Nečakaná stránka choroby: 5 zvláštnych sprievodných príznakov bežných ochorení

579

Nikto nechce ochorieť na čokoľvek, či už ide o bežné prechladnutie, alebo nejakú vzácnu genetickú chorobu, o ktorej väčšina ľudí nikdy predtým nepočula. Bohužiaľ, choroby sú súčasťou života, s ktorou sa každý z nás musí niekedy vyrovnať. Všetci môžeme dúfať, že čokoľvek nás postihne, bude mierne a rýchlo to prekonáme. Niekedy vás však aj tá najznámejšia choroba môže zaskočiť mimoriadne zvláštnym príznakom, o ktorom ste ani netušili, že je možný.

Extrémne prípady anorexie môžu vyústiť do vrstvy jemného ochlpenia

Hoci je mentálna anorexia klasifikovaná ako duševné ochorenie, je to zároveň najsmrteľnejšie duševné ochorenie a má vážne účinky na vaše fyzické telo. Dokonca aj v prípadoch, keď ochorenie nie je smrteľné, stále môže spôsobiť spúšť vo vašom tele. Jedným z najneobvyklejších vedľajších účinkov anorexie je stav nazývaný lanugo.

6880366555 8be132f399 o
Zdroj: Evelina Zachariou/Flickr

Lanugo, ktoré môže postihnúť aj novorodencov, sa vyznačuje mäkkým, huňatým povlakom bielych chumáčikov po celom tele. Predpokladá sa, že táto vrstva chlpov pomáha chrániť dieťa v maternici a izolovať ho. Zvyčajne zmizne ešte v maternici alebo krátko po narodení.
U osôb s poruchami príjmu potravy sa predpokladá, že silná podvýživa spôsobuje, že telo začne vypínať. Chlpy lanugo opäť rastú z rovnakého dôvodu ako u nenarodeného dieťaťa. Sú tu na to, aby izolovali a chránili, pretože telo si uvedomuje, že je vo veľkom ohrození.

Príliš veľa vitamínu A môže spôsobiť odlupovanie pokožky

Ak ste niekedy hľadali dôvod, prečo nejesť pečeň ľadového medveďa, toto je ten správny dôvod. Hypervitaminózu A môže vyvolať extrémne množstvo vitamínu A, ktoré sa nachádza v pečeni ľadového medveďa, ale môže ju spôsobiť aj akýkoľvek extrémne vysoký zdroj vitamínu A. Vedľajšie účinky nadmerného užívania vitamínu A môžu zahŕňať bolesť hlavy a zvracanie, ako aj rozmazané videnie a problémy s pečeňou. Ale je to ešte oveľa horšie. Jedným z najneobvyklejších príznakov je, že sa vám začne olupovať pokožka. A to nielen jedna vrstva, ale viacero vrstiev.

polar bear on snow covered ground during daytime
Photo by Hans-Jurgen Mager on Unsplash

Jeden arktický bádateľ, ktorý konzumoval priveľa vitamínu A, mal pocit, že ho bolia nohy, a tak si vyzliekol ponožky a spolu s nimi si odlúpol aj chodidlá. Rovnaký osud postihol aj jeho uši, penis a ďalšie časti, ktoré sa lúpali ako hadia koža. Môže za to 28 gramov pečene ľadového medveďa. Vysoké koncentrácie však majú aj iné arktické zvieratá ako mrož, tuleň, sob a polárna líška.

Pocit „blížiacej sa skazy“ je vedľajším účinkom transfúzie nesprávnej krvnej skupiny

ABO inkompatibilita je názov pre to, čo sa stane, ak dostanete transfúziu krvi nesprávnej krvnej skupiny. Buď máte krvnú skupinu A, krvnú skupinu B, krvnú skupinu AB alebo krvnú skupinu 0. Typ AB je univerzálny príjemca a v prípade núdze môže dostať transfúziu akéhokoľvek typu. Typ 0 je univerzálny darca a každý môže prijať 0. 0 však nemôže prijať AB, A nemôže prijať B atď. Ak zmiešate typy, hoci je to v modernom svete zriedkavé, nekompatibilita ABO spôsobuje celý rad nepríjemných príznakov od horúčky cez bolesti chrbta až po krv v moči. Najneobvyklejší je však pocit „blížiacej sa skazy“.

person on chair donating blood
Photo by LuAnn Hunt on Unsplash

Pocit „blížiacej sa skazy“ je tiež občasným vedľajším účinkom niektorých liekov a dokonca aj žihadiel medúz. Neprejavuje sa ako nič fyzické, ale ako všeobecný pocit, že sa vám stane niečo hrozné. Predstavte si teda tento pocit strachu, že sa končí svet alebo že zomriete, a nemáte na to žiadny konkrétny dôvod. Neviete si to vysvetliť a neexistuje žiadna konkrétna vec, ktorú by ste z toho mohli obviniť. Nemyslíte si, že po vás niekto ide alebo že máte nejakú chorobu. Len si myslíte, že zomriete alebo že sa vám stane niečo hrozné. To je pocit blížiacej sa skazy.

Parkinsonova choroba môže spôsobiť drobné písmo

Parkinsonova choroba je ochorenie, ktoré postihuje mozog. Toto degeneratívne ochorenie sa väčšinou spája s príznakmi, ako je trasenie končatín a hlavy, nerovnováha a zlá koordinácia a pomalý pohyb. Existuje aj množstvo menej známych a menej zjavných príznakov. Jeden z najzvláštnejších príznakov, ktorý zároveň môže pomôcť pri včasnej diagnostike, sa týka rukopisu. Osoby trpiace Parkinsonovou chorobou majú často drobné písmo. Čím dlhšie človek píše, tým sú písmená kŕčovitejšie a drobnejšie.

person writing on brown wooden table near white ceramic mug
Photo by Unseen Studio on Unsplash

Schopnosť písať je riadená tými istými časťami mozgu, ktoré sú pri Parkinsonovej chorobe postihnuté, takže zatiaľ čo tras sa stáva viditeľným príznakom až neskôr, toto drobné písmo môže byť včasným varovaním pred tým, čo príde. Až polovica pacientov s Parkinsonovou chorobou vykazuje aj mikrografiu v písme.

Americký pacient s rakovinou si vyvinul írsky prízvuk

Syndróm cudzieho prízvuku zvyčajne súvisí s poškodením mozgu. Časť mozgu je poškodená a obeť potom hovorí s nezvyčajným prízvukom. Je to zriedkavé, ale nie neslýchané. Ale to vtedy, keď to súvisí s traumatickým poranením alebo mŕtvicou. Existuje minimálne jeden prípad, keď niekto dostal rakovinu a v dôsledku toho sa u neho vyvinul írsky prízvuk. Pacient, muž zo Severnej Karolíny, dostal rakovinu prostaty.

white, green, and red italy flag
Photo by Alejandro Luengo on Unsplash

Takmer dva roky po stanovení diagnózy sa mu do reči vkradol írsky prízvuk a nedokázal ho zastaviť. Lekári uviedli, že nikdy predtým nehovoril s írskym prízvukom, nikdy nebol v Írsku a v minulosti nemal žiadne psychiatrické ochorenia, ktoré by ho mohli vysvetliť. Namiesto toho to pripísali paraneoplastickej neurologickej poruche, ktorá môže vzniknúť, keď telu vlastné bunky bojujúce proti rakovine omylom napadnú miechu a časti mozgu.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.