6 zvierat s jedinečnými schopnosťami, ktoré sa nenachádzajú nikde inde v prírode

7860

Ľudia si už dlho cenia jedinečnosť. Ak máte jedinečnú zručnosť alebo schopnosť, je to ešte viac cenené. Veď kto by nechcel byť v niečom najlepší? Aj v živočíšnej ríši existuje množstvo tvorov s jedinečnými schopnosťami. A niektoré z nich sú také jedinečné, že si na ne môže robiť nárok len jeden organizmus.

Huby sa po zničení dokážu znovu „poskladať“

Húževnatosť je hmlistý pojem, najmä pokiaľ ide o živú bytosť. Môže znamenať silu, odolnosť alebo vytrvalosť. Je gorila odolnejšia ako blobfish, pretože má väčšiu fyzickú silu, zatiaľ čo blobfish dokáže vydržať drvivé oceánske hĺbky? Všetko je relatívne. Podľa väčšiny ukazovateľov sa morská huba musí považovať za húževnatú vďaka jednej pozoruhodnej schopnosti, ktorú nemá u žiadneho iného tvora. Hubu môžete takmer úplne zničiť a ona sa dá dokopy. Podobne ako vo filme Terminátor 2, môžete hubu rozbiť až na samotné bunky a ona sa opäť zloží. Ak hubu pretlačíte cez jemnú látku, jednotlivé bunky sa môžu v priebehu niekoľkých dní znovu spojiť tam, kde padnú na druhú stranu, a vytvoriť novú hubu, čím sa stane takmer nezničiteľnou z hľadiska fyzického poškodenia.

green and black coral reef
Photo by Rob Schouten on Unsplash

Slony rozumejú ukazovaniu aj bez výcviku

Skúšali ste niekedy upozorniť na niečo svoju mačku alebo psa? Doslova ukázať na niečo, čo ste chceli, aby si všimli? Je pravdepodobné, že vaša mačka si otrela tvár o váš vystretý prst, ak si vás vôbec všimla. A ak váš pes nebol vycvičený, aby tomuto gestu rozumel, možno sa na vás len nechápavo pozeral. Ukazovanie nie je gesto, ktorému zvieratá prirodzene rozumejú, pretože zvieratá nemajú sklon používať takéto gesto alebo ho spájať s významom, ktorý mu pripisujú ľudia. Ukázalo sa však, že slony majú taký zložitý sociálny systém, že na komunikáciu používajú aj neverbálne gestá, medzi ktoré patrí aj používanie chobotov na ukazovanie. Slony tak dokážu pochopiť význam ľudského ukazovania ako žiadne iné zviera. Výskum ukázal, že slony možno vycvičiť, aby rozumeli hlasovým príkazom, ale dokázali spontánne a bez vysvetlenia pochopiť, keď človek ukazoval na veci a používal gesto na lokalizáciu potravy. Dokonca ani šimpanzy nedokážu hneď pochopiť, na čo ukazovanie slúži.

brown elephant
Photo by Iswanto Arif on Unsplash

Austrálske jastraby sú jediné zvieratá, ktoré lovia pomocou ohňa

Pri názve ako firehawk musíte predpokladať, že za týmito austrálskymi vtákmi sa skrýva zaujímavý príbeh, a ten určite existuje. Podľa domorodých príbehov sú jastraby ohnivé posvätné a priniesli ľudstvu dar ohňa. Dôvodom existencie týchto príbehov je, že jastraby ohnivé sú jediné zvieratá, ktoré aktívne používajú oheň na lov. Ohnivé jastraby, ktoré tvoria niekoľko druhov vtákov, z ktorých niektoré môžu dorásť až do výšky približne dvoch metrov, boli pozorované mnohokrát. Aktívne vyhľadávajú oheň a veľké skupiny z nich boli pozorované, ako krúžia nad ľudskými alebo lesnými požiarmi. Naučili sa, že oheň im poskytne príležitosť loviť. Zaujímavejšie však je, že vtáky teraz k ohňu pristupujú aktívne. Zdvihnú horiace konáre a prenesú ich na určitú vzdialenosť cez cestu aby mohli založiť nový oheň.

brown and white owl flying under blue sky during daytime
Photo by Steve Smith on Unsplash

Mravce sú jediné tvory, ktoré si domestikovali ďalšieho

Ľudia začali domestikovať zvieratá pred viac ako 10 000 rokmi a urobili sme to už mnohokrát. Nielen psy, ale aj kozy, ovce, kone, sliepky, všetky boli vo väčšej či menšej miere domestikované. Domestikácia zvierat umožnila rozvoj poľnohospodárstva a komunity. Je to jedinečná vlastnosť, ktorú si ľudia vyvinuli, ale nie je úplne jediná. Dokázal to ešte jeden tvor – mravce. Jednoducho povedané, mravce si domestikovali vošky a chovajú ich. Podobne ako ľudia majú hospodárske zvieratá, aj mravce dokážu vošky nahnať tam, kam chcú. Vošky sa živia rastlinami a produkujú sladkú tekutinu nazývanú medovica, ktorú mravce konzumujú. Keď rastlina na niektorom mieste vyschne z dôvodu nadmerného kŕmenia, mravce naháňajú vošky na nové miesto. To je dobré pre vošky, ktoré získajú viac potravy, a dobré pre mravce, ktoré získajú viac medovice. Ani tu sa vzťah nekončí. Mravce tiež chránia vošky pred predátormi a dokonca aj pred chladom, keď sa zmení počasie, a nosia ich do svojich mravenísk. Tento vzťah je taký zložitý, že v niektorých kolóniách mravcov žijú „farmári“. Tak ako sa niektorí starajú o vajíčka a niektorí hľadajú potravu, niektorí sa starajú len o vošky. Ich jedinou povinnosťou je starať sa o ne a prenášať ich.

a close up of a group of bugs on a banana
Photo by Pete F on Unsplash

Morské slimáky sú jediným živočíchom schopným fotosyntézy

Fotosyntéza je proces, pri ktorom rastliny premieňajú svetlo na chemickú energiu. Zjednodušene povedané, zatiaľ čo živočíchy ako ľudia sa živia potravou, rastliny ako javor sa živia slnečným svetlom. Oboje sa premieňa na energiu na udržanie života. Morský slimák sacoglossan je sám o sebe bizarným mostom medzi nami a javorom. Tieto živočíchy dokážu konzumovať potravu na získanie chemickej energie. V prípade núdze ju však dokážu aj fotosyntetizovať. Metóda, vďaka ktorej majú slimáky nohu v oboch svetoch, je rovnako bizarná, ako by ste si mysleli. Nemôžu sa prirodzene zapojiť do fotosyntézy, ale to, čo môžu urobiť, je kooptovať chemický proces vďaka potrave, ktorú konzumujú. Podobne ako jedovaté žaby získavajú svoj jed z chrobákov, ktoré zjedia, tieto morské slimáky jedia riasy, ktoré sú schopné fotosyntézy, a ukladajú chloroplasty do svojho tela. Zdá sa, že chloroplastom je jedno, kde sa nachádzajú, keď premieňajú svetlo na energiu, takže bunky môžu v telách slimákov pracovať celé mesiace a poskytovať živočíšnemu hostiteľovi ďalšiu energiu. Vede nie je jasné, ako si slimáky dokážu uchovať bunky vo vlastnom tele, ale robia to veľmi dobre.

clear blue body of water
Photo by Cristian Palmer on Unsplash

Šupinavce sú jediné cicavce so šupinami

Zdá sa, že v každom životnom zaradení sa nájde jeden alebo dvaja čudáci, ktorí akoby nezapadali. Šupinavec je cicavec, ktorý má šupiny. Šupiny sú vyrobené z keratínu, podobne ako vlasy a nechty. Šupiny na chvoste používajú na obranu a v prípade ohrozenia sa tiež zrolujú do klbka, vďaka čomu sa k nim väčšina predátorov len veľmi ťažko dostane. Tieto zvieratá sú v mnohých oblastiach ohrozené kvôli nelegálnemu obchodu s ich mäsom a šupinami. Snahy o ich štúdium brzdí skutočnosť, že sa im v zajatí veľmi zle darí. Ich štúdium je také ťažké, že vlastne ani nevieme, aká je ich prirodzená dĺžka života.

brown and white spotted bird
Photo by Studio Crevettes on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre