10 pozoruhodných vecí, ktoré boli predané za 1 dolár: od práv na Coca-Colu po patent na inzulín

602

Čo sa dnes dá kúpiť za jeden dolár? Možno niekoľko vajec, hot-dog, musli tyčinku alebo jogurt. Nie veľa. Jeden dolár je veľmi málo, ale práve tu vidno iróniu života. Existujú obrovské a pozoruhodné veci, ktoré sa predali za 1 dolár. Toto je 10 pozoruhodných vecí, ktoré boli predané za jeden dolár.

1. Práva spoločnosti Coca-Cola na plnenie fliaš

Coca-Cola bottle
Autor tejto fotografie je Taras Chernus

V roku 1886 vznikla spoločnosť Coca-Cola, keď zvedavosť Dr. Johna S. Pembertona priviedla k objaveniu tohto nápoja, ktorý je dnes populárny po celom svete. Pemberton nakoniec Coca-Colu predal a väčšinový podiel kúpil Asa G. Candler.

Candler mal synovca, ktorý sa rozumel biznisu a poradil mu, aby zvážil predaj nápoja vo fľašiach, ale Candler túto myšlienku odmietol a zostal pri pôvodnej predstave, že Coca-Cola bude nápoj, ktorý sa bude len čapovať. Keď sa na Candlera obrátili podnikatelia, ktorí mali záujem o plnenie kolového nápoja do fliaš, bol presvedčený, že tento nápad nestojí za veľa a určite to nebude mať úspech. Preto predal práva na plnenie do fliaš za 1 dolár a ani ten 1 dolár si nezobral.

2. Spravodajský týždenník

2114890525 efceb25696 b
John Edwards/flickr

Newsweek je americký spravodajský týždenník. Časopis v roku 1961 získala spoločnosť The Washington Post Company a vlastnili ho až do roku 2010. Kvôli poklesu príjmov sa ho však rozhodli predať, konkrétne Sidneymu Harmanovi. Predal sa za jeden dolár pod podmienkou, že Harman prevezme záväzky časopisu.

Newsweek je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších amerických spravodajských časopisov, takže tí čo ho predali za 1 dolár asi nadšení nie sú.

3. Patent na inzulín

31950868730 1acf18e460 b
biologycorner/flickr

Inzulín objavil sir Fredrick G. Banting na Torontskej univerzite v roku 1921. Zostáva jedným z najväčších medicínskych prelomov v histórii.

Dňa 11. januára 1922 bol inzulín prvýkrát použitý na liečbu osoby s cukrovkou s pozoruhodnými výsledkami. Fredrick Banting odmietol uviesť svoje meno na patente, pretože považoval za neetické, aby lekár profitoval z lekárskeho objavu, ktorý by mohol potenciálne zachrániť životy, pretože by sa tým znížil počet ľudí, ktorí by mali prístup k liečbe.

Bantingovi spoluvynálezcovia, James Collip a Charles Best, predali patent na inzulín Torontskej univerzite len za 1 dolár. Banting, Collip a Best by sa určite obracali v hrobe, pretože ich zámer nevyšiel úplne podľa ich predstáv. Inzulín je dnes drahý, čo vedie niektorých diabetických pacientov k znižovaniu alebo vynechávaniu dávok kvôli nákladom.

4. Práva na scenár k filmu Terminátor

terminator dark fate 2019 new movie trailer by epicheroes dd7w5hm fullview
epicheroes/deviantart

James Cameron je pravdepodobne najznámejší filmový režisér na svete. Ale nie vždy to tak bolo. Boli časy, keď bol James Cameron neznámy a nikto na neho nechcel vsadiť veľa peňazí. A tak hľadal investora, ktorý by produkoval film Terminátor, ale keďže nikto nechcel riskovať, predal práva na film za 1 dolár pod podmienkou, že ten, kto si práva na film kúpi, mu dovolí ho režírovať.

Niektorým iným štúdiám sa myšlienka filmu páčila a boli ochotní zaplatiť za scenáre veľké peniaze, ale nechceli dať Cameronovi šancu film režírovať. Nakoniec však našiel štúdio, ktoré súhlasilo s jeho podmienkami. Film vznikol v roku 1984. Cameron sa stal úspešným filmovým režisérom.

5. Časopis TV Guide

d34fn0b 867cd672 b684 4e7d 8dfb 39c27af469e9
EmoDJSteph/deviantart

Predaj TV Guide Magazine je ďalším prekvapujúcim príbehom významných položiek, ktoré boli predané za 1 dolás. Presne za toľko získala spoločnosť Open Gate Capital tento podnik od spoločnosti Macrovision. Paradoxne, v čase predaja stála cena jedného čísla časopisu 2,99 USD. Spoločnosť Macrovision tiež požičala spoločnosti Open Gate Capital sumu 9,5 milióna USD, aby mohla začať fungovať.

6. Program Dollar Baby

10968972143 96c3b9cdaf b
The USO/flickr

Dollar Baby Program je dohoda, v rámci ktorej americký spisovateľ Stephen King udeľuje študentom a začínajúcim filmárom alebo producentom povolenie adaptovať jednu z jeho poviedok za 1 dolár. Jednou z podmienok je, že film nesmie byť dlhší ako 45 minút a nesmie byť distribuovaný nikomu bez jeho súhlasu, pokiaľ nejde o neziskový filmový festival alebo školský projekt. King považuje program Dollar Baby za spôsob, ako pomôcť kreatívnemu priemyslu.

7. Jadrové zariadenie spoločnosti DuPont vyrábajúce plutónium

Snimka 1
AtomicHeritage/youtube

Vedci z Met Lab mali technické znalosti na navrhnutie výrobnej hromady pre projekt Manhattan, ale výstavba a riadenie v priemyselnom meradle si vyžadovali externého dodávateľa. Potrebovali takého, ktorý by mal odborné znalosti na realizáciu obohacovania plutónia v rozsahu projektu Manhattan. Spoločnosť Dupoint bola teda prirodzenou voľbou.

Na začiatku druhej svetovej vojny bola táto spoločnosť jednou z najväčších a najskúsenejších priemyselných organizácií v krajine. Avšak bol tu problém. Dupont ako spoločnosť sa ešte stále spamätával zo škandálu spôsobeného obvinením, že počas prvej svetovej vojny profitoval. Keďže im bolo jasné, že ďalšie obvinenie nebude dobré pre ich reputáciu, Dupont Company súhlasili, že bude hlavným dodávateľom prác súvisiacich s plutóniom, ale spoločnosť nedostane viac ako jeden dolár za každú poskytnutú službu.

8. Recept na čokoládové sušienky

cookies on white and black stripe textile
Autor tejto fotografie je Lindsey Savage

Ruth Graves Wakefieldová bola šéfkuchárka, ktorá je známa najmä vďaka vynálezu čokoládových sušienok. Narodila sa v roku 1903. Bola vysokoškolsky vzdelaná šéfkuchárka, dietologička, učiteľka, majiteľka firmy a autorka kuchárskych kníh. Spolu s manželom si otvorila turistickú chatu s názvom „The Toll House Inn“, v ktorej varila všetky jedlá, ktoré tam podávali.

Rýchlo si získala povesť vďaka svojim jedinečným dezertom. Raz sa jej náhodou podarilo pripraviť čokoládové sušienky, a tak sa zrodil veľmi obľúbený recept. Popularita čokoládových sušienok prudko vzrástla počas druhej svetovej vojny, keď vojaci umiestnení v zámorí dostávali a zdieľali medzi sebou balíčky s touto sladkosťou. Ruth poskytla spoločnosti Nestle práva na svoj recept len za 1 dolár a doživotnú zásobu čokolády.

9. Dom v Chicagu

house
Business Insider/youtube

Keď počujete, že dom bol predaný za 1 dolár, určite si myslíte, že išlo o domček na hranie. Veru že nie. Ide o skutočný dvojizbový dom. Majiteľ bol v roku 2010 postihnutý žalobou o zabavenie majetku. Banka dom zabavila.

To bol začiatok procesu, ktorý viedol k tomu, že dom bol predaný za 1 dolár.

10. Rozhlasové práva na Hviezdne vojny

person holding red lightsaber
Autor tejto fotografie je Cade Roberts

Franšíza Star Wars zahŕňa filmy, rozprávky, knihy, televízne seriály, komiksy, atrakcie v zábavných parkoch a tovar. Hodnota tohto všetkého sa odhaduje na 70 miliárd dolárov. Všetko sa to začalo filmom z roku 1977, ktorý sa však rýchlo rozrástol na celosvetový fenomén. Je to jedna z najvýnosnejších mediálnych franšíz všetkých čias.

Vďaka Star Wars, sa jej tvorca, George Lucas, stal veľmi bohatým. Vďaka nej sa spoločnosť Disney stala ešte bohatšou. V roku 1983 chcel rozhlas National Public Radio (NPR) premeniť Hviezdne vojny na rozhlasovú drámu a oslovil Georgea Lucasa, aby od neho získali práva. Lucas bol sám fanúšikom NPR a poskytol im práva za 1 dolár. Ide o najdrahšiu vec, aká sa kedy vymenila za jeden dolár.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.