Zákony a pravidlá týkajúce sa jedla, potravín či surovín, o ktorých ste možno ešte nepočuli

6803

Krajiny sa odlišujú i tým, aké zákony sa dotýkajú potravín či surovín, alebo aké produkty sú dostupné na pultoch obchodov, či kde a ako si môžete vychutnať jedlo.

Sú krajiny, ktorých predpisy týkajúce sa potravín sú naozaj prísne a rozhodujú o tom, ktoré potraviny ľudia môžu konzumovať a ktoré sú naopak zakázané! V súlade s týmito predpismi má krajina možnosť obmedziť dostupnosť nežiadúcich produktov.

Jedlo dokáže ľudí spájať, ale občas i rozdeľovať. Každopádne každá krajina je iná, a tak vám teraz predstavíme niekoľko zvláštností týkajúcich sa jedla, potravín alebo surovín, ktoré sa spájajú s jednotlivými krajinami.

Ak sa nachádzate v stave núdze a ukradnete jedlo, v Taliansku za to nebudete odsúdený

selective focus photography of vegetables in basket
Photo od Brooke Cagle na Unsplash

V roku 2016 najvyšší súd v Taliansku rozhodol, že v prípade, ak sa nachádzate v stave núdze a hladujete, smiete „ukradnúť“ malé množstvo jedla, aby ste sa vyhli ohrozeniu života.

Podobnú právomoc využil muž bez domova, ktorý v obchode ukradol syr a klobásu v nízkej hodnote. Súd ho uznal nevinným, nakoľko ho k skutku priviedla nevyhnutná potreba výživy.

Francúzsko zakázalo v školských jedálňach podávať kečup

fried fries in white pack beside red squeeze bottle
Photo od Fernando Andrade na Unsplash

Francúzi totiž veria, že už v detstve sa vytvárajú stravovacie návyky, ktoré si dieťa prenáša aj do dospelosti, preto je jednoduchšie deti učiť pozitívnym návykom, akoby sa neskôr mali zbavovať tých nevhodných (kečup považujú za nezdravý).

To bol dôvod, prečo najskôr zakázali a neskôr obmedzili používanie kečupu na 1 krát do týždňa a iba s hranolkami.

Čile a Mexiko zakázali prítomnosť kreslených maskotov na obaloch cereálií

Zdroj: wikimedia common

Spojenie medzi vysokým príjmom cukru a vznikom cukrovky je preukázané, preto sa stále viac a viac poukazuje na obmedzenie konzumácie cukru, rovnako tak sa i povzbudzuje k lepším a zdravším stravovacím návykom.

Čile a Mexiko sa však rozhodlo aj pre ďalší krok – v snahe znížiť vysokú mieru obezity u detí zakázali spoločnostiam propagovať potraviny s vysokým obsahom cukru (a teda zakázali na obaloch používať kreslené postavičky – tie totiž lákali deti už na prvý pohľad).

Francúzski pekári musia pri výrobe bagiet dodržiavať prísne pravidlá

bread
Photo od Sergio Arze na Unsplash

Francúzsko a čerstvé chrumkavé voňavé pečivo k sebe neodmysliteľne patria. Francúzska bageta je jedným z hlavných symbolov Francúzska, navyše je nadmieru obľúbená, takže krajina si dáva na jej výrobe a prezentácií naozaj záležať.

Dokonca až do takej miery, že v roku 1993 vo Francúzsku vyšla vyhláška Décret Pain – čo všetko musia pekári pri výrobe bagiet dodržať (vyrábať sa môžu iba zo 4 surovín – pšeničná múka, voda, soľ a droždie.)

Tieto bagety nesmú byť zmrazované a nesmú obsahovať žiadne konzervačné látky, čo znamená, že ich trvácnosť je najviac 24 hodín.

Nakoniec sa francúzske prísne predpisy pre bagety vyplatili. V roku 2022 totiž UNESCO zaradilo francúzske bagety do svojho zoznamu kultúrneho dedičstva.

Mexiko používa varovné štítky na produkty Nestlé kvôli vysokému obsahu cukru a tuku

person holding Nestle Crunch chocolate bar
Photo od Thibault Penin na Unsplash

Nakoľko je v tejto krajine rozšírená obezita a postihuje odhadom až 32,4% populácie, Mexiko sa rozhodlo na potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index umiestniť varovný štítok. Predovšetkým sa jednalo o produkty Nestlé, firma sa však snažila zatlačiť a vydobiť si zrušenie štítkov – to sa jej však nepodarilo.

V Benátkach je zakázané kŕmiť divé holuby

flock of white nad grey pieons
Photo od Duy Vo na Unsplash

Možno ste sa s tým ešte nestretli, ale v niektorých krajinách turisti kŕmia holuby, ktoré sa vo veľkých až nadmerných počtoch schádzajú najmä na námestiach, ktoré znečisťujú. Výnimkou nie sú ani talianske Benátky. Tie sa však rozhodli zakročiť a v snahe obmedziť množstvo a výskyt holubov (a tým ochrániť cenné budovy a pamiatky) v roku 2008 zakázali turistom kŕmiť holuby – za porušenie zákazu vám môže byť udelená pokuta.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre