10 najaktívnejších sopiek na svete

448

Sopky fascinujú ľudí už dávne veky. Možno je to ich majestátnosť, ktorú obdivujeme, alebo ich sila zničiť všetko, čo je nám cenné. Hoci je našej planéte obrovské množstvo sopiek, niektoré sú známejšie ako iné, hlavne tie, ktoré sú aktívne a často vybuchujú. Ak vás to zaujíma, rovnako ako mňa, neváhajte a prečítajte si dnešný zoznam 10 najaktívnejších sopiek na svete.

1. Kilauea – Havaj, Spojené štáty americké

waywardtraveler/flickr

Na čele zoznamu najaktívnejších sopiek sveta je Kīlauea na Havajských ostrovoch. Je to štítová sopka, čo znamená, že má široký, štítovitý tvar. Jej erupcie prebiehajú nepretržite od roku 1983. Je súčasťou Národného parku Havajské sopky a hrá významnú úlohu v havajskom kultúrnom folklóre, pretože erupcie sopky Kīlauea viedli k vytvoreniu novej pevniny, keď jej láva stekala do oceánu.

2. Etna, Sicília, Taliansko

Dariolp83/wikimediacommons

Etna je najvyššia aktívna sopka v Európe a zároveň jedna z najaktívnejších na svete. Nachádza sa na východnom pobreží Sicílie a jej história erupcií siaha až do roku 1500 pred n. l. Je známa svojimi rôznymi štýlmi erupcií a bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Má viac ako 400 kráterov, ktoré pripomínajú, aká je aktívna.

3. Stromboli, Liparské ostrovy, Taliansko

Jcb-caz-11/wikimediacommons

Stromboli sa nachádza na malom ostrove v Tyrhénskom mori a jeho erupcie trvajú nepretržite už viac ako 2 000 rokov. Tieto vytrvalé erupcie mu zabezpečili prezývku „Maják Stredozemného mora“. Erupcie sú zvyčajne malé, ale možno ich pozorovať z mnohých miest na ostrove a z okolitého mora.

Ak ste už niekedy počuli pojem Strombolské erupcie, typ sopečnej činnosti, názov pochádza práve od tejto sopky.

4. Mount Merapi, Stredná Jáva, Indonézia

Crisco 1492/wikimediacommons

Mount Merapi, čo v jávskom jazyku znamená „Ohnivá hora“, je jednou z najnebezpečnejších sopiek. Nachádza sa v blízkosti mesta Yogyakarta. Jej časté erupcie formujú okolitú krajinu a predstavujú riziko pre obyvateľov v okolí.

5. Piton de la Fournaise, ostrov Réunion

Pouyot/wikimediacommons

Piton de la Fournaise je ďalšia štítová sopka na francúzskom ostrove Réunion v Indickom oceáne. Podobne ako havajská Kilauea, aj Piton de la Fournaise má časté a rôzne erupcie, pri ktorých vznikajú skôr lávové prúdy než explozívne erupcie.

Je veľkou turistickou atrakciou vďaka častým a relatívne dostupným lávovým prúdom. Erupcie väčšinou nie sú nebezpečné, ale občas si vyžadujú evakuáciu blízkeho okolia.

6. Eyjafjallajökull, Island

Pejjen/wikimediacommons

Eyjafjallajökull sa nachádza na juhu Islandu a je pokrytý ľadom. Jeho erupcia v roku 2010 obrovsky narušila leteckú dopravu v celej Európe, pretože viedla k vyvrhnutiu približne 250 miliónov kubických metrov popola do atmosféry.

Sopka má komplexnú históriu so susednými sopkami, ako je napríklad Katla, a je známa erupciami, ktoré môžu v dôsledku interakcie lávy a ľadu vytvoriť značné oblaky popola.

7. Mount Yasur, Vanuatu

Eric Fortin/flickr

Mount Yasur sa nachádza na ostrove Tanna na Vanuatu a je jednou z najľahšie dostupných aktívnych sopiek na svete. Má takmer kruhový vrcholový kráter, nepretržite vybuchuje už viac ako 800 rokov a je kľúčovou súčasťou miestnych tradícií a kultúry.

8. Sakuradžima, Kjúšu, Japonsko

MGA73bot2/wikimediacommons

Sakuradžima bola kedysi ostrov, ale teraz je v dôsledku sopečnej činnosti spojená s pevninou. Nachádza sa v prefektúre Kagošima, jej činnosť sa zaznamenáva od 8. storočia a dochádza tu k explozívnym erupciám, ktoré pravidelne zasypávajú neďaleké mesto Kagošima popolom.

9. Popocatépetl, Mexiko

Rodrigo.Argenton/wikimediacommons

Popocatépetl, ktorý sa nachádza neďaleko Mexika, je hovorovo známy ako El Popo. Sopka má za sebou veľké explozívne erupcie, ale v poslednom čase sa vyznačuje skôr pravidelnými exhalátmi a emisiami popola.

Sopka je hlboko zakorenená v mytológii a kultúrnej histórii Aztékov a iných domorodých národov. Je nepretržite monitorovaná Národným centrom pre prevenciu katastrof v Mexiku kvôli blízkosti veľkého počtu obyvateľov.

10. Fuego, Guatemala

Rodrigobaaz/wikimediacommons

Fuego, čo v španielčine znamená oheň, je známy svojimi častými prudkými erupciami. Nachádza sa v blízkosti koloniálneho mesta Antigua a je súčasťou stredoamerického vulkanického oblúka. Jeho erupcie pozostávajú z lávových prúdov, pyroklastických tokov a chrličov popola. To predstavuje značné riziko pre okolité obce.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre