10 desivých spôsobov, ako sa ľudia pokúšali vyliečiť si choroby sami – 2. časť

507

V modernom svete často platia 2 veci. Nikto nechce ochorieť a ísť k lekárovi. Keď ochoriete, cítite sa zle, takže to je jasné. Existuje však dostatok dôkazov o tom, že ľudia, ktorí potrebujú lekára, sa vyhýbajú starostlivosti z rôznych dôvodov, od nervozity až po nedostatočné poistenie atď. A existuje aj určité percento ľudí, ktorí si myslia, že môžu ušetriť čas tým, že si dokážu pomôcť doma pomocou domácich „babských“ receptov. Ale nie vždy to vyjde podľa predstáv.

6. Kozie „dojky“ pomohli zastaviť šírenie syfilisu

Autor fotografie je BAILEY MAHON

Kedysi dávno sa kozy podieľali na výchove detí oveľa viac ako dnes. Aby sme boli konkrétni, niekedy sa používali ako „dojky“. V časoch pred fľašami a umelým mliekom bolo kŕmenie dieťaťa niekedy oveľa ťažšie, ako si moderní ľudia myslia. Ak matka nemohla dojčiť, možnosti boli veľmi obmedzené. Na mnohých miestach sa zamestnávali „dojky“, ale nie vždy boli k dispozícii alebo aj cenovo dostupné. A navyše tu bola komplikácia, keď išlo o niečo také ako syfilis.

Ak malo syfilis buď dieťa, alebo dojka, predstavovali nebezpečenstvo pre toho druhého. Preto sa niekedy používali kozy, aby pomohli zastaviť šírenie choroby. Koza sa mohla používať ako dojka bez obáv zo šírenia choroby. Tým sa mohlo obmedziť šírenie choroby a zároveň sa zabezpečilo, že deti boli nakŕmené, čo bola v podstate výhra pre obe strany.

7. Tínedžer si odrezal ruku, aby si liečil závislosť od internetu

Autor fotografie je Florian Olivo

Závislosť na internete je v modernej dobe veľmi častá. Až 6 % svetovej populácie trpí závislosťou od internetu. To je približne 468 miliónov ľudí.

Jeden tínedžer v Číne mal taký extrémny problém so závislosťou, že sa ho snažil vyriešiť tým najhorším spôsobom. Odrezal si vlastnú ruku. 19-ročný chlapec sa rozhodol to urobiť a s ničím neváhal. Svojej mame zanechal odkaz, že sa onedlho vráti. Odrezal si ruku, zavolal si taxík a odišiel do nemocnice. Chirurgovia mu ju našťastie dokázali prišiť naspäť, ale neboli si istí, že ju bude môcť opäť plne používať.

8. Žena sa pokúsila liečiť hubovú infekciu cesnakom

Autor fotografie je Tijana Drndarski

Ak si do Googlu zadáte domáce alebo bylinné lieky na akékoľvek ochorenia, často sa tam objaví cesnak. Údajne je dobrý na krvný tlak, má antiseptické alebo antibiotické vlastnosti a mnoho ďalšieho. To však neznamená, že ho môžete používať na čokoľvek. Jedna vec, ktorú nikdy nechcete skúšať, je liečiť hubovú infekciu cesnakom.

Žena v Anglicku si 4 týždne prikladala na infikovaný prst na nohe plátky surového cesnaku. Namiesto toho, aby surový cesnak hubovú infekciu zničil, dokázal jej spáliť mäso po celom prste na nohe veľmi nepríjemným spôsobom.

Cesnak obsahuje diallyldisulfid. Táto zlúčenina spôsobila vážne chemické popáleniny, ktoré viedli k červenej, pľuzgierovitej a olupujúcej sa pokožke na celom prste jej nohy.

9. Muž sa pokúsil vyliečiť si bolesť chrbta injekciami semena

Autor fotografie je Sasun Bughdaryan

Mnoho ľudí je toho názoru, že naše telo nejakým spôsobom vyrába vlastné lieky. Liečba močom sa v mnohých kultúrach praktizuje už stáročia, ale tiež nie je založená na žiadnych vedeckých dôkazoch a jej priaznivé účinky sa nepreukázali. V skutočnosti je to úplne opačne, môže byť nebezpečná. Avšak veľa ľudí zastáva toto presvedčenie, takže sa nájdu aj takí, ktorí vyhľadávajú blahodarné účinky iných tekutín.

V roku 2019 istý muž v Írsku skončil v nemocnici, keď sa pokúsil vyliečiť si bolesti chrbta injekciami vlastného semena. Injekcie si dával do ruky a v dôsledku toho sa u neho vyvinula celulitída.

10. Ľudia v boji proti tuberkulóze konzumovali vlastných príbuzných

Autor fotografie je Annie Spratt

Čítate správne, takto sa koncom 19. storočia riešila tuberkulóza v Novom Anglicku. Upíri!

Takže, príbeh. Tuberkulóza sa šíri v malom mestečku v čase, keď ľudia nerozumeli, ako sa choroby šíria. Ak ochorelo viacero členov rodiny, ostatní mali podozrenie, že ich spája niečo iné. V tomto prípade vlkolak. Najprv ochorela a zomrela matka a najstaršia dcéra. Potom zomrela ďalšia dcéra, a následne ochorel syn. To sú štyria v jednom dome, a to vyvolalo podozrenie.

Otec si myslel, že rodina je prekliata, a tak súhlasil, aby boli vykopané mŕtvoly jeho manželky a dcér. Najstaršia dcéra a manželka sa rozpadli, ale druhá dcéra sa sotva rozkladala a v srdci mala stále krv. Pravdepodobne to bolo spôsobené tým, že keď zomrela, bola zima, pretože pôda bola príliš studená na to, aby ju pochovali, a tak ju zakonzervovali. Mesto s tým nesúhlasilo.

Dievča bolo označené za upíra. Odstránili jej hlavu a spálili vnútorné orgány. Popolom nakŕmili syna. Verili, že to zruší kliatbu a napraví chorobu. Tak skonzumoval spálené pozostatky vlastnej sestry. Krátko nato aj on zomrel.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre