10 dôležitých faktov o spánku, ktoré by si mal vedieť!

2016

Spánok je veľmi dôležitá časť nášho života. V dnešnej rýchlej dobe ho niektorí z nás zanedbávame, čo je veľká chyba! Možno si hovoríš, že aj po 5 hodinách spánku sa cítiš dobre vyspatý, tak prečo si dopriať kvalitný spánok? Všetko čo by si mal o spánku vedieť sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.

1.

Spánok je rovnako dôležitý ako strava a cvičenie. Nedostatok spánku spôsobuje, že ľudia menej cvičia. Ak spíte menej, ďalší deň zjete viac. Aj keď sa dobre stravujete a cvičíte, strácate menej tuku, keď nemáte dostatok spánku.

2.

Keď si nevyspatý môžeš tým ohroziť svoje okolie. Nekvalitný spánok spôsobuje každý rok 100 000 nehôd, 71 000 zranení a 1 550 úmrtí. Jazda pod vplyvom alkoholu je nebezpečná a trestná, ale vedel si že, pokiaľ šoféruješ a si ospalý je to rovnako nebezpečné akoby si šoféroval opitý? Môžeš tak ohroziť nie len seba, ale aj svoje okolie! Preto ak si sadáš za volant a vieš, že ťa čaká dlhá cesta, skús si predtým dopriať kvalitný spánok.

3.

Poruchy spánku postihujú väčšinu populácie. Chronické, dlhodobé poruchy spánku postihujú každý rok väčšinu ľudí a mnohí ďalší majú občasné problémy so spánkom. Existuje viac ako 100 porúch spánku a mnohé z nich možno diagnostikovať pomocou štúdie spánku. 

pexels photo 3767411
Zdroj: Pexels

4. 

Chrápanie môže byť viac než len obťažujúce. Môže byť príznakom poruchy spánku. Chrápanie, ktoré postihuje veľa ľudí, môže byť pre chrápajúceho a jeho partnera či spolubývajúceho rušivé. Ešte dôležitejšie je, že chrápanie môže naznačovať závažnejšiu poruchu spánku, ako je spánkové apnoe.

5.

Spánkové apnoe je bežná porucha spánku definovaná ako zastavenie dýchania počas spánku. To vedie k zníženiu prietoku kyslíka a zlej kvalite spánku. Keď hladina kyslíka počas spánkového apnoe klesne, mozog signalizuje telu, aby sa čiastočne prebudilo. Spánok človeka je narušený a nikdy mu nie je dovolené upadnúť do hlbokých, regeneračných štádií spánku. Ľudia s ťažkým spánkovým apnoe môžu prejsť týmto procesom stovky krát každú noc. Ľudia si to často nepamätajú a myslia si, že spali normálne. Prebúdzajú sa však vyčerpaní a neoddýchnutí. Netýka sa to aj teba alebo niekoho z tvojej rodiny?

6.

Nedostatok spánku ťa zabije rýchlejšie ako nedostatok jedla. Ani jedno nie je pre teba samozrejme dobré, ale spánok je v skutočnosti krátkodobo dôležitejší ako jedlo. Ale aj napriek tomu ho netreba zanedbávať! O niekoľko rokov si za to poďakuješ.

pexels photo 1028741
Zdroj: Pexels

7.

V ideálnom prípade by ti zaspávanie malo trvať 10 – 15 minút. Ak ti to zaberie menej ako päť minút, je pravdepodobné, že trpíte nedostatkom spánku.

8.

Do 5 minút po prebudení je 50% tvojich snov zabudnutých. Možno sa ti ale niekedy stalo, že si si len tak počas dňa spomenul v určitej situácii na to čo sa ti snívalo.

9.

Aj keď si v posteli so zatvorenými očami, slabé svetlo môže zvýšiť riziko prebudenia a môže mať negatívny vplyv na cirkadiánny rytmus. Nedostatok tmy zase znižuje hladinu melatonínu, čo je hormón, ktorý dáva signál nášmu telu, že sa zotmelo a je čas ísť spať.

10.

Pracovníci na zmeny, ktorí pracujú v noci, strácajú viac spánku ako tí, ktorí pracujú cez deň.

pexels photo 6604845
Zdroj: Pexels

Zdroj: 1, 2

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.