Bizarné prípady, kedy boli zvieratá za svoje „zločiny“ postavené pred súd.

265

Svet skrýva plno bizarností. Rovnako ako aj ľudia. Nie je preto nutné vo všetkom hľadať logiku, niekedy je najlepším riešením zostať nad vecou a prijať to. Pripadne sa na tom dokonca zabaviť. Ako inak by sa dalo vnímať to, že v minulosti ľudia obvinili zo zločinov zvieratá a chceli ich súdiť. 

Tak ako aj ľudia aj oni sa museli postaviť pred súd, dokonca mohli ísť aj do väzenia. Čo je však na tom celom najprekvapivejšie? Dodnes existujú na svete miesta, kde sa táto prax prevádza. Možno to vychádza zo starogréckej myšlienky, ktorá hovorí o tom, že všetky živé tvory majú zodpovedať za svoje zločiny (a výnimkou nie sú ani zvieratá). 

Verilo sa, že zvery spadajú pod jurisdikciu človeka, pretože človek ich vlastní a do istej miery i ovláda. Avšak, hmyz, hady, škodcovia a iné divo žijúce zvieratá boli súdené na cirkevných súdoch, pretože iba Boh ich mohol “ovládať” a teda aj súdiť. 

Dvaja psi boli obvinení z čarodejníctva

1002787965 photo u 1591403106
Zdroj: ranker.com

Keď sa hovorí o čarodejníctve, väčšina ľudí si predstaví bláznivé ženy, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú zákerne a nepríčetne, asi nikto by si pod tým nepredstavil psov. Počas Salemského čarodejníckeho procesu v roku 1692 boli ale obvinení zo spojenia s diablom dvaja psi.

Jeden pes patril postihnutému dievčaťu. Ten bol obvinený z pokusu o jej urieknutie, a tak ho hneď na mieste zastrelili. Až po jeho smrti ho vtedajší minister vyhlásil za nevinného (fungovalo to totiž tak, že ak sa obvinený vzpieral – bol vinný, ak sa nechal zabiť, bol nevinný). 

Ďalší pes patril dedinčanovi Johnovi, ktorý tvrdil, že ho na koni prenasledovala čarodejnica, ktorú na neho poslal vlastný pes. Po smrti psa z dediny odišiel, nikto ale nevie či zo strachu z pomsty alebo pre výčitky. 

Barthélemy de Chasseneuz obhajoval skupinu potkanov obvinených zo strát jačmeňa

selective focus photo of rodent
Autor tejto fotografie je Svetozar Cenisev

V roku 1508 sa nespočetné množstvo potkanov vrhlo na úrodu jačmeňa vo francúzskom Autune. Episkopálna cirkev vydala predvolanie určené potkanom, aby čelili obvineniam, ktoré boli proti nim vydané. V prípade, že by boli potkany určené ako vinné zo zločinov, z ktorých ich obvinili, čelili by exkomunikácii z episkopálnej cirkvi.

Advokát, ktorý potkany zastupoval sa volal Barthélemy de Chasseneuz a prípad svojich klientov bral rovnako vážne ako ktorýkoľvek iný. Keď sa potkany neukázali na súde a sudca sa ich pokúsil súdiť v ich neprítomnosti, de Chasseneuz argumentoval ich právom brániť sa na súde. “Každému” potkanovi osobne zaslali predvolanie, keď sa ale ani potom nedostavili, advokát argumentoval ich možným strachom z ulovenia psami či mačkami. Prípad sa ťahal tak dlho, až k riešeniu nedošlo a postupne sa na neho zabudlo. 

Prasa bolo súdené za napadnutie dojčaťa

1002787966 photo u 1103475543
Zdroj: ranker.com

V meste Falaise vo Francúzsku bolo bežné, že sa po uliciach voľne potulovali ošípané. 9. januára 1386 ale došlo k jednému veľmi nepríjemnému incidentu, kedy jedno z prasiat vošlo do domu a napadlo dieťa ležiace v postieľke. Následkom zranení, ktoré mu spôsobilo, dieťa zomrelo. Príslušné osoby prasa zatkli a uväznili, kde čakalo na súdny proces. 

Prasa bolo uznané vinným a bolo odsúdené na zmrzačenie predných končatín, po čom ho mal čakať trest smrti. Aby sa pridala ďalšia urážka prasaťa, kat si vzal aj rukavice, aby sa nezašpinil.

Kohút bol odsúdený na smrť za znesenie vajca

red rooster in close up photography
Autor tejto fotografie je Sahand Babali

V 13.storočí vo Švajčiarsku vďaka vplyvu svätého Tomáša Akvinského na Katolícku cirkev sa uznávalo čarodejníctvo a démoni ako skutoční. V súvislosti s tým sa verilo, že ak kohút znesie vajce vznikne z neho monštrum, ktoré bude zabíjať jediným pohľadom. 

Preto, keď v roku 1474 údajne kohút zniesol vajce, okamžite ho za jeho ohavným čím zadržali a postavili pred súd. Aj napriek snahe jeho obhajcu ho odsúdili na smrť upálením. Ak vám nejde do hlavy ako mohol kohút zniesť vajce, veda to neskôr vysvetlila – v skutočnosti išlo o sliepku s hormonálnou nerovnováhou (preto výzor kohúta). 

Medveď bol uznaný vinným z krádeže medu

a close up of a brown bear's face
Autor tejto fotografie je Andy Holmes

Macedónsky chovateľ včiel žiadal odškodné od medveďa, ktorý mu údajne neustále kradol med. Aj napriek všemožnej snahe odplašiť ho za pomoci blikajúcich svetiel, hlasnej hudby a mnohého iného, nič nepomáhalo. Preto sa rozhodol dať zviera na súd. 

V marci 2008 súd uznal medveďa vinným z krádeže medu a nariadil mu zaplatiť vyše 3 tisíc eur. Keďže medveď patrí k chráneným druhom, pokutu nakoniec musel zaplatiť štát. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.