10 najobľúbenejších dezertov, za ktorými pocestujete aj na kraj sveta! – 2. časť

372

Koláče, bábovky, muffiny, koláče, pudingy, zmrzlina. Proste sladké. Kto nemiluje sladké?! Ja rozhodne áno, preto sme si pre vás pripravili tento zoznam, kde sa zoznámime s desiatimi výnimočnými dezertami z celého sveta. Ak niektorý nepoznáte, rozhodne kupujte letenku do krajiny, v ktorej vyniká. Bude to stáť zato.

6. Hradný puding (Anglicko)

pinterest

Anglicko síce nie je známe chutným jedlom, ale pokiaľ ide o tento dezert, treba ho určite spomenúť. Je taký dobrý, že niektorí ľudia v Anglicku jednoducho vynechajú večeru, aby sa skôr dostali k tomuto chutnému dezertu. To, čo tento puding odlišuje od ostatných, je poleva. Puding nie je to, čo ohromuje zmysly, ale jahodový džem, ktorý steká po stranách pudingu, to je ono! Tento typ pudingu sa zvyčajne pečie vo forme na dariole.

7. Pavlova (Austrália a Nový Zéland)

Zdroj Eugene Krasnaok

Tento dezert sa uprednostňuje v Austrálii, na Novom Zélande a v Anglicku. Je to špeciálny dezert a nie je to niečo, čo sa predáva na rohu ulice alebo v samoobsluhe. Nájdete ju v prestížnych reštauráciách a občas aj v cukrárňach. Nejde o vysoko kalorický dezert, takže si na ňom môže pochutnať aj Nicole Kidman. Vyrába sa z bielkov a cukru a keď ho pripraví niekto, kto vie, čo robí v kuchyni (raz som to skúšala, dosť neúspešne), vonkajšia strana pusinkového korpusu bude fajne chrumkavá. Tento dezert obklopuje šľahačka, zatiaľ čo vnútro má štruktúru podobnú marshmallow. Podáva sa s ovocím, napríklad jahody, kivi, maliny alebo broskyne.

8. Baklava (Turecko)

Zdroj Ömer Haktan Bulut

Tento božský dezert sa spája s Gréckom, ale prvýkrát bol vymyslený v Osmanskej ríši na území Turecka. Počas tohto obdobia si Gréci a Turci vymieňali potraviny a nápady, medzi ktoré patril aj tento veľkolepý dezert. Kuchár, ktorý plánuje baklavu pripraviť, by mal byť zručný, pretože v recepte sa používa filo cesto. Manipulácia s ním môže byť zložitá: je jemné a veľmi rýchlo vysychá. Z medu, cukru, citrónovej šťavy a pomarančovej vody sa pripraví sirup, ktorý sa naleje na vrstvy filo cesta a rozpusteného masla. Na vrch sa dajú orechy, zvyčajne pistácie, a vznikne lahodný dezert.

9. Krémové cukrovinky (Japonsko)

pinterest

Základom tohto dezertu sú gaštany, sladké zemiaky, cukor, omáčka mirin a trochu octu. Gaštan pochádza z gaštanovníka, ktorý sa vyskytuje len v Japonsku a Južnej Kórei. Je dosť malý, v najväčšom prípade dosahuje výšku len zhruba 15 cm. Ide o opadávajúci strom a Japonci využili ponuku matky prírody a vytvorili z neho vynikajúci dezertný cukrík.

10. Gulab Jamun (India)

pinterest

Na prípravu tohto chutného dezertu sa uprednostňuje kukuričný olej. Väčšinu ingrediencií tvorí prášok, mlieko a trochu hrozienok alebo pistácií. Toto cesto sa rozdelí na malé guľôčky, ktoré väčšinou získajú tvar ako šišky. Možno si myslíte, že je to niečo podobné ako donuty, alebo šišky, ktoré sú vo veľkej obľube v USA, ale namiesto práškového cukru sa na mäkké cesto kvapká sladký sirup. Chuť sirupu je príznačná pre miesto, kde sa v Indii vyrába. V niektorých oblastiach sa používa ružová voda, v iných šafran alebo citrusová šťava. Nie je to niečo, čo treba hneď zjesť. Gulab Jamun sa môže skladovať aj cez noc, aby absorboval viac sirupu. Môže sa podávať teplý ale aj studený a ak ste veľký milovník sladkého, môžete si k nemu dať ešte ďalšiu dávku sirupu. Ide o tradičný indický dezert, ktorý sa podáva na sviatky, keď všade naokolo vybuchujú petardy a oslavy.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre