Fotografie zvierat, ktoré sú presným opakom albínov. Zázraky matky prírody, ktoré vás nechajú v nemom úžase. 

9667

Albinizmus je dedičná porucha, ktorá je väčšine ľuďom známa. Nedochádza pri nej k tvorbe melanínu, nakoľko absentuje enzým tyrozinázy, ktorý sa na jeho tvorbe podieľa. Melanín je pigment produkovaný melanocytmi, ktoré sa nachádzajú v bunkách kože, a je zodpovedný za tmavšie sfarbenie pokožky. Preto ľudia trpiaci albinizmom, majú okrem iných znakov veľmi svetlú pokožku, v prípade zvierat je to biela srsť. 

Existuje však aj opačný jav, ktorý sa nazýva melanizmus – genetický výskum naznačuje, že pochádza z mutácie v géne, ktorá spôsobuje tmavé sfarbenie. Spôsobuje, že srsť je tmavej až čiernej farby a vo výnimočných prípadoch je viditeľná aj pôvodná kresba tela. Na rozdiel od albínov majú jedince s melanizmom väčšiu šancu na prežitie v prírode – nie sú také nápadné a sú odolnejšie proti UV žiareniu.

Teraz vám predstavíme druhy zvierat, u ktorých sa táto geneticky daná výnimočnosť vyskytla. Sami posúďte, či niektorým z nich čierny „kožuch“ nesadne lepšie ako ich prirodzene sa vyskytujúce sfarbenie. 

Líška 

red fox photo u3
Zdroj: wikimedia common

Európsky králik 

european rabbit photo u2
Zdroj: Pixabay

Vlk

gray wolf photo u8
Zdroj: wikimedia common

Leopard

leopard photo u10
Zdroj: flickr

Sysel zlatoplášťový 

golden mantled ground squirrel photo u2
Zdroj: wikimedia common

Jaguar

jaguar photo u6
Zdroj: wikimedia common

Kajman

caiman photo u1
Zdroj: wikimedia common

Včela samotárka 

carpenter bee photo u2
Zdroj: wikimedia common

Axolotl

axolotl photo u1
Zdroj: pixabay

Hraboš poľný 

prairie vole photo u2
Zdroj: wikimedia common

Kačica divá 

mallard photo u3
Zdroj: flickr

Bažant 

pheasant photo u2
Zdroj: wikimedia common

Veverička sivá 

squirrel photo u16
Zdroj: wikimedia common

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.