10 najznámejších fóbií zo zvierat, ktorými možno trpíte aj vy – 2. časť

249

Zoofóbia je celkový strach zo zvierat, ale prečo niektorých ľudí desí len jeden druh, napríklad ryba (ichtyofóbia) alebo dokonca červ (helmintofóbia)? Kým niektorí sa cítia bezpečne, ak sa držia ďalej od miesta, kde sa toto zviera nachádza, iní sa na ne nemôžu pozerať ani v TV! Ak má niekto cynofóbiu (strach zo psov) a počuje vonku štekot, môže mať strach vyjsť z domu.

Arachnofóbiu alebo strach z pavúkov má 3,5 % až 6,1 % svetovej populácie a mňa najviac desí dĺžka ich nôh a rýchlosť, akou sa pohybujú. Existuje niekoľko ďalších zaujímavých fóbií a tie si dnes vysvetlíme.

6. Apifóbia (strach zo včiel)

Zdroj Aaron Burden

Apifóbia je intenzívny strach zo včiel. Postihnutí jedinci sa vyhýbajú záhradám alebo iným oblastiam, kde sa bežne vyskytujú včely, a v extrémnych prípadoch môžu počas dňa radšej zostať doma. Medzi ďalšie príznaky a symptómy patrí panika, dýchavičnosť, zrýchlený tep, tras, potenie, sucho v ústach a nevoľnosť.

V niektorých prípadoch sa môžu predpísať lieky používané na liečbu úzkosti, avšak chýbajú dôkazy o ich účinnosti v boji proti konkrétnym fóbiám a v najlepšom prípade poskytujú len dočasnú úľavu. Ako prospešné sa môžu ukázať rôzne formy terapie vrátane hypnoterapie a meditácie.

7. Ichtyofóbia (strach z rýb)

Zdroj Pratik Mehta

Ichtyofóbia je extrémny, ohromujúci a iracionálny strach zo živých aj mŕtvych rýb. Strach sa vzťahuje na videnie, čuchanie, počúvanie, dotýkanie sa a jedenie rýb. Ľudia s ichtyofóbiou sa väčšinou boja všetkých druhov rýb bez ohľadu na to, aké sú neškodné. Osoba s ichtyofóbiou bude pravdepodobne pociťovať intenzívny, ohromujúci a iracionálny strach, úzkosť alebo paniku, keď sa stretne so živou alebo mŕtvou rybou.

Ichtyofóbia môže vyústiť do vyhýbavého správania, pri ktorom sa človek vyhýba akémukoľvek miestu alebo situácii, kde by sa mohol stretnúť so živou alebo mŕtvou rybou, vrátane plávania v oceáne a návštevy akvárií, prístavov, reštaurácií s morskými plodmi, rybích trhov a supermarketov.

Môžu sa tiež vyhýbať návštevám v domácnostiach iných ľudí v prípade, že majú ryby v akváriu alebo sa im pokúšajú servírovať jedlo s rybami. Vyhýbavé správanie môže mať negatívny vplyv na schopnosť vykonávať každodenné úlohy, napríklad ísť na nákup potravín, ako aj na spoločenský život.

8. Ornitofóbia (strach z vtákov)

Zdroj Brian Asare

Ornitofóbia je strach z vtákov. Strach z vtákov vo vás môže vyvolať desivá skúsenosť s nimi. Ak sa vám stáva, že sa radšej zdržiavate doma a vyhýbate sa miestam s vtákmi, môže vám pomôcť odborník na duševné zdravie. Liečby, ako je expozičná terapia, vám môžu pomôcť postupne prekonať tento strach a užívať si prírodu.

Ľudia, ktorí trpia ornitofóbiou, majú extrémny strach z vtákov. Môžu sa obávať, že na nich vtáky zaútočia, a keď vidia vtáky, majú pocit, že sú v nebezpečenstve. „Ornithos“ je grécke slovo pre vtáka a „phobos“ znamená strach.

9. Ailurofóbia (strach z mačiek)

Zdroj Edgar

Ailurofóbia (známa aj ako felinofóbia) opisuje intenzívny strach z mačiek, ktorý je taký silný, že vyvoláva paniku a úzkosť, keď ste v blízkosti mačiek alebo na ne myslíte. Ak vás niekedy mačka pohrýzla alebo poškriabala, môžete sa v ich blízkosti cítiť nervózne. Alebo sa vám mačky jednoducho nepáčia.

Fóbia presahuje mierny strach alebo odpor. Ak máte ailurofóbiu, môžete stráviť veľa času obavami zo stretnutia s mačkami a premýšľaním o spôsoboch, ako sa im vyhnúť. To môže mať veľký vplyv na váš každodenný život, najmä vzhľadom na obľúbenosť mačiek ako domácich miláčikov.

Hlavným príznakom je extrémny strach, keď vidíte alebo počujete mačku. Dokonca aj pohľad na kreslené obrázky alebo fotografie mačiek môže vyvolať príznaky.

10. Entomofóbia (strach z hmyzu)

Zdroj Sue Thomas

Ľudia s entomofóbiou majú strach z hmyzu. Osoba s entomofóbiou môže mať extrémnu úzkosť alebo strach, keď vidí alebo myslí na hmyz. Môže sa vyhýbať prechádzkam, cvičeniu vonku alebo akýmkoľvek vonkajším podujatiam. Niektorí ľudia môžu prestať vychádzať z domu, aby znížili pravdepodobnosť, že uvidia hmyz.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre