa jasnejšie ako včely. Vedcom sa skutočne podarilo geneticky modifikovať muchy, aby žiarili v momente, keď zacítili prítomnosť konkrétnych chemikálií. Vedci potom mikroskopom pozorovali fluorescenčné vzory na anténach múch, keď daný pach detekovali. 

Červy 

Zdroj: unsplash

V experimente vedci z Kórey umiestnili na mikroskopické sklíčka okolo 50 červov spolu so zdravými ľudskými bunkami a rakovinovými bunkami. Asi 70% červov smerovalo k rakovinovým bunkám. Aj keď nie je známe, prečo rakovinové bunky  červy priťahujú, vedci majú teóriu – rakovinové bunky vyžarujú molekuly podobné zápachu zhnitého jablká, čo je pre červy príťažlivé. 

Kobylky 

Zdroj: unsplash

Rovnako ako octomilky aj kobylky sa používajú k detekcii rakoviny a to tým spôsobom, že im vedci pripojili elektródy k mozgu, aby zistili ako reagujú na látky produkované rakovinovými a zdravými bunkami. Na základe výskumy zistili, že nielen že dokážu rozoznať bunky rakoviny, ale mohli by byť schopné rozlíšiť až tri jej typy.

Mačky 

Zdroj: unsplash

Napriek tomu, že ich čuch nie je vyvinutý tak dokonalo ako je tomu u psov, verí sa že dokážu medzi pachmi rozlišovať o malinko lepšie. 

V roku 2010 žena z Franklinu v štáte Tennessee navštívila svojho lekára po tom, čo sa jej na hrudi objavila záhadná modrina v mieste, kde jej mačka predchádzajúci večer neustále „hrabala“ labkou. Zistili, že ide o rakovinu prsníka. O rok skôr sa v Kanade objavil na titulkoch príbeh, v ktorom muž z Calgary potvrdil, že jeho mačka ho upozornila na rakovinu pľúc neustálym „hrabaním“ po ľavom boku jeho majiteľa. Tento muž vďačí za záchranu života svojej mačke Tigrovi, ktorý zrejme predtým nebol veľmi prítulný. 

Ľudia 

Zdroj: unsplash

Z mnohých štúdií uvedených vyššie je jasné, že rakovinové bunky dokážu produkovať špecifické látky, čo vyvoláva otázku, či ich dokážu rozpoznať aj ľudia. Samozrejme, naše čuchové schopnosti nie sú také dokonalé ako u iných zvierat, no jedna zdravotná sestra zo Škótska sa domnieva, že niektorí ľudia rakovinu dokážu diagnostikovať za pomoci čuchu. 

Joy Milne, bývalá zdravotná sestra, si všimla zmenu vône kože svojho manžela celých 12 rokov predtým, ako mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Neskôr boli jej úžasné čuchové schopnosti testované v klinických štúdiách, ktoré ukázali, že dokáže odhaliť konkrétne molekuly v maze produkovanom Parkinsonovou chorobou. Uviedla, že keď pracovala ako zdravotná sestra, pacienti s rakovinou mali pre ňu jedinečnú vôňu. 

Niektoré zdroje však tvrdia, že pachy, ktoré môžu ľudia zachytiť, pravdepodobne nie sú priamo spôsobené látkami produkovanými bunkami rakoviny, vedľajšími účinkami liečby. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre