10 zaujímavostí o sovách: Čím sú tak výnimočné?

3497

Sovy, s viac ako 200 druhmi žijúcimi na každom kontinente okrem Antarktídy, sú skutočne zaujímavé vtáky, ktoré nás fascinujú svojimi unikátnymi schopnosťami. Preto sa poďme pozrieť na to čím sú také výnimočné.

Schopnosť otáčať hlavou

Sovy môžu otáčať svojou hlavou až o 270 stupňov, čo im umožňuje široký zorný uhol bez potreby otáčať celým telom.

63b00175 c156 4819 b2d4 800d793c86e3
Autor tejto fotografie je aftab.

Zvláštne oči

Sovy majú tubulárne oči, ktoré im umožňujú vidieť na diaľku, ale zblízka vidia všetko rozmazane. Ich oči sú fixované, preto musia otáčať hlavou, aby videli okolo seba.

Vynikajúci sluch

Sovy majú výnimočný sluch, ktorý im umožňuje počuť korisť pod listami, rastlinami, zeminou a snehom. Niektoré druhy sov majú tak dobrý sluch, že im umožňuje lokalizovať korisť na základe drobných rozdielov vo zvukových vlnách.

Tichý let

Let sov je takmer bezhlučný vďaka špeciálnemu periu, ktoré znižuje turbulenciu vzduchu.

3a5ac117 c970 4017 b90c 43462372b3ef
Autor tejto fotografie je hans s

Zaujímavý spôsob stravovania

Sovy požierajú korisť celú a následne zvracajú nestráviteľné časti, ako sú chlpy a kosti, v podobe pelletov.

Kanibalizmus

Niektoré druhy sov niekedy požierajú iné druhy sov. Napríklad veľké rohaté sovy útočia na sovy pruhované, ktoré zase niekedy jedia sovy západné škrípkové.

Prežitie najsilnejších mláďat

Rodičia sov zvyčajne kŕmia najstaršie a najsilnejšie mláďa pred svojimi súrodencami, čo môže viesť k hladomoru mladších, ak je potravy nedostatok.

7817e476 47e2 49aa bed9 9abf68e1e1d0
Autor tejto fotografie je elsie.hui

Majstri maskovania

Sovy sú majstrami maskovania, ich perie dokonale splynie s okolím, čo im umožňuje spať aj počas dňa bez toho, aby boli viditeľné.

Hrozivé zvuky

Okrem húkania vydávajú sovy rôzne zvuky, vrátane desivého syčania, ktoré znie ako z nočnej mory, najmä v prípade sov pálených.

Sovy žijúce v kaktusoch

Najmenšia sova na svete, sova škriatková, ktorá žije v juhozápadných Spojených štátoch a severnom Mexiku, si občas urobí domov v obrovskom kaktuse saguaro, hniezdi v dierach vyrobených inými zvieratami.

648e75cc 4087 49ad a684 b4be904ed1c1
Autor tejto fotografie je Aquila-chrysaetos

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.