10 najzvláštnejších druhov ovocia, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli – 2. časť

923

Keď ste v obchode s potravinami, v uličke s ovocím, pravdepodobne ste už popri klasických jablkách a banánoch videli aj ovocie zvláštneho tvaru. Niektoré pripomínajú zeleninu, iné vyzerajú trochu hrozivo, a tak len rýchlo prejdete okolo nich.

Aj keď ste možno profesionál vo vyberaní jahôd a melónov, existuje veeeeľa druhov ovocia, ktoré čakajú na preskúmanie. Stojí za to, aby ste tieto nezvyčajné druhy ovocia ochutnali minimálne raz. A tak preskúmajte náš zoznam 10 najzvláštnejších druhov ovocia a hneď po nejaké zamierte do obchodu!

6. Pandán

Zdroj bwaters23

Skrutkové borovice, taktiež nazývané Pandan. Plody sa používajú na všetko možné, od farbív až po potraviny.

Tropická rastlina pandán dáva veľmi chutné a zdravé plody, ktoré sú veľmi obľúbené v ázijských krajinách. Existuje viac ako 700 druhov ovocných stromov, z ktorých nie všetky sú vhodné na konzumáciu. Ale tie, ktoré sa dajú konzumovať, majú nezvyčajnú chuť a vôňu podobnú ružovému oleju, santalovému drevu, jazmínu alebo pižmu. Všetko závisí od odrody rastliny. Dužina pandánu má príjemnú sladkú chuť s miernou kyslosťou. Môže sa konzumovať v čerstvom stave alebo sa môže použiť do rôznych jedál.

Pandán sa konzumuje čerstvý alebo varený. Najskôr sa rozoberie tak, že sa od jadra odtrhnú časti dužiny. V tejto forme sa plody môžu konzumovať. V čerstvom stave je ovocie plné hrubých vlákien, takže ľudia so „slabým“ žalúdkom budú mať tráviace ťažkosti. Lepšie je ju uvariť.

Toto exotické ovocie má antipyretické, analgetické a mukolytické vlastnosti. Pandanový olej sa vo veľkej miere používa na kozmetické účely.

7. Rambután

Zdroj 16:9clue

Rambután pochádza z juhovýchodnej Ázie a je obľúbený na džemy a želé. Jeho mierne jedovaté semená sa niekedy pražia a jedia, praženie ich vraj robí bezpečnými. Keď raz plod Rambutanu odtrhnete, nespráva sa tak, ako iné ovocie. Kým iné druhy ešte dozrievajú, rambutan zastaví svoj rast a pri dlhšom skladovaní stratí svoju konzistenciu a zhnije.

Obsahom ovocného plodu je dužina, ktorá sa podobá na liči. Chuť je sladká, zároveň príjemne kyslá, veľmi aromatická a príjemná.

8. Akébia päťpočetná

Zdroj JohnJGasper2

Struky v tvare klobásy sú naplnené jedlým slizom, ktorý vôbec nevyzerá vábivo, ale pochádzajú z kvetov s vôňou čokolády, čo znamená, že nemusia byť až tak zlé. Stonka rastliny sa používa ako diuretikum, pretože obsahuje 30 % draselných solí.

Je to drevina, ktorá dorastá do výšky 12 metrov a jej rast je veľmi rýchly. Stonky akébie majú terapeutické vlastnosti a používajú sa na liečenie rôznych zdravotných stavov. Sušené stonky sa používajú vo forme analgetík, antiflogistík a diuretík. Táto bylina je tiež účinná na vyvolanie laktácie a menštruácie.

Aj plody tejto rastliny sa používajú na liečebné účely. Ovocie akébie je známe diuretickou, depuratívnou (čistiacou), žalúdočnou, antireumatickou a tonickou povahou. Plody sú dobre akceptovaným rastlinným liekom na liečenie rôznych foriem rakoviny.

Ovocie obsahuje sladkú mäkkú dužinu pripomínajúcu bielu dračiu šťavu, ktorá sa konzumuje predovšetkým v Japonsku ako sezónna pochúťka. Kôra s mierne horkou chuťou sa používa ako zelenina, napríklad plnená mletým mäsom a vyprážaná. Vinič sa tradične používa na tkanie košov.

9. Atemoya

Zdroj own work

Atemoya je ovocie, ktoré vzniklo krížením cherimóly a kustovnice. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a vlákninu. Toto ovocie tiež obsahuje látky, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalu a podporujú zdravie srdca.

Podobne ako durian, toto ovocie tiež nevyzerá na prvý pohľad lákavo, ale v skutočnosti je hladké a mäkké. Ich chuť sa opisuje ako chuť piňacolady s vanilkou, čo znie dosť dobre! Semená sú ale nejedlé a jedovaté.

10. Salaka jedlá

Zdroj Flickr user: Swaymedia – Jayson Melbourne, Australia https://www.flickr.com/photos/swaymedia/

Salaka je tropické ovocie. Plody sú v zahraničí známe tiež pod názvami snakefruit, hadie ovocie, hadie vajcia alebo hadie figy. V súčasnosti je pestovaná predovšetkým v Indonézii, Malajzii a Thajsku.

Plody o veľkosti figy rastú pri zemi, ich šupka pripomína hadiu kožu, preto sa aj nazývajú Snakeskin fruit. Po stlačení konca plodu sa šupka odlupuje a kúsky plodu pripomínajú cesnak. Chuť sa opisuje ako sladká a kyslá, teda ak sa dokážete preniesť cez to, že vyzerá ako cesnak.

Existujú odrody s rozličnou konzistenciou, plody chuťovo pripomínajú banán, jahody, alebo ananás.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre