11 faktov o zvieratách v Černobyle

1500

Takmer po štyroch desaťročiach po černobyľskej jadrovej havárii sa do uzavretej zóny vracia život. V kontaminovanej oblasti prekvitajú divoké zvieratá, ktoré si spolu s rastlinami našli svoje miesto v tejto nehostinnej časti sveta. 

oleksandra bardash 5blTN4Ub1WY unsplash
Zdroj: unsplash/ Olexandra Bardash

Zvieratá v Černobyle prežili napriek všetkým okolnostiam

Havária, ktorá sa odohrala 26. apríla 1986 zdevastovala životné prostredie. Celkové množstvo rádioaktívneho materiálu, ktoré sa uvoľnilo bolo stokrát vyššie ako pri atómovom útoku na Hirošimu. 

V okolí závodu a neďalekom meste Pripjať sfarbila radiácia listy tisícky stromov do hrdzava. Robotníci „červený les“ zbuldozérovali a pochovali. Oddiely sovietskych brancov dostali rozkaz zastreliť akékoľvek túlavé zvieratá v uzavretej zóne Černobyľu. Hoci odborníci tvrdia, že určité časti zostanú pre ľudí nebezpečné ďalších 20 000 rokov, mnohé rastlinné a živočíšne druhy prežili a prosperujú ďalej. 

Absencia ľudí vracia Černobyľ do divočiny

Na katastrofu sa môžeme pozrieť aj z iného uhla. Je neúmyselným experimentom, ako by vyzerala Zem bez ľudí. Podľa denníka „The Guardian“ oficiálna prírodná rezervácia, ktorá bola nedávno vytvorená na bieloruskej strane zóny, tvrdí, že je „najväčším európskym experimentom v obnove divočiny“. V skutočnosti niekoľko druhov žije lepšie v černobyľskej uzavretej zóne ako mimo nej.

dasha urvachova sQjF3elwy40 unsplash
Zdroj: unsplash/ Dasha Urvachova

„Vďaka“ katastrofe prosperuje niekoľko živočíšnych druhov

Medvede, vlci, rysy, bizóny, jelene, losy, bobry, líšky, jazvece, diviky a mývaly sú len niektoré z druhov, ktoré našli svoj domov v rádioaktívnej oblasti. Konštantná dávka nízkoúrovňového žiarenia samozrejme nie je prospešná, ale môže sa stať pre určité druhy zvierat. Resp. je pre ne menej škodlivá ako vplyv ľudských bytostí pred výbuchom reaktora. Ľudský zásah zatieňuje ktorýkoľvek z potenciónálnych účinkov žiarenia. 

Návrat ohrozených divokých koňov 

Veľká populácia przewalského koňa, ktorá kedysi žila v širokých oblastiach Ázie a Európy bola zredukovaná na niekoľko kusov. Keď Lee Boyd a Katherine A. Houpt v roku 1994 editovali o zvierati knihu, posledné divoké pozorovanie sa uskutočnilo koncom 60tych rokov, čo viedlo autorov k tomu, aby ich vyhlásili za vyhynuté vo voľnej prírode. Britskí ekológovia špecializujúci sa na účinky žiarenia na černobyľskú divočinu, však zistili, že koňovi przewalskému sa v tejto oblasti mimoriadne darí. V neskorých 90tych rokoch bolo na ukrajinskej strane vypustených 30 označkovaných koní. Ich populácia sa zvýšila na viac ako 200 kusov, medzi ktorými boli aj niektoré pôvodné kone.

tengis galamez 559BS67vw 4 unsplash
Zdroj: unsplash/ Tengis Galamez

Radiácia mohla zabiť hmyz 

Na rozdiel od veľkých živočíšnych druhov, bol zaznamenaný veľký pokles počtu hmyzu a pavúkov. Výsledky štúdie z roku 2009 v časopise „Biology Letters“ hovoria o tom, že čím bolo v určitých miestach viac radiácie, tým nižšia bola populácia bezstavovcov. Populácie vtákov, cikád a motýľov sa znížili, zatiaľ čo iné druhy zvierat neboli ovplyvnené.

Černobyľské zvieratá sú mutanty 

Genetické mutácie rastlín a zvierat v postihnutých oblastiach sa zvýšili 20-násobne. Je však potrebný ďalší výskum na to, aby sme pochopili, ako tieto zmeny ovplyvnia reprodukčnú rýchlosť druhov, genetickú diverzitu a ďalšie faktory prežitia. 

To sa však nemusí prejaviť tak, ako očakávate

To však neznamená, že v uzavretej zóne žije veľa trojokých rýb alebo dvojhlavých kráv. Tieto typy mutácií vo všeobecnosti znižujú kondíciu zvieraťa a jeho schopnosť rásť do plnej veľkosti. 

Turistickí sprievodcovia zdôrazňujú návštevníkom, aby sa nedotýkali potulujúcich sa zvierat, kvôli potencionálnym rádioaktívnym časticiam v ich srsti. Zdá sa, že rovnako, ako u ľudí aj u zvierat sa najdramatickejšie genetické mutácie vyskytli bezprostredne po výbuchu. V priebehu niekoľkých mesiacov od explózie zomrelo asi 30 ľudí, predovšetkým na syndróm z akútneho ožiarenia. Neskoršie úmrtia súvisiace s katastrofou sú predmetom diskusie. Existujú dôkazy, že miera rakoviny štítnej žľazy bola zvýšená najmä u detí vystavených radiácii, pravdepodobne kvôli kontaminovaným potravinám. Ukázalo sa tiež, že rodičia, ktorí zažili genetické mutácie v dôsledku ožiarenia, tieto mutácie neporeniesli na svoje deti. V priebehu rokov sa niektoré potencionálne škodlivé rádionuklidy uvoľnené výbuchom rozpadli, čo pravdepodobne robí oblasť menej nebezpečnú pre život. Je napríklad známe, že explózia rádioktívneho jódu-131 zvyšuje riziko ochorenia štítnej žľazy vrátane rakoviny. Má však polčas rozpadu iba osem dní a v podstate by mal zo zóny zmiznúť v priebehu niekoľkých mesiacov. 

Hraboše vyvolávajú niekoľko znepokojení

Iné rádioaktívne izotopy sú však stále prítomné vo významných množstvách. Napríklad cézium-137polčas rozpadu viac ako 30 rokov. Jedným z rizikových faktorov pre zvieratá je ich strava. Napríklad hraboše konzumujú veľa húb. Niektoré z druhov obzvlášť dobre nasávajú radiáciu a prenášajú škodlivý materiál na drobné cicavce. Ich populácia tak klesá a zvyšuje sa výskyt šedého zákalu.

michal lis 6CFD5VCD8Z4 unsplash
Zdroj: unsplash/ Michal Lis

Rovnako ako vtáky

Napríklad lastovičky z tejto oblasti vykazujú zvýšené hladiny čiastočného albinizmu, ktoré pravdepodobne vznikli v dôsledku genetických mutácií súvisiacich s ožiarením. Rovnako sa rozšírili vtáčie populácie s menšími mozgami, menej životaschopnými spermiami a zníženou druhovou divezitou (rozmanitosť). 

Niektoré černobyľské psy boli adoptované

Stovky psov, ktoré opustili ich majitelia počas evakuácie 27. apríla 1986 si vytvorili v pustej oblasti svoj domov. Organizácia „Clean Future Fund“ tu pomáha pri vykonávaní sterilizačných kampaní. Poskytuje černobyľským mláďatám mačiek a psov veterinárnu starostlivosť, očkovanie a jedlo. V rokoch 2018 a 2019 bolo adoptovaných niekoľko psov potom, čo sa ukázalo, že vykazujú bezpečnú úroveň žiarenia. 

viktor hesse kKbD8hmWxis unsplash
Zdroj: unsplash/ Viktor Hesse

V uzavretej zóne sú aj ľudia

Niektoré z černobyľských psov boli adoptované ľuďmi, ktorí žijú v uzavretej zóne. Napriek zákonom, ktoré to zdanlivo zakazujú, tu s tichým povolením úradov stále žije množstvo ľudí. Sú to väčšinou seniori (najmä ženy), ktorí v tejto oblasti žili už pred haváriou. 

 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.