10 úžasných divov sveta, ktoré časom zanikli – 2. časť

409

Keď sa ocitnete uprostred debaty o prírodných zázrakoch, väčšinou sú myslené tie veľké a všeobecne známe, napríklad Grand Canyon alebo Viktóriine vodopády. Sú ikonické, všetci ich poznáme a majú pred sebou ešte dlhú životnosť. Avšak existuje veľa iných divov prírody, ktoré zaujali svojou krásou, jedinečnosťou avšak úplne zmizli zo sveta. Pozrime sa teda na 10 úžasných divov sveta, ktoré sa stratili v čase.

6. Veľká kamenná tvár

Zdroj robdebsgreen

Starý muž z hory, známy aj ako Veľká kamenná tvár, bol v skutočnosti len kus žuly, ktorý pri pohľade zo správneho uhla pripomínal ľudský profil.

Žulové útesy sa nachádzali na Cannon Mountain, ktorá je súčasťou štátneho parku Franconia Notch v New Hampshire. Mohutná stena bola vysoká 12 metrov a mala význam pre pôvodné kmene v tejto oblasti. Ľudia z kmeňa Abenaki ju nazývali Kamenná tvár. Podľa legendy to bol kedysi muž menom Nis Kizos, ktorý na hore čakal na ženu, ktorú miloval, aby sa k nemu vrátila po tom, ako odišla do svojej dediny, aby sa venovala chorým. Každý deň stál na hore a hľadal ju, ale ona sa nikdy nevrátila. Zomrela vo svojej dedine a brat Nisa Kizosa sa vydal na horu, aby mu oznámil tragickú správu. Zistil, že jeho brat zmizol a že sa stal súčasťou samotnej hory a jeho tvár sa navždy díva na krajinu.

V roku 2003, po tom, čo sa muž pozeral z hory doslova tisíce rokov, zmizol. Extrémne teplotné zmeny a roky zmrazovania a rozmrazovania popraskali kameň a ten to už nevydržal. Pokusy o jeho opravu siahali až do 20. rokov 20. storočia, keď sa naň pripevňovali reťaze, aby ho udržali pohromade. Vláda dokonca určila 25 000 dolárov na projekt obnovy s použitím cementu a ďalších prostriedkov na jeho zachovanie, avšak očividne to bolo len provizórne.

7. Veľká koralová bariéra

Zdroj Yanguang Lan

Veľká koralová bariéra síce nezanikla, ale je to len otázka času. Ak sa na bariéru pozeráte ako celok, v tom prípade nezanikla, ak sa však pozriete na to veľké množstvo častí, ktoré už zmizlo, vtedy patrí na tento zoznam právom. Faktom je, že od roku 1995 sa vo Veľkej koralovej bariére stratila polovica koralov. A predpovede do budúcnosti tiež nie sú najsvetlejšie. Niektoré predpovede znejú tak, že útes zanikne do roku 2050, ak sa teraz nepodniknú kroky na jeho ochranu, avšak niektorí to v súčasnosti označujú za prakticky nemožné.

Strata pre svet a naše oceány by bola bezprecedentná. Veľká koralová bariéra je jedným z prírodných divov sveta a najväčším koralovým útesom na svete. Tvorí ju takmer 3 000 menších útesov. Znečistenie, nadmerný rybolov a hlavne klimatické zmeny si na útese vybrali svoju daň.

Až 25 % morských živočíchov je ohrozených stratou svojho životného prostredia, ak bude Veľká koralová bariéra zničená. Miestny rybársky priemysel by bol v koncoch, a bez bariéry, ako ochrany, by pobrežné oblasti v okolí utrpeli vážne škody spôsobené eróziou a počasím.

8. Ružové a biele terasy

wikipedia

Ružové a biele terasy na Novom Zélande, kedysi uznávané ako skutočný zázrak prírody, boli najväčším náleziskom kremičitého sintera alebo gejseritu na svete. Terasy vznikli pri jazere Rotomahana. Boli to vlastne dve terasy. Jedna bola biela a druhá ružová, vzdialená niekoľko sto metrov. Vznikli v dôsledku vyvierania gejzírov, ktoré mnoho rokov odtekali z hory. Voda so sebou niesla kremeň, ktorý sa časom nahromadil, na jednom mieste biely a na druhom ružový. Výsledkom bola séria kamenných platní, podobných schodom, s bazémi na každom poschodí terás, ktoré vytvorili.

Terasy boli považované za ôsmy div sveta a priťahovali turistov z celého sveta. A potom v roku 1886 vybuchla hora Tarawera. Erupcia pochovala terasy, keď sa vytvoril kráter, ktorý ich pohltil a zničil krajinu a blízke mesto, pričom terasy klesli na dno jazera, ktoré bolo teraz oveľa hlbšie ako kedykoľvek predtým.

Ľudia sa v priebehu rokov pokúšali terasy znovu objaviť a objavili sa špekulácie, že ich časti neboli zničené, ale pochované.

9. Aralské more

wikipedia

Aralské more sa nachádzalo medzi Kazachstanom a Uzbekistanom. Po Kaspickom mori, Hornom jazere a Viktóriinom jazere bolo štvrtým najväčším jazerom na Zemi s rozlohou niečo vyše 67 339 km2 . To všetko je samozrejme minulosťou, pretože Aralské more už neexistuje.

V jazere, známom ako Ostrovné more, sa nachádzalo viac ako 1 000 ostrovov. Situácia sa začala zhoršovať v 60. rokoch 20. storočia, keď začala klesať hladina mora. Sovieti sa zapojili do viacerých zavlažovacích projektov, ktoré odklonili rieky z jazera na iné miesta. Do roku 2014 bolo jazero takmer úplne vyschnuté.

Strata jazera, označovaná za jednu z najhorších environmentálnych katastrof vôbec, úplne zmenila podobu krajiny. Stále prebiehajú snahy o zachovanie zvyškov jazera, ktoré teraz tvorí niekoľko menších jazier. Južný Aral a Severný Aral sa stali samostatnými projektmi, pričom uzbecký Južný Aral zanikol. Severný Aral v Kazachstane sa stále zachováva a v niektorých jeho častiach dokonca opäť žijú ryby.

10. Strom Tenere

Zdroj Michel Mazeau

Púšť Sahara je známa najmä tým, že je najväčšou horúcou púšťou na svete s rozlohou viac ako deväť miliónov km2. Nájdeme tam výlučne piesok. A uprostred toho ničoho sa nachádzal jeden veľmi nezvyčajný prvok, ktorý bol známy približne 300 rokov – akáciový strom nazývaný Tenere Tree. Mohli ste prejsť aj stovky kilometrov a nenašli ste iný strom. Tejto jedinej rastline sa nejakým spôsobom podarilo prežiť napriek nemožným podmienkam. Až kým do nej nenarazil opitý muž.

Púšte nie sú večné a boli časy, keď bola Sahara živšia ako dnes. Vtedy strom vyklíčil a dokázal sa zakoreniť, rásť a prežiť napriek meniacemu sa svetu okolo neho. Samotný strom vyzeral nadprirodzene ale smutne, a jeho korene údajne siahali 30 metrov do hĺbky, aby našli vodu.

V roku 1973 vodič nákladného auta, ktorý sa riadil starým plánom, vrazil priamo do stromu a zničil ho. Hovorí sa, že bol opitý, a radi tomu uveríme, pretože ako by niekto mohol vraziť doslova do jedinej veci na kilometre vzdialenej v akomkoľvek smere? Zničený strom dnes žije v múzeu v Nigeri, zatiaľ čo na mieste pôvodného bol postavený kovový strom ako orientačný bod.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre