10 najnebezpečnejších zamestnaní, avšak s dobrým platom – 1. časť

1141

O prácu sa väčšinou uchádzate preto, že vás daná oblasť baví alebo že je dobre platená. Avšak existujú aj pozície, ktoré sú síce veľmi dobre platené, ale veľmi nebezpečné.

A o aké práce ide? Určite nie o typické kancelárske práce, kde najväčšie nebezpečenstvo predstavuje nepríjemný zákazník, ktorý vám zavolá na zákaznícky servis. Nie, hovoríme o vážnom ublížení na zdraví. Ale ako sa hovorí, odvážnym šťastie praje. Predstavujeme vám prvú časť zaujímavého zoznamu 10 najnebezpečnejších zamestnaní, ale s výborným platom!

1. Zápasník MMA

Autor fotografie je Derrick Treadwell

Zmiešané bojové umenia (MMA) vznikli v 20. rokoch 20. storočia. Oficiálnym rokom narodenia tohto športu je však rok 1993, keď sa v Denveri v štáte Colorado konalo UFC 1. V tomto športe sa stretávajú dvaja bojovníci na intenzívny súboj, ktorý je rýchly a nebezpečný. Každý bojovník má iné zručnosti a iný štýl tréningu, takže je ťažšie predvídať jeho ďalší krok.

Bojovníci môžu zarobiť obrovské sumy peňazí vďaka popularite tohto športu a jeho vysokej televíznej sledovanosti. Elitní bojovníci môžu ľahko zarobiť 6-miestne sumy, a to bez započítania bonusov za víťazstvo v zápase. Bonusy môžu byť ešte vyššie, ak má bojovník víťaznú šnúru alebo je neporazený.

Tlak na víťazstvo a tvrdý tréning zvyšujú riziko zranenia. Bojovníci MMA pravidelne utrpia rezné rany na tvári, zlomeniny prstov, nosa a očnice.

2. Kaskadérsky dvojník

DailyLolPics .com/flickr

Dvojníci sú vysoko kvalifikovaní športovci, ktorí vykonávajú kaskadérske kúsky namiesto skutočného herca. Práca kaskadérov je veľmi fyzicky náročná a nebezpečná. Hrozí im riziko zranenia pri vykonávaní alebo pri príprave na kaskadérsky kúsok. Dvojníci kaskadérov sa môžu zraniť aj v prípade poruchy bezpečnostného vybavenia na scéne a v extrémnych poveternostných podmienkach.

Zárobky kaskadérov sa pohybujú v závislosti od toho, koľko úloh dostanú v priebehu roka. Asociácia filmových hercov (Screen Actors Guild = SAG) stanovuje normy pre odmeňovanie a zaobchádzanie s divadelnými hercami vrátane kaskadérov. Aj keď je práca kaskadéra založená na vystúpení, môžete si rýchlo zarobiť veľa peňazí. Podľa SAG je typický plat dablérov 204 672 USD (188 913 eur) ročne.

3. Správca farmy alebo ranča

Autor fotografie je Jakob Rosen

Možno si nemyslíte, že práca v poľnohospodárstve je nebezpečná alebo že tam dokonca viete dobre zarobiť. Porozmýšľajte. Ste vonku a okolo vás sú hospodárske a divoké zvieratá. Ťažké stroje vás však tiež môžu ľahko zabiť, ak sa pokazia alebo si nedáte pozor. Okrem toho pracujete dlho, čo znamená, že sa časom unavíte, čím sa zníži vaša bdelosť.

K tomu všetkému vám hrozí úpal, podchladenie a akékoľvek pracovné úrazy. V roku 2020 údajne došlo v poľnohospodárskej výrobe k 11 880 úrazom, ktoré si vyžiadali PN. Byť správcom farmy alebo ranča je ešte nebezpečnejšie, pretože lekári nie sú len cez ulicu. Vaši spolupracovníci možno poznajú základy prvej pomoci, ale dostať poriadnu lekársku pomoc môže chvíľu trvať.

V tejto práci možno nezarobíte šesťmiestnu sumu, ale aj tak si zarobíte pekný peniaz. Niektorí správcovia môžu zarobiť viac ako 126 000 dolárov (116 298 eur) ročne.

4. Námorný potápač

Autor fotografie je Maël BALLAND

Ako námorný potápač sa nebudete plaviť tropickými vodami a obdivovať ryby a koralové útesy. Títo potápači kontrolujú, opravujú, odstraňujú alebo inštalujú zariadenia a konštrukcie. Môžu tiež vykonávať testy alebo experimenty, montovať výbušniny a fotografovať morský život alebo štruktúry.

To všetko sa vykonáva pod vodou s použitím vzduchu alebo potápačského výstroja. Možno budete musieť používať aj vŕtačky, kladivá, horáky a podvodné zváracie zariadenia. Medzi najväčšie nebezpečenstvá pri tejto práci patria dravce vo vašom okolí, poruchy zariadenia, možnosť uviaznutia pod vodou, podchladenie, nízka viditeľnosť a zranenie používaným zariadením.

Plat závisí od práce a prostredia, v ktorom pracujete, ale niektorí potápači zarábajú viac ako 111 000 dolárov (102 447 eur) ročne.

5. Námorný rybár

Autor fotografie je Paul Einerhand

Námorní rybári podstupujú najnáročnejšie úlohy, aby mohli dodávať na trh rybie produkty. Pracujú dlhé hodiny, sú na mori niekoľko hodín, dní alebo týždňov a čelia extrémnym nebezpečenstvám. Rybári sú pri svojej práci neustále vystavení prírodným živlom.

Nepravidelný pracovný čas a dlhé vyčerpávajúce dni vedú k zhoršeniu úsudku. Nebezpečenstvo sa zvyšuje, čím viac ste vyčerpaní. Okrem toho pomoc v núdzi nie je ľahko dostupná ako na pevnine. Ak námorný rybár vysielačkou požiada o pomoc, musí čakať, kým pomoc dorazí. Niekedy trvá dosť dlho, niekto príde. Napriek tomu môže úspešná posádka zarobiť veľa peňazí za krátku sezónu.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre