10 najväčších moderných vynálezov: parný stroj, počítače, pesticídy a ďalšie

889

Toto je dosť subjektívny zoznam, s ktorým bude mnoho z vás súhlasiť ale určite nie všetci. Pre každého je dôležité niečo iné. My sme vybrali to, čo považujeme za najväčšie moderné vynálezy.

1. Moderné inštalatérske práce

toilet, loo, wc
Autor tejto fotografie je markusspiske

Schopnosť odvádzať odpadové vody a privádzať čistú vodu do miest s veľa obyvateľmi umožňuje fungovanie moderných miest. Bez nej by sme síce mali mestá, ale nie také, aké poznáme. Výšková budova by bez záchodov a vodovodu nedokázala fungovať.

2. Tlačiareň

harry_nl/flickr

Tlačiareň bola prvým z mnohých komunikačných médií, ktoré zmenili spôsob zhromažďovania, uchovávania, získavania, objavovania a propagácie informácií. Bola zapojená do reformácie, renesancie a vedeckej revolúcie. Johannes Gutenberg je meno, ktoré sa nám spája s vynálezom prvého tlačiarenského stroja v západnej civilizácii Európy. Skrutkovacie lisy na olivy a víno boli v Európe známe už dávno; používali sa aj lisy na viazanie rukopisných kníh. Gutenberg bol prvý, kto tento koncept pretvoril na účely tlačiarne.

3. Automobil

white mercedes benz coupe on road during daytime
Autor tejto fotografie je Tyler Clemmensen

V roku 1769, francúzsky mechanik Nicolas Joseph Cugnot, vynašiel prvé cestné vozidlo s vlastným pohonom. Bol to však model poháňaný parou. V roku 1885 Karl Benz navrhol a zostrojil prvý praktický automobil poháňaný spaľovacím motorom. Neskôr Gottlieb Daimler posunul spaľovací motor o krok ďalej a dal si patentovať výrobok, ktorý sa považuje za prototyp moderného plynového motora, a neskôr zostrojil prvé štvorkolesové motorové vozidlo na svete.

4. Pesticídy

Man Fumigating the Plants
Autor tejto fotografie je Laura Arias

Ľudia používali pesticídy už pred rokom 2500 pred naším letopočtom, aby zabránili poškodeniu svojich plodín. Prvým známym pesticídom bolo poprašovanie elementárnou sírou. V 15. storočí sa na plodiny používali toxické chemikálie ako napríklad arzén, ortuť a olovo, aby sa zničili škodcovia. V roku 1939 Paul Müller zistil, že DDT (Dichlórdifenyltrichlóretán) je veľmi účinný insekticíd. Hneď sa stal najpoužívanejším pesticídom na svete. Neskôr sa ale zistilo, že DDT bráni mnohým vtákom v rozmnožovaní, a to predstavuje obrovskú hrozbu pre biodiverzitu. Od roku 1950 sa používanie pesticídov zvýšilo 50-násobne a v súčasnosti sa ročne použije 2,5 milióna ton priemyselných pesticídov.

5. Parný stroj

Wen Huang/pinterest

Thomas Savery bol anglický vojenský inžinier a vynálezca. V roku 1698 si dal patentovať prvý parný stroj. V roku 1712 vynašiel Thomas Newcomen atmosférický parný stroj. James Watt svojím parným strojom odštartoval priemyselnú revolúciu. Jeho odstredivý regulátor udržiaval motor v chode požadovanou rýchlosťou.

6. Počítače

person using black laptop computer
Autor tejto fotografie je freestocks

V roku 1837 Charles Babbage ako prvý navrhol a skonštruoval mechanický počítač, ktorý nazval „Analytický stroj“. Kvôli obmedzeným finančným prostriedkom a neschopnosti odolať manipulácii s konštrukciou Babbage svoj analytický motor nikdy nepostavil. Rozsiahle automatizované spracovanie údajov sa uskutočnilo pre sčítanie ľudu v USA v roku 1890 pomocou tabulátorov, ktoré navrhol Herman Hollerith a ktoré vyrábala spoločnosť Computing Tabulating Recording Corporation, z ktorej sa neskôr stala IBM.

7. Tranzistory

a circuit board with many small chips
Autor tejto fotografie je Axel Richter

Tranzistor je základnou stavebnou súčiastkou obvodov, ktoré riadia činnosť počítačov, mobilov a všetkej ostatnej modernej elektroniky. 16. decembra 1947 sa Williamovi Shockleymu, Johnovi Bardeenovi a Walterovi Brattainovi podarilo v Bell Labs zostrojiť prvý praktický tranzistor s bodovým kontaktom. Táto práca nadviazala na ich vojnové úsilie o výrobu extrémne čistých germániových kryštálových zmiešavacích diód, ktoré sa používali v radarových jednotkách.

8. Plast

Two Clear Plastic Bottles on Black Surface
Autor tejto fotografie je George Becker

Plasty sa skladajú z organických kondenzačných polymérov a môžu obsahovať ďalšie látky na zlepšenie výkonu alebo hospodárnosti. Existuje len málo prírodných polymérov, ktoré sa všeobecne považujú za plasty. Prvý plast na báze syntetického polyméru bol vyrobený z fenolu a formaldehydu, avšak prvé životaschopné a lacné metódy syntézy vynašiel Leo Hendrik Baekeland v roku 1909, pod názvom bakelit. Následne boli vyvinuté poly(vinylchlorid), polystyrén, polyetylén (polyetylén), polypropylén (polypropén), polyamidy (nylóny), polyestery, akryláty, silikóny, polyuretány, ktoré majú veľký komerčný úspech.

9. Zapojená elektrina

Black Electric Towers during Sunset
Autor tejto fotografie je Dominik😎

Elektrická energia existovala od nepamäti, ale systém zariadení potrebných na jej výrobu a distribúciu do budov bol vynález, ktorý pôvodne zaviedol Edison: Jeho stanica na Pearl Street bola prvou elektrickou elektrárňou na svete. Vynález technológie striedavého prúdu (AC) Nikolu Teslu umožnil prenos elektrickej energie na veľké vzdialenosti. To viedlo k celonárodnej sieti, ktorú poznáme dnes. V súčasnosti sa skoro celý svet môže pripojiť k sieti a napájať všetko od žiaroviek až po počítače.

10. Očkovanie / Antibiotiká

flu, influenza, cold
Autor tejto fotografie je stevepb

Pred 300 rokmi takmer všetci zomierali na infekčné choroby. Keď v roku 1347 vypukla morová epidémia, približne za dva roky zahynula skoro polovica Európy. Keď sa choroby, napríklad kiahne, dostali do Severnej Ameriky, v priebehu jedného storočia znížili počet obyvateľov približne o 90%. Ešte v roku 1800 bola hlavnou príčinou úmrtí na Západe tuberkulóza. Vtedy takmer nikto nezomieral na starobu, práve preto boli starší ľudia uctievaní.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre