10 najzvláštnejších druhov ovocia, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – 1. časť

1552

Keď ste v obchode s potravinami, v uličke s ovocím, pravdepodobne ste už popri klasických jablkách a banánoch videli aj ovocie zvláštneho tvaru. Niektoré pripomínajú zeleninu, iné vyzerajú trochu hrozivo, a tak len rýchlo prejdete okolo nich.

Aj keď ste možno profesionál vo vyberaní jahôd a melónov, existuje veeeeľa druhov ovocia, ktoré čakajú na preskúmanie. Stojí za to, aby ste tieto nezvyčajné druhy ovocia ochutnali minimálne raz. A tak preskúmajte náš zoznam 10 najzvláštnejších druhov ovocia a hneď po nejaké zamierte do obchodu!

1. Kiwano

Zdroj Tijana Drndarski

Kiwano je zvláštny príbuzný melónu/uhorky pochádzajúci z Nového Zélandu. Zvonku vyzerá dosť divne a určite nepripomína ovocie, a vo vnútri ani nehovorím. Keď ho rozkrojíte na pol, uvidíte zelené čudo plné semiačok. V tom momente si určite poviete, že sa radšej vrátite k jablkám a hruškám, ale dajte mu šancu, neoľutujete.

2. Dračie ovocie

Zdroj Helen Thomas

Dračie ovocie, známe aj pod názvom Pitahaya, zodpovedá svojmu názvu aj vzhľadom. Zvonka vyzerá ako dekoratívny plameň a vnútro vás taktiež prekvapí. Pochádza z Mexika a Nového Mexika, ale v súčasnosti je dosť populárne vo východnom svete a vo veľkom sa pestuje na ostrovoch Indonézie, až v celej juhovýchodnej Ázii, v Austrálii a dokonca až v Izraeli.

Je to plod kaktusu a údajne má chuť podobnú melónu, aj keď rozhodne tak nevyzerá.

3. Durian

Zdroj Pesce Huang

Durian, známy ako „kráľ ovocia“ a „ovocie, ktoré smrdí ako hnijúce odpadky a cibuľa“. Jeho zápach je opísaný rôzne, avšak určite to nie je nič príjemné. Avšak niektorí ľudia sú do durianu zamilovaní a neprekáža im ani nepríjemný zápach. Ale obyvatelia Singapuru majú očividne iný názor, pretože toto ovocie zakázali vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy. Až také zle to je?

4. Budhova ruka

Zdroj K_Kristie

Budhova ruka je citrusové ovocie, ktoré má len málo skutočného „ovocia“. Je to väčšinou citrónom voňajúca kôra, ktorá vyzerá ako žlté prsty. Ľudia toto ovocie veľmi nekonzumujú, pretože to nie je skutočné ovocie, ale používajú ho na parfumovanie miestností, pretože má dosť silnú citrusovú vôňu. A keďže jadro Budhovej ruky nie je horké, „prsty“ sa niekedy odrezávajú a používajú do rybacích jedál alebo šalátov.

5. Marakuja

Zdroj Michael Kucharski

Aj keď marakuja už nie je taká vzácna ako kedysi, stále vyzerá dosť zvláštne. Pochádza z Južnej Ameriky a ukázalo sa, že šupky marakuje obsahujú stopové množstvá kyanogénnych glykozidov, čiže mikroskopické množstvá naozaj odporného jedu. Ale to isté obsahujú aj jadierka jabĺk, takže to nie je také hrozné. Veď kto by predsa konzumoval šupky, všakže.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre