Biológia je úchvatná veda, ktorá si vždy nájde spôsob ako prekvapiť. Tu vám prinášame niekoľko zvláštností ohľadom tehotenstva

2066

Je šťastie, ak je priebeh tehotenstva hladký a pôrod celkom prirodzený. Samozrejme, nie každé tehotenstvo je rovnaké a niektoré sú ťažké a komplikované, iné zase priam divné. Existujú totiž zriedkavé stavy súvisiace s tehotenstvom o existencii, ktorých ste možno ani nepočuli. Týchto päť prípadov patrí k poriadne neobvyklým tehotenstvám. Sú naozaj ojedinelé a svojim spôsobom fascinujúce. Dosť bolo rečí na úvod, poďme si o nich povedať viac.

Najmladšia matka

Lina Medina
Zdroj: wikimedia common

Dievčatá zvyčajne začínajú menštruovať okolo veku 12tich rokov. Aj keď toto číslo určite kolíše, či už smerom nahor alebo nadol, ide o všeobecný priemer pre väčšinu žien na celom svete. Napriek tomu existujú záznamy o dievčatách, ktorým začal ich menštruačný cyklus oveľa skôr. Napriek tomu je najskorší známy príklad dosť šokujúci.

Peruánske dievča menom Lina Marcela Medina porodila dieťa vo veku iba päť rokov a sedem mesiacov. Čo je na tomto čísle ešte šokujúcejšie je to, že lekári odhadli, že menštruovala už od troch rokov a bola schopná oplodnenia už v takom ranom veku. Keď Linu priviezli do nemocnice pre bolesti brucha a zistili, že je tehotná so sedemmesačným plodom, otca dieťaťa zatkli za znásilnenie a incest.

Pre jej nízky vek sa dieťa narodilo cisárskym rezom, našťastie matka i dieťa prežilo. 

Najstaršia žena, ktorá sa stala matkou 

article 1045815 0249C2FB00000578 90 468x312
Zdroj: wikimedia common

40 rokov je pre ženu vek, kedy si dobre premyslí, či bude čeliť vyššiemu percentu rizika, ak by zostala tehotná. S nasledujúcimi rokmi jej plodnosť klesá, čo tiež nemusí byť pravidlom. Vďaka moderným lekárskym postupom, ako je umelé oplodnenie, či rôzne lieky, sa to zmenilo. Teraz môžu ženy otehotnieť aj vo veku 50 rokov, aj keď je to zriedkavé. 

Napriek tomu existujú nezvyčajné prípady, akým je napríklad Omkari Panwar, ktorá porodila dvojičky vo veku 72 rokov. Indka úspešne porodila chlapca a dievča, a to všetko vďaka oplodneniu in vitro, takže to nebola hra náhody. Obe deti sa narodili zdravé, aj keď trochu predčasne. Matka to síce skoro stálo život, ale i ona prežila a svoje deti vychovala.

Otehotnenie počas tehotenstva

pregnant with twins
Zdroj: shutterstock

Verte tomu alebo nie, naozaj je možné znovu otehotnieť už počas tehotenstva, aj keď je to neuveriteľne zriedkavé. Tento jav sa nazýva „superfetácia“ a v celej zaznamenanej anamnéze je známych len asi desať prípadov. Jeden takýto prípad sa týkal Julie Grovvenburgovej, ktorá otehotnela so svojím druhým synom Hudsonom, zatiaľ čo čakala svoju prvú dcéru Julianu. Hudson bol počatý asi dva týždne po počatí svojej sestry.

V konečnom dôsledku boli rodičia detí radi, keďže sa narodili súčasne. Zaujímavosťou je, že pri superfetácií môžu mať deti rozličných otcov.

Jedno tehotenstvo, dve deti a dvaja rôzni otcovia 

unsure pretty confused doubtful woman 260nw 185591567 edit 69305411069106
Zdroj: shutterstock

O superfetácií sme sa už bavili, častejšie však takéto „dvojité“ tehotenstvo môže nastať pri pohlavnom styku s viacerými partnermi v krátkom časovom období. Väčšinou totiž dochádza u žien pri ovulácii k uvoľnenia iba jedného vajíčka, príležitosti ich alebo môže byť aj viac. Preto môže byť každé vajíčko oplodnené spermiou od iného muža (spermie dokážu v pohlavných orgánoch ženy prežiť až 5 dní). 

Jeden taký prípad sa stal v roku 2009, keď žena z Texasu porodila dvojičky chlapcov. Otec si všimol, že vyzerajú až príliš odlišne, a tak požiadal o test otcovstva. Výsledky boli mätúce, pretože zatiaľ čo sa obe deti narodili súčasne, každé z nich malo iného biologického otca. Tento jav, nazývaný „heteropaternálna superfekundácia“, predstavuje jedno až dve percentá všetkých dvojčiat. 

Najdlhšie zaznamenané tehotenstvo

photo 1457342813143 a1ae27448a82
Zdroj: unsplash

Presťahovať termín pôrodu je celkom bežné. Väčšina tehotenstiev trvá v priemere 280 dní, čo je o niečo viac ako deväť mesiacov a jeden deň. Je to však len priemerné číslo. Veľa detí sa narodí skôr alebo trochu neskôr. 

Potom je tu ale i prípad Beulah Hunter, ženy, ktorá porodila svoju dcéru Penny Dianu po 375 dňoch, čím si vyslúžila miesto v knihe rekordov a príbeh, ktorý bude rozprávať do konca života. Napriek tejto nezvyčajnosti sa dcéra narodila zdravá a bez akéhokoľvek neobvyklého vývoja. Lekári dospeli k záveru, že matka bola absolútne zdravá, len jej dcéra sa vyvíjala pomalšie ako by bolo normálne.

Najdlhšie trvajúce pôrodné bolesti

a woman in labor with painful contractions lying in the hospital bed childbirth and baby
Zdroj: shutterstock

Ak vám vaša matka niekedy dala najavo, že si musela toho naozaj veľa vytrpieť, kým ste prišli na svet, mali by ste si ju o to vás mi vážiť. , a mali by ste si ju vážiť, má pravdu!  

Vyznamenanie za najdlhší a súčasne najbolestivejší pôrod patrí Joanne Krzysztokenovej, Poľke, ktorá trpela oveľa dlhšie ako väčšina ostatných žien. 

Namiesto typickejších 8-12 hodín pôrodných bolestí, Krzysztonek trpela nekonečne dlhých 75 dní! To je 1800 hodín intenzívnych pôrodných bolestí! Predčasný pôrod vlsa jej začal v 21. týždni, keď nosila trojičky. Prvé dieťa sa narodilo krátko na to, ale bolo príliš skoro, aby prežilo. Dve deti ešte zostali v jej lone. Pôrodné bolesti sa neskončili. Namiesto toho jej kontrakcie pokračovali a zosilňovali. Až po neuveriteľných 75tich dňoch bez ďalších komplikácií porodila zvyšné dve deti. Muselo trvať dlhých čas, kým sa dala dokopy a bola schopná sa starať o deti i o seba. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.