Fotografie zvierat, ktoré sú presným opakom albínov. Zázraky matky prírody, ktoré vás nechajú v nemom úžase.

9715

Albinizmus je dedičná porucha, ktorá je väčšine ľuďom známa. Nedochádza pri nej k tvorbe melanínu, nakoľko absentuje enzým tyrozinázy, ktorý sa na jeho tvorbe podieľa. Melanín je pigment produkovaný melanocytmi, ktoré sa nachádzajú v bunkách kože, a je zodpovedný za tmavšie sfarbenie pokožky. Preto ľudia trpiaci albinizmom, majú okrem iných znakov veľmi svetlú pokožku, v prípade zvierat je to biela srsť. 

Existuje však aj opačný jav, ktorý sa nazýva melanizmus – genetický výskum naznačuje, že pochádza z mutácie v géne, ktorá spôsobuje tmavé sfarbenie. Spôsobuje, že srsť je tmavej až čiernej farby a vo výnimočných prípadoch je viditeľná aj pôvodná kresba tela. Na rozdiel od albínov majú jedince s melanizmom väčšiu šancu na prežitie v prírode – nie sú také nápadné a sú odolnejšie proti UV žiareniu.

Teraz vám predstavíme druhy zvierat, u ktorých sa táto geneticky daná výnimočnosť vyskytla. Sami posúďte, či niektorým z nich čierny „kožuch“ nesadne lepšie ako ich prirodzene sa vyskytujúce sfarbenie. 

Líška 

Zdroj: wikimedia common

Európsky králik 

Zdroj: Pixabay

Vlk

Zdroj: wikimedia common

Leopard

Zdroj: flickr

Sysel zlatoplášťový 

Zdroj: wikimedia common

Jaguar

Zdroj: wikimedia common

Kajman

Zdroj: wikimedia common

Včela samotárka 

Zdroj: wikimedia common

Axolotl

Zdroj: pixabay

Hraboš poľný 

Zdroj: wikimedia common

Kačica divá 

Zdroj: flickr

Bažant 

Zdroj: wikimedia common

Veverička sivá 

Zdroj: wikimedia common

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jozef
10. augusta 2023 16:41

Zaujímavý článok určite k nim patrí druk Ayam Cemani 🙂