10 najinteligentnejších psov, ktoré by sa vyrovnali aj ľuďom – 2. časť

609

Psov považujeme za svojich najlepších priateľov, avšak každý máme niekedy chvíle, keď by sme ich najradšej vypustili von dverami a už nikdy nepustili dnu. Rozhryzené topánky, špinavý koberec plný chlpov, venčenie v daždi, no jednoducho nie vždy sú to radosti.

Niektorí hovoria, že inteligencia psa závisí od toho, ako dobre ho jeho majiteľ vycvičí. Iní si myslia, že to záleží na plemene. Preto sme pre vás pripravili zoznam 10 najinteligentnejších psích plemien, ak by ste sa predsa len chceli rozhodovať podľa tohto kritéria.

6. Doberman

Zdroj Anna Kozakova

Doberman je ďalším nemeckým plemenom, ktoré sa dostalo do zoznamu. V minulosti boli tieto psy cvičené ako policajné a strážne psy. V 19. storočí muži hľadali psa, ktorý by bol milujúci a verný, ale aj tvrdý a divoký, keď to bolo treba. Práve tieto podmienky spĺňal doberman. Aj keď sa dajú vycvičiť na tvrdosť, mnohé z týchto psov sú mierne a poslušné. Niektoré dokonca slúžia v nemocniciach na pomoc pacientom, ktorí podstupujú terapiu. Od tohto plemena jednoducho môžete očakávať, že vás bude chrániť.

7. Zlatý retríver

Zdroj Justin Aikin

Zlatý retríver, ktorý sa často zamieňa s labradorským retríverom, je pravdepodobne najviac obľúbeným psom, ktorý sa zdá byť ideálny pre rodinu. V minulosti až dodnes sú tieto psy spoločníkmi človeka, najmä pre tých, ktorí lovia. Toto plemeno sa dá ľahko vycvičiť na vyhľadávanie a prinášanie vtáctva alebo postrelenej zveri. Mäkká papuľa tohto psa mu umožňuje priniesť majiteľovi nepoškodenú zver. Okrem poľovného psa sa zlatý retríver môže používať ako záchranársky pes, pes na vyhľadávanie drog a vodiaci pes. Toto plemeno je veľmi trpezlivé a to uľahčuje jeho výcvik.

8. Nemecký ovčiak

Zdroj Katelyn MacMillan

Toto je plemeno psa, o ktorom môžete povedať, že naozaj vyzerá drsne a zlomyseľne. Vzhľad ale občas klame a určite v tomto prípade, pretože nemecký ovčiak je jedno z najroztomilejších plemien psov, s akými sa kedy stretnete. Tieto psy sú také inteligentné, že sa dajú vycvičiť na veci, ktoré ľudia nedokážu. V súčasnosti sú veľkými pomocníkmi ako policajné psy, záchranárske psy a niektoré sú dokonca schopné pracovať v armáde. Sú veľmi poslušné a zároveň ochranárske. Nemecký ovčiak je jedným z najinteligentnejších psov.

9. Pudel

Zdroj Steven Van Elk

Aj vás toto plemeno v tomto zozname prekvapilo? Pravdepodobne nie ste jediní. Nenechajte sa oklamať huňatou, kučeravou, bielou srsťou. Toto plemeno psov je absolútne geniálne. Používajú sa ako poľovnícke psy, strážne a záchranárske psy. Pudlíky milujú byť v blízkosti ľudí a sú veľmi ochranárski.

10. Border kólia

Zdroj Tadeusz Lakota

A tento inteligentný zoznam nám zavŕši border kólia, čerešnička na torte. Tento pes žije pre prácu, a to doslova. Ak ste si mysleli, že iba ľudia vedia byt workoholici, ste na omyle.Toto plemeno psov potrebuje niečo robiť, aby bolo šťastné.

Border kólia sa používa ako pastiersky pes, avšak začala sa ukazovať aj na rôznych športových podujatiach a súťažiach. Toto plemeno je známe svojou obratnosťou, rýchlosťou a poslušnosťou. Taktiež sa mimoriadne rýchlo učí novým trikom.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre