10 záhadných vecí, ktoré robia vaši štvornohí miláčikovia, aj s vysvetlením -1. časť

722

Sú naši najlepší priatelia, ale viete čo znamenajú ich podivné zvyky? Ak nie, tak tento článok bude pre vás zaujímavý, dozviete sa v ňom veľa informácií. Tu je 10 vecí, ktoré ste určite videli robiť svojho psa, ale nemáte najmenšie tušenie, prečo.

1. Naháňanie mačiek

Autor fotografie je Louis-Philippe Poitras

Aj keď všeobecné pravidlo znie, že psy nenávidia mačky, nie je to pravda. Veľakrát sa stane, že tieto 2 druhy zdieľajú spoločnú domácnosť. Prečo ich teda často vidíme, že sa nenávistne naháňajú?

Dôvodom je lovecký inštinkt psa. Niektoré plemená, hlavne pastierske a lovecké, ako sú ovčiaci a retrieveri, naháňajú mačky oveľa viac ako iné. Ale aj iné plemená majú vrodený inštinkt prenasledovať pohybujúce sa objekty, je im jedno či je to lopta alebo mačka. A na rozdiel od loptičiek, mačky utekajú, čo je pre psa ešte zaujímavejšie.

Medzi mačkami a psami taktiež existuje jazyková bariéra. Pes vrtí chvostom na znak ochoty a radosti, zatiaľ čo mačka vrtiaca chvostom je väčšinou podráždená.

2. Dychčanie

Autor fotografie je Reba Spike

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo je vás pes taký zadychčaný, keď len sedí a nevykonáva žiadnu namáhavú aktivitu? Väčšinou je to len kvôli tomu, že im je horúco alebo sú dehydrované. Psy sa nepotia ako my, takže dychčia, aby sa ochladili.

Toto však nie je jediný dôvod dychčania. Môže to znamenať aj vzrušenie, stres alebo bolesť. Niekedy je to aj vedľajší účinok liekov, poprípade znak alergie. Je dôležité poznať všetky možné príčiny, aby ste vedeli, kedy je váš pes v nebezpečenstve.

3. Olizovanie tváre

Helena Lopes/pexels

Keď vás váš pes olizuje, zvyčajne je to pozdrav, nie je v tom nič viac. Ale ak je to len toto, prečo sa teda psy neolizujú navzájom ako pozdravenie, namiesto toho aby si očuchávali navzájom zadok?

Je to preto, lebo je to jednoducho ich prirodzené správanie. Vo voľnej prírode, keď sa matka vracia k svojim šteniatkam z lovu, oni ju oblizujú okolo ňufáka – čo ju nabáda, aby vyvrhla trochu potravy. To je v podstate to, čím ste pre svojho psa vy, celoživotná matka.

Majte to na pamäti, ak nie ste práve nadšený z toho, že váš pes vás stále olizuje. Trestať ich za to by pre nich bolo mätúce.

4. Hrabanie

Autor fotografie je Oleksandr Horbach

Psy hrabú diery z rôznych dôvodov, nielen preto, aby ukryli kosti. Jedným z hlavných dôvodov je ich inštinkt na hrabanie. Vonku by ich nora chránila pred chladným počasím a v horúčavách by im bolo chladnejšie. Druhým dôvodom, hlavne ak máte psa vyšľachteného na lov, je inštinkt chytať korisť v norách.

Ďalším dôvodom je odbúravanie stresu. Úzkosť z odlúčenia je u psov bežná, a ak sú celý deň sami na dvore, často tento stres presmerujú do hrabania.

5. Jedenie trávy

Autor fotografie je Joe Caione

Je všeobecne známe, že psy jedia trávu, keď chcú zvracať. Možno ste videli vlastného psa, ako žuje trávu, až kým nevyvráti žltú penu. Je to žlč, ktorá sa nahromadí cez noc a dráždi žalúdok, keď je prázdny. Riešením je malé večerné jedlo.

To však nie je jediný dôvod, prečo psy žerú trávu. Podľa štúdie údajne len 22 % psov žerie trávu, kvôli zvracaniu, takže očividne ide o niečo iné.

Okrem toho, že sa nudia, a tak proste žerú trávu, je hlavným dôvodom nedostatok stravy. Tráva obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a živín, ktoré nemusia dostávať z potravy, ale po ktorých ich kedysi divoké telo inštinktívne túži. Predpokladá sa, že veľkým prínosom je vláknina.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre