9 miest na svete, ktoré sú viditeľné z vesmíru

287

Možno ste počuli, že Veľký čínsky múr je jediný človekom vytvorený objekt viditeľný z vesmíru, ale to nie je pravda. NASA tvrdí, že múr voľným okom vo všeobecnosti nie je viditeľný z nízkej obežnej dráhy Zeme. Našťastie, satelity a astronauti zachytávajú mnoho úžasných scenérií z vesmíru. Tu je 9 vecí, ktoré sú dostatočne masívne na to, aby boli viditeľné z vesmíru.

Zdroj Christoph Schulz

Himaláje

Himaláje sú najväčšie hory na Zemi. So 14 vrcholmi nad 8 000 metrov a viac ako 100 presahujúcimi 6 000 metrov. Ich zasnežené vrcholy viditeľné z vesmíru a výrazne vynikajú oproti Tibetskej náhornej plošine a okolitým rovinám. Tento horský pás, dlhý 2 500 km, sa rozprestiera cez päť krajín: India, Nepál, Bhután, Čína a Pakistan.

Zdroj NASA Johnson

Veľký bariérový útes

Najväčšia živá štruktúra na Zemi sa nachádza v plytkých vodách pri východnom pobreží Austrálie. Tento koralový útes je dlhý viac ako 2 600 km a pokrýva približne 340 000 km². Veľký bariérový útes je obľúbeným objektom satelitných fotografií a jeho rozsah, tiahnuci sa pozdĺž celého severovýchodného pobrežia Austrálie, je viditeľný aj z vesmíru.

Zdroj NASA Goddard Photo and Video

Dubajské Palmové ostrovy

Súostrovie Svet a Palmové ostrovy v Dubaji sú umelé piesočnaté ostrovy vzdialené 3 km od pobrežia, tvarované ako mapa sveta a palmy. Tieto útvary, viditeľné z vesmíru, boli vytvorené z piesku vybagrovaného z Perzského zálivu. Plán na prídavok repliky slnečnej sústavy bol pozastavený v roku 2009.

Zdroj NASA Johnson

Veľké mestá v noci

Najľahšie identifikovateľné geografické prvky z vesmíru, okrem tvarov kontinentov, sú v noci osvetlené mestá. Len veľké mestá ako New York, Londýn, Buenos Aires a Soul majú dostatok svetla na to, aby boli viditeľné z obežnej dráhy, niektoré dokonca voľným okom. V oblastiach ako východná polovica USA, západná Európa a India sa množstvo svetiel spája do jednej veľkej osvetlenej plochy.

Zdroj woodleywonderworks

Pyramídy v Gíze

Egyptské pyramídy, hoci neviditeľné voľným okom z vesmíru, sú často fotografované satelitmi a astronautmi. Ich tri výrazné tvary sú jasne viditeľné na náhornej plošine v Gíze pomocou zoomu alebo fotoaparátu s vysokým rozlíšením. Satelitné snímky ukazujú, že pyramídy sú teraz čiastočne obklopené moderným mestom Káhira a susedia s veľkým golfovým ihriskom.

Zdroj the mad LOLscientist

Skleníky v Almeríi

Satelitné zábery Almeríe v Španielsku ukazujú 64 000 akrov plastových skleníkov. Toto historické mesto v Andalúzii je srdcom španielskeho poľnohospodárstva a vyváža tri štvrtiny plodín do Európy. Skleníky sú tak husto rozmiestnené, že odraz ich plastov je počas dňa viditeľný z vesmíru.

Zdroj NASA Johnson

Grand Canyon

Grand Canyon v Arizone, s rozlohou takmer 5 200 km², je viditeľný z vesmíru. Satelitné snímky a zábery astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice ukazujú zakrivený tvar kaňonu, ako aj ďalšie prvky ako jazero Meade, náhornú plošinu Colorado a Las Vegas. Na niektorých snímkach sú viditeľné aj turistické zariadenia na okraji kaňonu.

Zdroj NASA’s Marshall Space Flight Center

Delta rieky Ganga

So šírkou 350 km sa delta Gangy rozkladá v južnom Bangladéši a v západných častiach Bengálska v Indii. Jej charakteristický oblúkovitý tvar so spletitými vodnými cestami je dobre viditeľný z vesmíru. Rieka je bohatá na divokú faunu a každoročne sa stretáva s katastrofálnymi záplavami. Do Bengálskeho zálivu prináša veľké množstvo sedimentov. Vďaka nim má Ganga jasnú, takmer mliečnu farbu. Je tak z obežnej dráhy ľahko rozpoznateľná.

Zdroj Euclid vanderKroew

Rieka Amazonka a jej prítoky

Rieka Amazonka je ľahko viditeľná v hustých lesoch, ktoré ju obklopujú. Pri sútoku Rio Negro a Rio Solimoes, dvoch hlavných prítokov Amazonky, v blízkosti mesta Manaus, vzniká rozsiahla sieť vodných ciest, ktoré sú jasne viditeľné na satelitných snímkach.

Zdroj europeanspaceagency

Z pozorovania Zeme z vesmíru vyplýva, že jej geografické zvláštnosti ponúkajú fascinujúci pohľad na rozmanitosť našej planéty. Satelitné snímky nám otvárajú nové perspektívy na jej porozumenie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre