10 zaujímavých faktov o New Yorku, ktoré vás prekvapia – 1. časť

2170

New York. Mesto, ktoré je snom mnohých z nás. Mesto, ktoré nikdy nespí. Mesto, o ktorom sa dá rozprávať hodiny, ktorého fotky a videá nikdy neomrzia. A práve o tomto meste vám dnes prinášame zopár šokujúcich a zaujímavých faktov, o ktorých ste možno nikdy nepočuli. Tak ak ste milovník tohto mesta, rovnako ako ja, tento článok si určite užijete.

1. New York zaplatil za Central Park viac ako Amerika za Aljašku

Autor fotografie je 12019

Jednou z najväčších newyorských pamiatok a krás je Central Park. Ľudia, ktorí nemali to šťastie New York navštíviť, ho hneď spoznajú vďaka všetkým filmom a seriálom, ktoré sa tam natáčali.

Každý rok navštívi tento obrovský park s rozlohou 3,41 km² 42 miliónov ľudí. Pôvodne bol navrhnutý tak, aby New York získal elegantný nóbl park, a zároveň aby sa v jeho blízkosti zvýšila hodnota nehnuteľností. Samotný park je plný skál, takže z hľadiska rozvoja mal malú hodnotu.

Náklady na park boli ohromujúce. Kúpa celého pozemku stála v roku 1853 7,4 milióna dolárov. Na jeho výstavbe sa pričinilo približne 20 000 inžinierov, stavbárov a ďalších. V 1876 bol park hotový a náklady predstavovali zhruba 14 miliónov dolárov.

V porovnaní s tým, koľko Amerika zaplatila Rusku za štát Aljaška, je to obrovská suma. V roku 1867, keď sa Central Park ešte len staval, USA zaplatili za Aljašku relatívne malú sumu – 7,2 milióna dolárov.

2. V New Yorku je viac stromov ako v akomkoľvek inom americkom meste obyvateľov

Autor fotografie je Jermaine Ee

Keď už sme načrtli Central Park, poďme sa rozprávať o ďalšom rekorde. V New Yorku je viac stromov, ako je ľudí v ktoromkoľvek inom americkom meste. Nachádza sa tu 5,2 milióna stromov.

3. New York má viac obyvateľov ako väčšina štátov

Autor fotografie je Zach Miles

Keď už sme spomenuli počet obyvateľov, mali by sme spomenúť, aký obrovský je New York v skutočnosti. Má vyšší počet obyvateľov ako väčšina ostatných štátov v Amerike, približne 8,3 milióna.

Len 12 štátov v krajine má viac ako 8,3 milióna obyvateľov. Takže samozrejme New York musí patriť k nim. Na prvom mieste je Kalifornia s takmer 40 miliónmi obyvateľov, ďalej sú Texas a Florida, ktoré majú viac ako 20 miliónov.

4. NYC má viac mrakodrapov ako mnohé krajiny

Autor fotografie je Ben Dumond

Newyorská panoráma je všeobecne známa. Či už ste ju videli v akomkoľvek americkom filme alebo seriáli, je to niečo, čo spozná každý.

New York už nie je mestom s najväčším počtom mrakodrapov na svete, Hongkong a Šen-čen v Číne ich majú viac. Avšak ani New York sa nemá za čo hanbiť, disponuje číslom 317. Hong Kong na 1. mieste má 554 mrakodrapov, Šen-čen ich má 410.

5. HDP New Yorku je väčšie ako HDP mnohých krajín vrátane Kanady

Autor fotografie je Luca Bravo

Koľko peňazí dané miesto zarába v porovnaní s ostatnými mestami? New York dosahuje dosť pôsobivé čísla.

Nominálny HDP mesta New York je 1,7 bilióna dolárov. Keby bol New York samostatnou krajinou, mal by 13. najväčšiu ekonomiku na celom svete. Je zhruba na rovnakej úrovni ako Kanada, a to minimálne od roku 2017. Podľa najnovších údajov je Kanada z hľadiska HDP len o kúsok nad New Yorkom.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre