10 nádherných miest na svete, ktoré vlastne nestoja za veľa – 2. časť

945

Náš svet je plný úžasných miest. Vyjdite pred dom, začnite ísť ľubovoľným smerom a je dosť možné, že do niekoľkých hodín narazíte na niečo zaujímavé. Lúka, krásna ulica, ktorú ste nikdy predtým nevideli, alebo obyčajný bar, ktorý ponúka nápoje zadarmo každému neoholenému zákazníkovi. Pre každého je predsa úžasné relatívny pojem.

Problém je v tom, že väčšina z nás sa do objavovania nepúšťa sama. V sprievodcoch alebo na internete hľadáme miesta, ktoré sa objavujú na zoznamoch top 10 miest, ktoré musíme vidieť, a potom ideme presne tam, kam idú všetci. A aj keď niektoré z týchto miest sú naozaj nádherné, niektoré sú v realite o dosť horšie, ako by ste očakávali. A práve také mestá si dnes pripomenieme.

6. Draculov hrad v Rumunsku je obklopený nevkusnými stánkami

rawpixel

Možno máte veľké očakávanie, ak predpokladáte, že na hrade, kde prebýval Drakula, nebudú pri ceste stáť nevkusné stánky. Určite ste videli obrázky hradu, ktorý vyzerá honosne a opustene, obklopený morom lesov. Na týchto obrázkoch však nevidíte niečo oveľa menej honosnejšie a opustenejšie.

Priblížiť sa k hradu Bran je ako priblížiť sa k Disneylandu. Teda takému upírskemu Disneylandu. Sú tu stánky s upírskymi zubami, upírskymi maskami, veci, ktoré nikdy v živote nebudete potrebovať a nevyužijete, ale! sú na nich upíri. Dokonca je tu aj replika hradu.

A čo je najhoršie? Rumunsko je plné krásnych hradov, ktoré sú úplne neznáme, a všetky si môžete prezrieť bez toho, aby vás nejaký týpek otravoval s kúpou falošných upírich zubov.

7. Maldivy sú ako krásne väzenie

Zdroj Shifaaz shamoon

Viete, tie šetriče obrazovky, s nedotknutými bielymi plážami a krištáľovo čistou vodou? Je veľká pravdepodobnosť, že sú to obrázky Maldív, malej zbierky ostrovov v Indickom oceáne, ktoré sa spojili do jedného – veľmi rozľahlého – štátu. Aby bolo jasné, ostrovy sú naozaj také krásne, ako tieto obrázky naznačujú, ale vstúpiť do ostrovného raja nie je také jednoduché. Ak nie ste veľmi bohatí alebo ste si urobili prieskum, vaša dovolenka na Maldivách môže byť veľmi drahá alebo veľmi klaustrofobická.

Na Maldivách sa nachádza viac ako 1 200 ostrovov. Najväčší z nich, Gan, má rozlohu len 2,26 km2. To znamená, že každý ostrov je vlastným súkromným ostrovom a cesta medzi nimi nie je lacná. Ak vám nevadí, že ste deň čo deň uväznení medzi tými istými ľuďmi a nevidíte nič iné ako rezort, budete musieť zaplatiť približne 800 dolárov za 15-minútový let hydroplánom na iný ostrov. To isté bude stáť aj cesta späť, pričom „návrat“ môže znamenať aj návrat do ostrovného letoviska, kde sa okrem pitia nedá robiť nič iné.

8. Bagan v Mjanmarsku trápia hrozné rekonštrukcie chrámov

Zdroj Gerald Schömbs

Bagan v Mjanmarsku, zbierka tisícky starobylých chrámov rozprestierajúcich sa na nekonečnej zvlnenej rovine, vyzerá ako miesto, pre ktorého návštevu by ste boli ochotní urobiť čokoľvek. Určite je to jedno z najobľúbenejších miest v Ázii, ktorého fotky sú na instagrame veľmi v obľube. Ale na tých úžasných fotografiách z diaľky, na ktorých sú vzdialené chrámy zahalené hmlou, chýba jeden veľmi dôležitý detail. Z historického hľadiska sa o množstvo tých chrámov príliš nestarali. Vyzerajú tak, ako vyzerajú dnes, nie preto, že by tak mali vyzerať, ale preto, že ich predchádzajúca vojenská vláda dala opäť dokopy bez toho, aby tušila, čo robí.

Reštaurátorské práce v Bagane sú zlé. Naozaj zlé. Chrámy boli znovu poskladané z hrubého, nekvalitného cementu a z obyčajných tehál namiesto kvalitných materiálov. To ale na fotkách na Instagrame veru neuvidíte.

9. Romantickú cestu v Nemecku vymysleli cestovné kancelárie

Billy Wilson/flickr

Romantická cesta. Názov vyvoláva predstavy majestátnych stredovekých miest, starobylých hradov a nádhernej prírody. Cesta, ktorá vedie cez Nemecko od mesta Wurzburg až po Fussen v Alpách, znie ako definícia staromódneho romantizmu. Avšak problém je, že nie je stará. Vymysleli ju cestovné kancelárie v 50. rokoch minulého storočia a je presne tak preplnená turistami, ako predpokladáte.

Západné Nemecko sa v 50. rokoch vymanilo z tieňa druhej svetovej vojny a potrebovalo všetky peniaze a nenacistickú reklamu, ktorú mohlo získať. Preto skupina cestovných kancelárií navrhla tematickú trasu, ktorá by ukázala ich krajinu v tom najlepšom svetle, a dala jej sugestívny názov. Mnohé zastávky sú naozaj pekné, ale niektoré sú preceňované. Napríklad Wurzburg je akoby niekto zobral najlepšie kúsky Prahy a zmenšil ich, ale stále zachoval rovnaký počet turistov. Rothenburg Ob Der Tauber je, akoby niekto skúšal, koľko turistických skupín dokáže natlačiť na jedno miesto, kým sa všetci nezačnú navzájom zabíjať.

10. Disney World na Floride je čarovný asi ako cholera

Matt Clare/flickr

Ako dieťa (nielen dieťa) ste určite snívali o tom, že tam pôjdete. Disney World v Orlande na Floride je zďaleka najväčší zo zábavných parkov Disney a ten, ktorý sa propaguje najagresívnejšie. Ale viete ako sa hovorí, väčšie nemusí byť nutne lepšie. Disney World má najhoršie atrakcie, najpustejšie priestranstvá a najmenej šarmu zo všetkých Disney parkov.

A keď sa vám to stále nezdá také zlé, je aj najdrahší. Tento Disney World si účtuje viac za zážitok, ktorý je o dosť menej príjemný ako v parkoch v Kalifornii, Paríži, Šanghaji alebo Tokiu. Jedným z hlavných problémov je, že je tak obrovský, že presunúť sa z jedného miesta na druhé je hádam najhorší zážitok zo všetkých.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre