10 najčastejších chýb pri varení

593

Ja síce v kuchyni robím všetko halabala, dve deti, ktoré kričia od hladu na celý byt, to nie je sranda. Ale rada sa dozvedám nové veci, ktoré síce robím, ale vždy sa dozviem že zle. Tento zoznam je sprievodca, ktorý vám pomôže vyhnúť sa najčastejším chybám pri varení, ktorých sa väčšina  z nás dopúšťa.

1. Príliš studená panvica

orange fruit on stainless steel bowl
Autor tejto fotografie je No Revisions

Keď varíte na panvici, ktorá nie je dostatočne zohriata, jedlo sa vám prilepí. Toto je veľmi častá chyba pri príprave steakov alebo iných mäsových jedál. Nebojte sa hneď zapnúť vyššiu teplotu, vždy tu máte možnosť ju znížiť, ak sa vám zdá že panvica je príliš horúca. Predtým, ako panvicu položíte na sporák, nezabudnite pridať trochu oleja. Na sucho to nie je bohviečo.

2. Prepečená ryba

grilled fish with vegetable salad on white ceramic plate
Autor tejto fotografie je Alex Teixeira

Prepečená ryba je jednou z najnechutnejších vecí, ktoré môžete zjesť. Suchá a bez chuti. Pri správnej tepelnej úprave by ryba mala byť aspoň čiastočne priehľadná, ako za surového stavu. A pozor, keď kupujete čerstvé ryby, uistite sa, že sú oči rýb lesklé a žiabre ešte červené. Čerstvá ryba by tiež nemala mať žiadny zápach (okrem zápachu mora) – ak je cítiť rybinou, nechajte ju radšej v obchode.

3. Príliš časté kontrolovanie

brown and black chocolate cake
Autor tejto fotografie je Justus Menke

Keď pripravujete steak, musíte ho vložiť na panvicu a nechať ho na pokoji, kým ho netreba obrátiť. Pohyb mäsa po panvici bráni jeho prepečeniu. A ak ho ešte k tomu dáte na studenú panvicu, skončíte s mäkkým, rozmočeným a nezafarbeným mäsom. Musíte premôcť pokušenie posúvať veci po panvici, alebo kontrolovať či už sú upečené. Dajte si stopky, napríklad jednu minútu z každej strany a nedotýkajte sa ho, kým to nie je nutné.

4. Preplnenie

z PxHere

Často máte na varenie obmedzený čas, niekde sa ponáhľate, rodina je hladná, obed už mal byť pred hodinou. Vtedy zahodíte všetky zábrany a hodíte všetky mäsá vyprážať na panvicu naraz. Veľká chyba! Tým sa jedlo len zničí. Preplnená panvica spôsobí, že jedlo sa namiesto opekania začne variť. Varte postupne, nie naraz.

5. Prepečenie mäsa

gray metal tong and grilled meat with fire
Autor tejto fotografie je Paul Hermann

Začiatočníci, ktorí majú málo (alebo žiadne) skúseností s varením, dajú na panvicu veľký kus mäsa, ktorý sa im zrazu scvrkne. Je to preto, že keď mäso zohrejete nad určitú teplotu, bielkoviny v mäse sa začnú sťahovať a vytláčajú šťavy (a hlavne chuť) z mäsa. Takže jednoducho, keď opekáte mäso, robte to radšej na nižšej teplote a dlhšie.

6. Málo soli

person in blue long sleeve shirt holding silver steel fork
Autor tejto fotografie je Milada Vigerova

Ľudia sa pri varení často boja soliť, takže buď solia málo, alebo vôbec. Soľ je pri varení veľmi potrebná, ba až nevyhnutná. Dodáva chuť a niekedy aj štruktúru. Pred varením mäsa by ste ho mali osoliť. Pred varením zeleniny by ste mali väčšinou osoliť aj vodu, v ktorej sa zelenina bude variť. Nestačí pridať soľ na poslednú chvíľu, pretože niektoré jedlá sa lepšie varia so soľou pridanou počas varenia.

7. Tupé nože

person cutting vegetables with knife
Autor tejto fotografie je Alyson McPhee

Tupé nože sú v kuchyni maximálne nepotrebné, a hlavne veľmi nebezpečné. Väčšine nehôd sa stáva kvôli tupým nožom, pretože sú vtedy náchylnejšie na vykĺznutie.

8. Používanie sušených byliniek

green plant on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Kevin Doran

Sušené bylinky nemajú v kuchyni čo robiť. Majú len málo (ak vôbec nejakú) z chuti bylín, ktoré majú predstavovať. Ak varíte zo sušených byliniek, varíte bez chuti. Skúste nabudúce použiť čerstvé bylinky, hneď pocítite rozdiel.

9. Používanie lacného kuchynského riadu

stainless steel cooking pots on gas stove
Autor tejto fotografie je 🇸🇮 Janko Ferlič

Nie všetci máme rozpočet na investovanie do kuchynské riadu, ale aspoň jeden poriadny hrniec a jednu poriadnu panvicu by si mal zadovážiť každý z nás. Správny hrniec na varenie by mal mať veľmi ťažké dno. Ak máte dostatočne ťažkú peňaženku, váš cieľ by mali byť medené hrnce, pretože poskytujú najlepšiu vodivosť tepla.

10. Používanie lacného vína

a person holding a bottle of wine in their hand
Autor tejto fotografie je Dan Rooney

Piatok, sobota večer, vy varíte svoju obľúbenú večeru, popíjate pri tom víno, z ktorého kúsok odlejete do mäsa, ktoré sa vám práve varí. V tom prípade, pozor aké víno lievate! Jedným z veľkých hriechov v kuchyni je používanie lacného vína. Zlatým pravidlom v kuchyni, keď chcete pridávať do jedla víno, je, že musíte používať len víno, ktoré by ste s radosťou pili.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre