10 faktov o komároch, ktoré vás rozhodne šokujú (a možno aj pomôžu v blížiacej sa sezóne) – 1. časť

933

Na jednej veci sa všetci určite zhodneme. Nikto nemá rád komáre. A aj keď ich naozaj z duše neznášame, chceme o nich vedieť čo najviac. Viete ako sa hovorí, priateľov si drž blízko, nepriateľov ešte bližšie. Potrebujeme o tých ohavných tvoroch vedieť všetko, aby sme vedeli ako proti nim bojovať! Tak si pripomeňme zopár informácií o komároch, ktoré ste možno nevedeli, a niekoľko faktov, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste sa nestali obeťou ich láskyplných uštipnutí.

1. Samičky komárov môžu žiť dvakrát dlhšie

Zdroj Vladislav Balakshii

O ženách sa tiež hovorí, že žijú dlhšie ako muži. Pri komároch to nie je inak. Pri vhodnom prostredí môže dospelá samička žiť viac ako mesiac, zatiaľ čo samčekovia sa zvyčajne nedožijú viac ako 2 týždňov.

2. Len samičky komárov štípu

Zdroj Victor Grabarczyk

V skutočnosti neštípu, ale sajú. Keď nájde svoju obeť, zasunie predĺžený, ostrý „cuciak“ (niečo ako ústa) cez kožu a hľadá potravu, ktorá bude živiť jej budúce vajíčka. Ak ju pri kŕmení nič nevyruší, bude hltať až kým sa jej nenaplní brucho.

3. Súťaž o popularitu

Aby sa samce spárili, vytvárajú za súmraku veľké roje a samice medzi nich vstupujú, aby si vybrali. A pre komáre, narozdiel od ľudí, nie je dôležitá veľkosť. Štúdie ukazujú, že najviac samičiek priťahujú stredne veľkí samci, pretože sú schopní zostať dlhšie hore (vo vzduchu).

4. Hľadanie dokonalej harmónie

Zdroj Wolfgang Hasselmann

Bzučanie, ktoré počujete od komárov, je výsledkom rýchleho pohybu ich krídel. Hovorí sa, že samec a samica komára, po nájdení dokonalého partnera, zosynchronizujú mávanie krídlami.

5. Komáre nemajú radi ventilátory

Vaccines at Sanofi/flickr

Môžete použiť krémy, spreje, sviečky a rôzne ďalšie prostriedky, ale najlepším odpudzovačom komárov, po ktorom nebudete zapáchať ako repelent, je ventilátor. Komárom sa vďaka ich neuveriteľne nízkej hmotnosti ťažko manévruje pri lete a ešte ťažšie je ustáliť sa na cieli.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre