10 najčastejších nočných môr a ich význam

1282

Väčšina ľudí trpí nočnými morami a niektorí ich zažívajú skoro každú noc. Avšak viete čo tieto nočné mory znamenajú? Hoci niekedy to môže byť náhodný výtvor podvedomia bez konkrétneho hlbšieho významu, v mnohých prípadoch majú špecifické príčiny alebo význam. Môžu vám umožniť nahliadnuť hlbšie do vašich myšlienok a pocitov, aby ste lepšie spoznali svoj aktuálny duševný alebo emocionálny stav. Predstavujeme vám 10 najčastejších typov nočných môr, ktoré ľudia zvyknú zažívať počas spánku.

1. Prírodné katastrofy

brown and black rock formation
Autor tejto fotografie je USGS

Stalo sa vám niekedy, že sa vám snívalo o tom, ako vás zastihol hurikán alebo tornádo, ktoré trhá domy a stromy? Údajne tieto typy nočných môr naznačujú pocit blížiaceho sa strachu alebo úzkosti. Keďže počasie je často nepredvídateľné a nedá sa kontrolovať, súvisí to s tým, že človek v sebe drží stres a úzkosť každý deň. Môže to byť spôsobené úzkosťou alebo nervozitou z hocičoho, od skúšky, cez návštevu lekára, až po problémy vo vzťahu.

2. Vidieť mŕtvych

person hugging tree
Autor tejto fotografie je Simon Wijers

V takejto mrazivej nočnej more máte pocit, akoby vás kontaktoval niekto mŕtvy. Môže to byť buď niekto, koho poznáte a kto nedávno zomrel, alebo náhodní ľudia, ktorých nepoznáte. Tieto typy nočných môr môžu byť spojené s neschopnosťou odísť. Ak sa vám napríklad snívajú nočné mory o vašej nedávno zosnulej babičke, príčinou môže byť to, že sa emocionálne snažíte vyrovnať s jej stratou. Tieto nočné mory tiež môžu súvisieť aj so strachom z neznámeho a úzkosťou z osobnej choroby. Ľudia s nevyliečiteľnými alebo život ohrozujúcimi zdravotnými problémami často zažívajú tieto typy nočných môr.

3. Zmeškanie dôležitých udalostí

woman sleeping on blue throw pillow
Autor tejto fotografie je bruce mars

Nočné mory o zmeškaní svadby, dôležitej schôdzky alebo inej výnimočnej udalosti sa vyskytujú najmä u ľudí, ktorí žijú rýchlym životným tempom a pod vysokým tlakom. Tieto typy nočných môr často súvisia s obavami z neúspechu alebo neschopnosti splniť očakávania.

4. Nahota

woman lying on white bed
Autor tejto fotografie je Oleg Ivanov

Byť nahý na verejnosti sa zdá ako sranda – aspoň po zobudení – ale tento typ nočnej mory môže súvisieť s oveľa väčším problémom. Tieto nočné mory často zažívajú ľudia, ktorí trpia problémami s nízkym sebavedomím. Byť nahý na verejnosti môže súvisieť so strachom z toho, že vás budú ostatní ľudia posudzovať.

5. Zuby

woman with silver and yellow hoop earrings
Autor tejto fotografie je Caroline LM

Toto je ďalší typ sna, ktorý súvisí s neistotou. Podobne ako nočné mory o tom, že ste nahí na verejnosti, aj nočné mory o vypadávaní zubov často predstavujú, že človek je plný úzkosti a vnútorného nepokoja z toho, že ho ostatní posudzujú podľa jeho fyzického vzhľadu.

6. Zranenia

a person with a small tattoo on their arm
Autor tejto fotografie je Markus Spiske

Keď ľudia zažívajú nočné mory poranení, dôvodom je často pocit slabosti v ich súkromnom živote. Sny o lámaní kostí alebo zraneniach môžu byť spôsobom, ktorým vás mozog upozorňuje, že pociťujete slabosť alebo zraniteľnosť v akejsi oblasti svojho života. Zistenie, aké sú vaše slabé stránky, a práca na ich zlepšení môže často pomôcť zmierniť tento typ nočných môr.

7. Odchod partnera

woman sitting on black chair in front of glass-panel window with white curtains
Autor tejto fotografie je Anthony Tran

Nočné mory o tom, že vás opustí manžel alebo priateľ, sú určite jedným z typov, ktoré majú najväčšie korene v reálnom svete. Môže ísť o jednoduchú nočnú moru, ktorá jednoducho predstavuje pocit strachu človeka z toho, že ho partner opustí a zostane sám. Tento typ nočnej mory môže byť spôsobený aj pocitom neistoty vo vzťahu, keď má človek pocit, že pre svojho partnera nie je dosť dobrý.

8. Byť v pasci

Sny o uväznení sú pomerne časté u ľudí, ktorí trpia klaustrofóbiou. Tento typ nočných môr však môžu zažívať aj ľudia, ktorí sa boja, že sa nedokážu dostať zo svojej súčasnej situácie vrátane finančných problémov alebo negatívneho vzťahu.

9. Pád

man jump[ off the stage
Autor tejto fotografie je Mark Williams

Nočné mory o pádoch sú často prejavom úzkosti v osobnom živote z toho, že nemáte nad sebou kontrolu. Tieto obavy sú často spôsobené problémami s peniazmi, vzťahmi, kariérou alebo nejakým druhom zneužívania. Pocit pádu so smrťou súvisí s pocitom osoby, že nie je schopná kontrolovať určitú situáciu vo svojom živote. Tieto nočné mory často zažívajú ľudia, ktorí sú na vysokých pozíciách čo sa týka moci, ale napriek tomu majú pocit, že nemôžu kontrolovať určité oblasti svojho života.

10. Prenasledovanie alebo napadnutie

Intuitive Advisor/pinterest

Toto je najčastejšia nočná mora, ktorú ľudia zažívajú. Nočné mory v tejto kategórii sa môžu týkať prenasledovania alebo napadnutia ľuďmi, zvieratami alebo paranormálnymi bytosťami. Tieto typy snov sú často prejavom strachu z konfrontácie v súvislosti s niečím vo vašom živote. Môže to byť dotieravý šéf, zlý učiteľ, násilnícky rodič alebo dokonca toxický romantický vzťah. Pocit, že vás niekto prenasleduje, je často znakom toho, že nie ste schopní čeliť ťažkým scenárom vo svojom osobnom živote.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre