14 fascinujúcich faktov o našich mačacích miláčikoch – 2. časť

1933

Mačky sú jedinečné zvieratá, ktoré sú obdivované pre svoju roztomilosť aj zvláštnosti v správaní, ako napríklad posadnutosť zhadzovaním vecí zo stola, alebo nevydarenými skokmi. O mačkách však treba vedieť oveľa viac. Pripravili sme si pre vás niekoľko zábavných faktov o mačkách. Tak sa pustite do 2. časti tohto rozkošného, chlpatého zoznamu!

8. V roku 1963 sa do vesmíru vydala mačka

FolsomNatural/flickr

O opiciach a psoch vo vesmíre ste už počuli, ale vedeli ste, že sa do neznáma vydala aj mačka? Dňa 18. októbra 1963 sa Felicette, známa aj ako Astrocat, stala prvou a jedinou mačkou, ktorá sa vydala do vesmíru.

9. Starovekí Egypťania si holili obočie, keď im umierali mačky

close up photo of tabby cat
Autor fotografie je Pacto Visual

Podľa Encyklopédie starovekých dejín, Herodotos v roku 440 pred n. l. napísal, že keď v starovekom Egypte zomrela domáca mačka, členovia rodiny si na znak smútku holili obočie.

10. Mačky domáce majú 95,6 % genetickej výbavy spoločnej s tigrami

tiger on wood slab
Autor fotografie je Frida Lannerström

Istá štúdia zistila, že naše malé domáce mačky majú 95,6 % spoločnej genetickej výbavy s tigrami! Zdieľajú aj veľa rovnakých spôsobov správania, ako je značkovanie pachom a močom, prenasledovanie koristi a vrhanie sa na ňu.

11. Mačka domáca môže dosiahnuť rýchlosť až 48 km/h

grey and white short-fur cat jumping down
Autor fotografie je svklimkin

Ak ste pozorovali svoju mačku, ako sa preháňa po obývačke, viete, že mačky sú dosť rýchle. Ale vedeli ste, že dokážu vyvinúť rýchlosť okolo 48 km/h, čo je taká rýchlosť, že by mohli poraziť Usaina Bolta.

12. Najstaršia mačka na svete mala 38 rokov

wikipedia

Najstaršia mačka, ktorá kedy žila, mala 38 rokov a 3 dni, keď zomrela. Creme Puff, ktorý sa narodil 3. augusta 1967, sa dožil 6. augusta 2005 a jeho majiteľ Jake Perry vlastnil aj predchádzajúceho najstaršieho mačacieho rekordéra, dedka Rexa Allena, ktorý zomrel vo vysokom veku 34 rokov. Nech už Jake Perry robí čokoľvek, robí to správne!

13. Rekord pre najhlasnejšie vrčanie je 67,8 db(A)

silver tabby kitten on floor
Autor fotografie je Loan

Rekord v najhlasnejšom vrčaní domácej mačky v súčasnosti drží Merlin, čiernobiely kocúr z Torquay v Spojenom kráľovstve. Jeho vrčanie má hlasitosť 67,8 db(A). Väčšina mačiek vrčí s hlasitosťou okolo 25 dB.

14. Mačka Didga dokáže za minútu predviesť 24 trikov

CATMANTOO/youtube

Ak si myslíte, že mačky nevedia robiť triky, potom budete šokovaní, keď sa dozviete tento mačací fakt. Najviac trikov, ktoré mačka vykoná za jednu minútu, je 24! Didga zvládla sériu trikov od prevracania sa, až po skákanie po hrazde počas jazdy na skateboarde!

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre