8 zvierat, ktoré ľudia jedia zaživa – odvážite sa ochutnať?

1021

Konzumácia živých zvierat je kontroverzná, či už ide o staré tradície alebo moderné trendy. Niektorí veria, že čerstvé mäso jedinečnú chuť a je vhodné na prípravu.

Zdroj Tommaso Cantelli

Chobotnica

V Soule v Južnej Kórei je obľúbeným jedlom „sannakji“, živá chobotnica nakrája na kúsky a podávaná s chápadlami, ktoré sa stále hýbu. Milovníci sannakji si pochutnávajú nielen na čerstvom mäse, ale aj na jedinečnom pocite pohybujúcich sa chápadiel so sezamovým olejom, ktoré kĺžu dole ich hrdlom. Toto jedlo však prináša riziko udusenia. Ročne spôsobí smrť asi šiestim ľuďom, napriek tomu je veľmi vyhľadávané.

Ryba

V Japonsku je „ikizukuri“ sashimi zo živých rýb, považované za pochúťku pre svoju maximálnu čerstvosť. Ryba je fileovaná tak, že jej srdce ešte bije a telo sa hýbe. Podáva sa jednoducho, aby vynikla chuť mäsa. V Číne je populárne jedlo „jin jang“, kde je telo ryby hlboko vyprážané, zatiaľ čo hlava zostáva surová a niekedy sa ešte hýbe. Ryba však nie je nažive, pohyby spôsobujú nervové reakcie.

Ježovka

Hoci vyzerajú neatraktívne sú tieto ostnatokožce cenené pre svoje ikry a mäso. Často sa konzumujú surové, napríklad v sushi („uni“), ale niektorí ich preferujú jesť ihneď po rozrezaní. Na prekonanie ich ostňov sa používajú nožnice. Morských ježkov môžete loviť a vychutnať si priamo z oceánu. Ich konzumácia je prospešná aj pre planétu, pretože ide o invázny druh ohrozujúci chaluhové lesy.

Zdroj Jun Ohashi

Žaba

V japonskom „žabom sashimi“ sa väčšina žaby podáva mŕtva a surová, no jedlo začína konzumáciou stále bijúceho srdca. V tokijskej reštaurácii Asadachi, známej kreatívnymi jedlami, sa živá žaba podáva prepichnutá kuchárskym nožom a jej je srdce sa okamžite ponúkne hosťovi. Zvyšok surového mäsa sa nakrája na ďalšie chody. Ľudia si toto jedlo vychutnávajú pre jeho žuvaciu, ľahkú a sviežu chuť, hoci je ostro kritizované za krutosť.

Kreveta

„Opité krevety“ sú populárne jedlo v niektorých častiach Číny, kde sa živé krevety podávajú v miske a stále sa hýbu. Názov je odvodený od alkoholovej omáčky, ktorá spomaľuje ich pohyb. Keď krevety prestanú skákať, je čas „hodovať“. Ľudí priťahuje jedinečná chuť čerstvého mäsa ponoreného v alkohole.

Larvy

Jesť hmyz je bežné v mnohých častiach sveta, pretože je výživný, udržateľný a chutný. Mnohé larvy sú bezpečné na konzumáciu, aj keď nie vždy živé alebo surové. Príkladom je malá biela larva požierajúca drevo. Domorodé komunity v Austrálii ich jedia už roky pre vysoký obsah bielkovín. Larvy sa kŕmia priamo zo stromov a môžu sa jesť okamžite živé alebo varené, pričom ich chuť pripomína kuracie mäso.

Zdroj Elle Hughes

Ustrice

Ustrice, ktoré sa konzumujú po celom svete, sú bežne servírované surové a stále živé. Neumierajú až do chvíle, keď sú odrezané zo škrupiny. Nemajú však centrálny nervový systém, takže necítia bolesť.

Mravce

Široko známa dánska reštaurácia Noma, ktorú vedie šéfkuchár Rene Redzepim, používa v mnohých svojich jedlách živé mravce. V tokijskom pop-upe podával mravce s krevetou, ktorá bola tiež stále živá. Redzepi tvrdí, že mravce dodávajú jedlám sviežu, kyslú chuť pripomínajúcu limetku makrut. Hoci to nie je bežná súčasť každodenného menu, mravce sú bohaté na bielkoviny a môžu byť užitočným jedlom na prežitie v divočine.

Hoci môže byť konzumácia živých zvierat kontroverzná, je súčasťou mnohých kultúr a kulinárskych tradícií. Bez ohľadu na náš osobný pohľad, tieto jedlá ukazujú rôznorodosť a kreativitu v globálnej gastronómii.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre