10 dôvodov prečo by ste mali pestovať vlastnú zeleninu a ovocie – 1. časť

205

Záhradkárčenie má veľa duševných ale aj zdravotných výhod. Je až šokujúce, že to nepraktizuje viac ľudí. Možno si poviete: „Nezáhradkárčim, pretože nemám na to priestory.“ Náš svet stále napreduje a vymýšľajú sa nové veci a preto je pre obyvateľov bytov alebo pre ľudí s nedostatkom pôdy čoraz jednoduchšie udržiavať záhradu. Všetko, čo potrebujete, je kúsok priestoru s dostatkom slnečného svetla. A ak by ste mali problém s prirodzeným svetlom, stále sa to dá vyriešiť pestovateľskými svetlami.

Takže keď už sme všetky výhovorky zavrhlo, prejdime rovno k výhodám, ktoré získate pestovaním vlastných potravín.

1. Ušetríte peniaze

Zdroj Elaine Casap

Toto je jedna z najlepších výhod pestovania vlastných potravín. Ak máte priestor a možnosti na udržiavanie plnohodnotnej záhrady, potom sa vám otvárajú nebeské hranice toho, čo si môžete vypestovať. Už nemusíte míňať obrovské sumy za ovocie a zeleninu. Ste fanúšikom BIO produktov? To znamená, že míňate ešte viac ako ľudia, ktorí si na to nepotrpia. S vlastnou záhradkou si vytvoríte vlastné BIO!

2. Je to zdravšie

Zdroj Artur Rutkowski

Bolo dokázané, že konzumácia jedál, ktoré obsahujú listovú zeleninu, je najlepším spôsobom stravovania, ak chcete byť zdraví. Všetci si raz za čas radi dáme dobrý hamburger, ale ak sa každý deň stravujete vo fast foodoch, potom sa o seba veľmi dobre nestaráte a nakoniec to bude mať na vás nie veľmi príjemný dopad.

Keď máte v kuchyni stály prísun čerstvých byliniek, zeleniny a ovocia, potom ich s najväčšou pravdepodobnosťou budete jesť, pretože nechcete, aby plody vašej práce vyšli nazmar. Vytvoríte si tak nový stravovací návyk a budete sa vďaka tomu cítiť lepšie.

3. Budete menej plytvať

Zdroj Annie Spratt

Keď si nájdete čas na pestovanie paradajky, počkáte, kým vykvitne, a potom budete sledovať, ako zelené plody rastú a pomaly sa menia na červené, bude menej pravdepodobné, že necháte túto paradajku v chladničke pokaziť, aby skončila v odpadkovom koši. A keď náhodou budete mať veľkú úrodu, je pravdepodobné, že všetko, čoho budete mať nadbytok, radšej rozdáte, ako by ste to mali vyhodiť.

4. Nebudete jesť chemikálie

Zdroj Jonathan Kemper

Viete, že na vašom ovocí a zelenine nebudú žiadne pesticídy, pokiaľ sa ich sami nerozhodnete použiť. Len málo domácich záhradkárov používa pesticídy, ktoré sú neprirodzené, takže je pravdepodobné, že sa im vyhnete aj vy. Ľudia si budujú svoje záhradky preto, aby sa uistili, že potraviny, ktoré konzumujú, neobsahujú žiadne škodlivé toxíny.

Rozdiel, ktorý to prinesie vo vašom zdraví a pohode, bude naozaj veľký. Keď si kupujeme zeleninu v obchode, môžu nám tvrdiť, že neobsahuje pesticídy a škodlivé toxíny, ale vieme na 100%? Nevieme, pretože sme neboli pri tom, keď bola táto zelenina zasadená, ošetrovaná, pestovaná a zbieraná. Pestovanie vlastných potravín je jediný spôsob, ako skutočne zistiť, či sú vaše produkty bez toxických látok.

5. Pomôžete matke Zemi

Zdroj Jametlene Reskp

Vytvorenie vlastnej záhrady je skvelý spôsob, ako pomôcť našej Matke Zemi prežiť. Nielenže pridáte viac zelených listov, ktoré budú využívať fotosyntézu na vydychovanie kyslíka, ktorý potrebujeme, ale prestanete podporovať výrobcov potravín, ktorí prepravujú potraviny nákladnými autami alebo po železnici. Čím menej budú pracovať, tým menej výfukových plynov z dopravy sa bude vypúšťať do našej atmosféry.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre