10 Zaujímavostí o americkom nákupnom šialenstve zvanom Black Friday

820

Black Friday – deň kedy ľudia strácajú hlavu a vrhajú sa jeden cez druhého aby si uchmatli tovar za tie najvýhodnejšie ceny. Aj keď je tento „sviatok“ známy hlavne v Amerike, svoje miesto si pomaly náchádza aj u nás na Slovensku . Firmy ako zlavovekody.com sa nákupnej horúčky zúšastňujú a zaznamenávajú nevšedný úspech . Super zľavy je však možné nájsť po celý rok – napríklad. stačí navštíviť spomínaný zľavový portál.

zlavy

  1. V 19. storočí termín „Black Friday“ (Čierny Piatok) označoval krach na burze.

Toto slovné spojenie bolo prvýkrát použité 24. 9. 1869, keď sa James Fisk a Jay Gould snažili dostať do úzkych trh so zlatom na NYSE. Avšak vláda zasiahla a zaplavila trh zlatom, čo spôsobilo prepad cien a veľa investorov prišlo o peniaze.

  1. Predchodca Black Friday boli sprievody Santa Clausa.

Dlhé roky bol sprievod Macyho Dňa vďakyvzdania súčasťou sviatočných zvyklostí v Amerike. Avšak prvý „sprievod Santa Clausa“ bol 2. 12. 1905 v Kanade. Keď sa na konci sprievodu objavil Santa, bol to signál na oficiálne odštartovanie sviatočného obdobia. Americké obchody prebrali štafetu a začali mať podobné sprievody po celých Spojených Štátoch. V roku 1924 bol špeciálny sprievod Dňa vďakyvzdania, keď ho organizovali zamestnanci Macy’s a zapojili aj niektoré zvieratá zo Zoo v Central Parku.

 

  1. Black Friday je pre inštalatérov najzaneprázdnenejší deň v roku.

Síce to znie bizarne, ale CNN urobila reportáž, v ktorej sa vraví, že inštalatéri museli prečisťovať potrubia po hosťoch, ktorí „preťažili systém“.

 

  1. Sviatoční zákazníci nepriamo určili dátum Dňa vďakyvzdania.

Od polovice 19. do začiatku 20. storočia, prezident Spojených Štátov určil Deň vďakyvzdania na posledný štvrtok v novembri. Zmenilo sa to v roku 1939, keď posledný štvrtok v mesiaci bol zároveň posledným dňom v mesiaci. Maloobchodníci sa báli, že sviatočná sezóna sa skráti, preto napísali prezidentovi petíciu, v ktorej žiadali, aby sa Deň vďakyvzdania presunul o týždeň skôr. V roku 1941 sa Kongres rozhodol dať veci do poriadku. Odvtedy sa Deň vďakyvzdania slávi vždy štvrtý štvrtok v novembri, čo dáva obchodníkom jeden týždeň navyše pred sviatkami.

 

  1. Black Friday (Čierny Piatok) sa raz nazýval „Big Friday“ (Veľký Piatok)

Podľa článku NY Times z roku 1975, termín Black Friday je Filadelfský slang. Bolo to preto, že policajti boli frustrovaní dopravnými zápchami, keď sa všetci snažili dostať do obchodov. Obchodníkov netešilo, že sú spájaný s dopravnými zápchami a smogom. Takže v roku 1961 sa jedny noviny snažili zento deň premenovať na „Big Friady“, ale ako iste viete, tento názov sa neuchytil. Aj keď to bolo populárne vo Filadelfii, Black Friday nebol oficiálny národný termín až do deväťdesiatych rokov.

 

  1. V roku 2001 Black Friday nebol vyhlásený za najpreťaženejší nákupný deň roka.

Všetci si mysleli, že Black Friday bude najväčší nákupný deň roka – ako zvyčajne. Avšak najpreťaženejší nákupný deň bola nedeľa pred Vianocami.

 

  1. Black Friday sa rozšíril do viac ako 15 krajín sveta.

Počas mnohých rokov sa kanadskí obchodníci trápili, že ich zákazníci odchádzali počas Black Friday na nákupy do USA. Toto ich donútilo zašať svoj vlastný Black Friday a odvtedy sa to začalo šíriť do ďalších krajín sveta, ako napríklad UK, Brazília, India, Francúzsko, Nórsko a mnoho iných…

 

  1. V Mexiku sa Black Friday nazýva „El Buen Fin“, čo znamená „dobrý víkend“

Je to spojené s výročím Mexickej revolúcie v roku 1910, ktoré je niekedy v ten istý dátum ako Deň vďakyvzdania. EL Buen FIn trvá celý víkend a nie len jeden deň.

 

  1. V roku 2011 Walmart porušil tradíciu Black Friday

Tradícia Black Friday bola poručená, keď Wallmart otvoril svoje obchody už večer na Deň vďakyvzdania. Odvtedy obchodníci bojujú boj s časom. 33 miliónov Američanov vyráža na nákupy hneď ako dokončia slávnostnú večeru Dňa vďakyvzdania. Tento deň je odvtedy známy ako Grey Friday (Sivý Piatok)

 

  1. 12% zákazníkov počas Black Friday sú opití

Podľa prieskumu pod menom kupónovej stránky RetailMeNot, 12% všetkých zákazníkov, ktorí nakupujú počas Black Friday, priznali, že nakupujú pod vplyvom alkoholu.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre