10 dôvodov prečo by ste mali pestovať vlastnú zeleninu a ovocie – 2. časť

193

Záhradkárčenie má veľa duševných ale aj zdravotných výhod. Je až šokujúce, že to nepraktizuje viac ľudí. Možno si poviete: „Nezáhradkárčim, pretože nemám na to priestory.“ Náš svet stále napreduje a vymýšľajú sa nové veci a preto je pre obyvateľov bytov alebo pre ľudí s nedostatkom pôdy čoraz jednoduchšie udržiavať záhradu. Všetko, čo potrebujete, je kúsok priestoru s dostatkom slnečného svetla. A ak by ste mali problém s prirodzeným svetlom, stále sa to dá vyriešiť pestovateľskými svetlami.

Takže keď už sme všetky výhovorky zavrhlo, prejdime rovno k výhodám, ktoré získate pestovaním vlastných potravín.

6. Získate pohyb

Zdroj Priscilla Du Preez 🇨🇦

Vnútorná záhrada vám neposkytne rovnaký druh pohybu ako vonkajšia záhrada, ale to nevadí. Ak máte vonkajšiu záhradu, budete prekvapení, koľko práce za tým stojí a ako skvele sa pri práci budete cítiť. Nič sa nevyrovná tomu, keď to robíte s pocitom, že si pestujete niečo vlastné a zároveň sa vyhrievate na slnku, kým trháte burinu.

Ďalšou časťou vášho tela, ktorú budete cvičiť, je vaša myseľ. Ak ste v záhradkárčení nováčik, potom výskum, ktorý budete robiť, a učenie sa metódou pokusov a omylov bude úžasným tréningom pre váš mozog.

7. Budete mať zo seba dobrý pocit

Zdroj Sandie Clarke

Pestovanie vlastných potravín bude fantastickým povzbudením pre vaše sebavedomie. Vezmite si sadenice a zasaďte ich podľa návodu, aby začali klíčiť. Potom ich presadiť do záhrady je úloha, ktorá ani zďaleka nie je jednoduchá a vhodná pre každého. Mnohí ľudia svoje rastliny zabíjajú tým, že ich príliš zalievajú poprípade zalievajú málo.

8. Budete tráviť viac času so svojou rodinou

Zdroj Filip Urban

Urobiť zo záhradkárčenia rodinnú aktivitu bude mať pre vašu rodinu mnoho výhod. Nielenže budete všetci tráviť kvalitný spoločný čas, ale vaše deti si z toho tiež určite zoberú veľa skúseností. Keď vyrastú, je dosť možné, že pôjdu vo vašich šľapajách a tiež si budú na záhrade pestovať vlatné poklady.

A pýtate sa, ako zapojiť deti? Jednoducho. Vyhraďte časť pôdy len pre ne a nechajte ich rozhodnúť, čo by chceli pestovať. Keď budú vidieť, že majú právo rozhodovať v týchto veciach, je dosť možné, že sa viac zapoja a budú mať väčší záujem o to, aby sa im darilo.

9. Budete sa cítiť menej závislí

Zdroj Markus Spiske

Mať vlastný zdroj potravín sa niekomu nemusí zdať nevyhnutné, ale pre iných, najmä pre tých, ktorí žijú na dedinách, znamená pestovanie vlastných potravín menšiu závislosť od obchodov s potravinami.

10. Vytvoríte príjemný vzhľad svojho dvora/domu

Zdroj Markus Winkler

Predstavte si svoj dom s celoročne rastúcimi bylinkami a to, ako bude voňať pre návštevníkov. Alebo ako vyzerá váš dvor s tými slnečnicami, ktoré ste tento rok pridali, alebo s množstvom krásne červených jahôd rastúcich okolo vašich paprík? Dvory plné farieb sú esteticky príjemné na pohľad.

Pestovanie vlastných potravín nemá žiadne nevýhody, ak za nevýhodu nepovažujete ťažkú prácu. Odporúčame začať v menších množstvách a nechať svoju záhradu rásť. Ani sa nenazdáte a zo zeleniny, ktorú ste vypestovali, budete čoskoro pripravovať chutný zeleninový šalát ku grilovačke s rodinou.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre