10 informácií o káve, ktoré zaujmú všetkých milovníkov tohto lahodného nápoja – 2. časť

479

Káva je jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších nápojov na svete, ale čo o tomto lahodnom nápoji viete? Že vám dodáva energiu ako na zavolanie? Že je to ráno prvá najkrajšia vec? Povieme vám viac! Prečítajte si tento zoznam a pri najbližšej šálke kávy s priateľmi alebo kolegami zažiarte novými informáciami!

6. Je to najrozšírenejšia psychoaktívna droga

Zdroj Max_Dormann

Z lekárskeho hľadiska sa kofeín klasifikuje ako stimulant centrálneho nervového systému. Je to zároveň najrozšírenejšia psychoaktívna droga na svete. V USA v roku 2014 85 % dospelých konzumovalo kofeín každý deň v nejakej forme (káva, čaj, kola alebo iné nápoje obsahujúce kofeín). Predávkovanie môže spôsobiť nepokoj, úzkosť, vzrušenie, nespavosť, nepravidelný alebo zrýchlený srdcový tep a dokonca aj smrť. Smrteľnú dávku kofeínu obsahuje 25 až 100 šálok kávy v závislosti od druhu kávových zŕn, spôsobu varenia, atď.

7. Mierna konzumácia môže byť pre zdravie prospešná

Zdroj Bianca Gasparoto

Kofeín nie je len škodlivý. Vedecký výskum spája miernu konzumáciu kávy s viacerými zdravotnými prínosmi vrátane prevencie ochorení pečene, zvýšenej športovej vytrvalosti, zlepšenia kognitívnych funkcií a zníženia rizika cukrovky 2. typu. Metaanalýza z roku 2014 zistila, že ľudia, ktorí vypili 4 šálky kávy denne, mali o 16 % nižšie riziko úmrtia, ako ľudia, ktorí nepili žiadnu kávu.

8. Schválil ju pápež

Zdroj Tom Swinnen

Keď sa káva v 17. storočí prvýkrát dostala do Európy, nie všetci ju hneď prijali. Práveže spôsobila dosť veľký rozruch. Niektorí ju dokonca považovali za satanov nápoj. V Benátkach bol v roku 1615 spor taký veľký, že musel zasiahnuť pápež. Kavú ochutnal, zistil, že je vynikajúciá, a dal jej svoje pápežské požehnanie.

9. 5 pokusov o zákaz kávy v histórii

Zdroj Milo Miloezger

V priebehu histórie sa päť miest alebo krajín pokúsilo zaviesť zákaz kávy. Mekka v roku 1511, Benátky v roku 1615, Konštantínopol v roku 1623, Švédsko v roku 1746 a Prusko v roku 1777. NAŠŤASTIE žiadny z týchto zákazov netrval dlho. Dnes sa káva konzumuje takmer všade. Síce je káva úzko spojená s talianskou a tureckou kultúrou, jej spotreba je najvyššia v škandinávskych krajinách, napríklad Fínsko, Nórsko, Island a Dánsko.

10. Najlepšie je ju skladovať v chladničke

Zdroj Lexi Anderson

Po upražení a pomletí sú kávové zrná veľmi citlivé na vzduch, vlhkosť, teplo a svetlo, a rýchlo sa začnú kaziť. Preto sa odporúča kupovať malé dávky kávy a skladovať ju na tmavom a chladnom mieste, napríklad v chladničke. Celé zrná sa môžu dokonca zamraziť.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre