TOP 16 zvierat, ktoré majú ten najsilnejší hryz. Umiestenie niektorých druhov by ste naozaj nečakali !

61908

Viete, ktoré zviera má ten najsilnejší hryz na svete? Priemerná sila ľudského hryzu je 162 PSI alebo 11 barov, čo nám napríklad umožňuje rozdrviť tvrdý obal na pistácii. Nuž, oproti tým najväčším predátorom, ba dokonca aj korytnačke či pirani je to naozaj iba smiešna hodnota. Pozrite si teraz 16 žívočíchov s najsilnejším hryzom na svete. Článok si môžete prečítať alebo pozrieť vo forme videa.

1. Žralok modrý 276 barov (281 kg/cm2)

1 106

V roku 2008 tím austrálskych vedcov použil počítačové simulácie založené na röntgenových snímkach lebiek žralokov a zistil, že tento druh žraloka dokáže hrýzť neuveriteľnou silou. Avšak, je potrebné dodať, že sila hryzu závisí aj od veľkosti konkretného žraloka.

2. Krokodíl morský 255 barov (260 kg/cm2)

2 106

Gregory Erickson uskutočnil 10-ročnú štúdiu, počas ktorej meral silu čeľustí 23 druhov krokodílov. Najsilnejší hryz bol zaznamenaný u krokodíla morského. Najväčšie jedince tohto druhu dorastajú do 7 metrov a vážia až 2 tony, takže sila ich hryzu taktiež závisí aj od veľkosti daného krokodíla.

3. Aligátor severoamerický 146 barov (149 kg/cm2)

3 83

Tieto druhy žijú vo voľnej prírode v juhovýchodných oblastiach USA, väčšinou na Floride a v Louisiane, kde prebývajú v riekach, jazerách či močiaroch. Priemerný samec je dlhý asi 3,5 metra a môže vážiť približne 450 kg. Tieto plazy sú tak skutočne dosť veľké na to, aby napadli človeka, ale radšej jedia ryby a korytnačky.

4. Hroch 124 barov (126.5 kg/cm2)

5 72

Nie všetci si uvedomujú, že hroch je jedno z najnebezpečnejších zvierat v Afrike a je tiež dosť agresívny. Jeho jediné uhryznutie dokáže zabiť leva či krokodíla. Melón rozdrvia s rovnakou ľahkosťou ako keď človek prehryzne hrozno.

5. Jaguár 103 barov (105.4 kg/cm2)

4 77

Na rozdiel od ostatných veľkých mačkovitých šeliem, je jaguár skúseným plavcom a loví ryby či korytnačky. Je tiež skvelým lovcom napr. jeleňov alebo kráv, ktoré vďaka silným čeľustiam dokáže ľahko usmrtiť.

6. Gorila 89 barov (91 kg/cm2)

6 66

Gorily nejedia iba banány, ale jedia tiež orechy, žujú tvrdé výhonky, kôru a hľuzy. Našťastie pre väčšinu ďalších zvierat žijúcich v ich okolí sú to hlavne vegetariáni. Ale na ochranu svojej skupiny dokážu použiť nielen svoje silné ruky, ale aj silné čeľuste.

7. Polárny medveď 82 barov (84.3 kg/cm2)

12 23

Ľadový medveď je jedným z najväčších predátorov a môže dorásť do dĺžky 3 m, a to pri váhe 1 tony. Na rozdiel od väčšiny medveďov, ktoré sa živia najmä rastlinami, sú ľadové medvede celkom veľkí milovníci mäsa. Ich silné čeľuste sú potrebné pre severné podnebie, aby sa dokázali vyrovnať sa s jedlom, ktoré v danej oblasti nájdu.

8. Medveď grizzly 80 barov (81.5 kg/cm2)

7 59

Tento medveď je známy svojou silou a veľkosťou. Hmotnosť tohto druhu sa pohybuje niekde okolo 700 kg a zaujímavé je, že dokáže zraziť losa jediným úderom laby.

9. Hyena 76 barov (77 kg/cm2)

8 48

Hyena váži nie viac ako 60 kg, no napriek tomu má silnú papuľu. Hyeny sú pomerne dobrí lovci a dokážu bežať rýchlosťou až 60km/h. Ulovia napr. aj antilopy, byvolov alebo aj malé žirafy.

10. Bengálsky tiger 72 barov (47 kg/cm2)

9 41

Tieto šelmy žijú na Indickom subkontinente. Zo všetkých mačkovitých šeliem majú práve ony najdlhšie zuby – 7,5 až 10 cm. Sú to silní lovci a prejdú mnoho kilometrov za svojou korisťou. Hladný tiger zje aj 27 kilogramov potravy za noc.

11. Kajmanka supia 69 barov (66.9 kg/cm2)

13 24

Zaujímavé je, že sa v tomto rebríčku objavila aj korytnačka, no ešte viac vás prekvapí fakt, že nemá zuby. No napriek tomu dokáže uhryznúť takou silou, že vám odhryzne prst či prehryzne celý ananás za zlomok sekundy.

12. Puma 50 barov (50.9 kg/cm2)

14 18

Pumy lovia rôzne zvieratá – od veveričiek a králikov až po diviaky a losov. Zvyčajne útočia na stredne veľké zvieratá, akými sú jelene alebo horské ovce.

13. Lev 45 barov 

10 40

Kráľ zvierat je zas na prvom mieste medzi mačkovitými šelmami čo sa týka výšky. Sú spoločenskými tvormi a lovia vo svorkách, svojimi silnými nohami a silnými čeľusťami dokážu zabíjať aj veľké zvieratá.

14. Anglický mastif 38 barov

11 31

Napriek tomu, že sú tieto psi veľmi láskaví a pokojní, sú taktiež vhodní do rodiny s deťmi, tak ich hryz je veľmi silný a nechceli by ste si takéhoto psa znepriateliť.

15. Piraňa 32 barov

16 11

Považuje sa za najagresívnejšiu rybu na svete. Ukázalo sa, že uhryznutie čiernou piraňou je omnoho silnejšie, ako uhryznutie inej ryby jej veľkosti. Vedci navyše zistili, že jej hryz je taký silný, že napríklad v porovnaní s aligátorom, ktorý by bol rovnakej veľkosti, je až 3-krát silnejší.

16. Vlk sivý 27 barov

15 16

Fungujú vo svorkách, aj keď tí najsilnejší jedinci dokážu žiť aj osamote. Ich zuby sú veľké a dobre prispôsobené na lovenie a trhanie koristi.

 

 

 

Zdroj

Foto: Birghtside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.