Zvieratá, ktoré nevyzerajú nebezpečne, ale v skutočnosti sú smrteľne nebezpečné

2141

Zvieratá, ktoré obývajú náš svet, sú úžasné a zaslúžia si našu úctu. Niekedy nás však dokážu oklamať. Napríklad slony sú veľkolepé svojou postavou a zdajú sa byť nebezpečné. V skutočnosti sú to však veľké, mierne zvieratá. Majú silný inštinkt starať sa o svoju rodinu a neublížili by ani muche, ak by nemuseli. Niektoré zvieratá však nie je také ľahké posúdiť a môžu byť celkom klamlivé. Tu je zopár zvierat, ktoré nevyzerajú nebezpečne, ale v skutočnosti sú nebezpečné.

Loris kayanský

Loris kayanský (tiež známy ako loris pomalý) je nočný primát, ktorý je blízko príbuzný lemurovi. Tieto zvieratá sú mimoriadne rozkošné. Majú veľké, detské oči a krásnu mäkkú srsť, ktorá priam prosí o pohladenie, ale jeden dotyk môže byť váš posledný. Keďže sú to nočné šelmy, donedávna neboli podrobne skúmané. Sú to jediné známe jedovaté primáty a majú veľmi jedovaté uhryznutia.

brown and black animal holding food
Photo by Roi Dimor on Unsplash

Ich jed spôsobuje anafylaktický šok a smrť, ak sa nelieči. Žijú v stredovýchodnej vysokohorskej oblasti Bornea a meno dostali podľa rieky Kayan, ktorá je tam hlavnou riekou. Patria tiež medzi ohrozené druhy.

Medový jazvec

Medový jazvec vyzerá, že by mohol byť príbuzný roztomilému malému skunkovi. Nenechajte sa však zmiasť jeho veľkosťou. Je to zlá, malá šelma, ktorá žije v púšťach Južnej Afriky a Botswany. Má povesť najnebojácnejšieho zvieraťa na svete. Tieto zvieratá sú veľké asi ako malý pes, ale je známe, že jedia krokodíly, antilopy a jedovaté veľké hady, ako sú kobry a čierne mamby.

34739009921 38b8eb8454 k
Zdroj: Derek Keats/flickr

Jazvece sa za korisťou zahrabú do nory a vylezú na vysoké stromy, aby vyrabovali hniezdo s mláďatami vtákov. Málokto sa s týmito nebezpečnými predátormi ochotne zapletie. Levy, hyeny škvrnité a leopardy majú tendenciu zabíjať len staršie a slabšie jazvece.

Koaly

Každý vie, aké sú tieto zvieratá rozkošné. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia však koaly nie sú medvede. Sú to vačkovce, čo znamená, že mláďatá rastú vo vaku svojej matky, kým nie sú dostatočne veľké na to, aby boli sebestačné. Koaly pochádzajú z Austrálie, kde žijú v eukalyptových lesoch a živia sa predovšetkým eukalyptovými listami.

koala bear on brown tree branch
Photo by Kerin Gedge on Unsplash

Ich strava im neposkytuje veľa energie, preto veľa spia. Vďaka tomuto správaniu sa zdajú byť neohrozujúce. Dospelá koala však váži 9 – 14 kg a má dlhé, ostré pazúry, ako aj ostré zuby a silné čeľuste. Je známe, že sa rýchlo pohybujú a útočia na ľudí alebo psy, ak sa cítia zahnané do kúta alebo ohrozené.

Červená panda

Nenechajte sa oklamať roztomilým, huňatým vzhľadom pandy červenej. Je to zviera, s ktorým sa nechcete maznať. Panda červená (alias ohnivá líška) je krutý predátor. Vo všeobecnosti je samotárska, ale existuje niekoľko výnimiek z pravidla. Po prvé, mláďatá pandy červenej rastú pomerne pomaly, takže zostávajú s matkami viac ako rok. Po druhé, pandy červené majú počas obdobia rozmnožovania krátke vzťahy.

red panda
Photo by Julien Mussard on Unsplash

Keď lovia v skupine, je známe, že dokážu zdolať a zožrať zvieratá oveľa väčšie, ako sú ony samy. Priemerná veľkosť pandy červenej je približne 64 cm. Majú zuby ostré ako britva a pazúry, ktoré dokážu roztrhnúť mäso ako maslo. Vo voľnej prírode sa pandy červené vyskytujú len v lesoch mierneho pásma na úpätí Himalájí. Ich prežitie závisí od malých plôch bambusu.

Kapský byvol

Byvol kapský je mimoriadne teritoriálny a ak ublížite jemu alebo niektorému z členov jeho rodiny, bude mať na vás zlosť. Tieto zvieratá žijú v Afrike a zabili tam viac lovcov ako ktorékoľvek iné zviera. Vďaka svojej vynikajúcej pamäti byvol kapský prepadol lovcov, ktorí ho zranili, aj po rokoch.

water buffalo on wheat field
Photo by ZACHARY PEARSON on Unsplash

Štúdie doktora Johna Condeho ukazujú, že sila byvola kapského sa rovná štvornásobku sily vola. Takže byvol má schopnosť obrátiť auto na bok a zabiť leva. Tieto pomstychtivé byvoly dokonca zabili levie mláďatá ako odvetu za útok dospelého leva. Toto je zviera, s ktorým sa nechcete zahrávať.

Pufferfish

Rozkošná tvár a farebné šupiny pufrovitých rýb sú na pohľad veľmi príjemné. Dokážu naplniť svoje telo vzduchom a nafúknuť sa, aby vyzerali väčšie a odohnali tak predátorov. Aj keď na dotyk nie sú smrteľné, v prípade konzumácie sú veľmi jedovaté.

white and brown fish in close up photography
Photo by Stelio Puccinelli on Unsplash

Pre človeka je to ešte horšie. Jed v jednej pufrovanej rybke môže usmrtiť 30 dospelých ľudí a nie je známy žiadny protijed. V Japonsku sú pufrované rybky drahou pochúťkou známou ako fugu, ktorú musia pripravovať licencovaní kuchári fugu. Aj napriek tomu však každoročne dôjde k niekoľkým úmrtiam ľudí.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.