10 zaujímavých informácií o našich chuťových pohárikoch – 2. časť

808

Jedlo má v našom živote nezvyčajné miesto. Samozrejme, je to základná ľudská potreba, ale je v tom oveľa viac. Niektorí z nás ho majú nedostatok, iní zas nadbytok. Z jedla sme urobili umenie, vyjadrenie bohatstva alebo kreativity a urobili sme z neho aj zábavu. Ľudia neustále experimentujú s novými chuťami a prísadami, aby vytvorili niečo nové a chutné.

Avšak dôležitá otázka, nad ktorou sa zamýšľa len málokto, ako chutnáme jedlo? Okrem vzhľadu, vône a pocitu, ide často len o chuť. Čo teda viete o tom, ako vám vôbec chutí? Pohodlne sa usaďte a užite si druhú časť tohto zoznamu.

6. Vaše chuťové poháriky žijú len asi 10 dní

Autor fotografie je Victoria Krivchenkova

Ak ste niekedy jedli niečo horúce a popálili si jazyk, viete, že to otupí váš chuťový vnem. Ale po chvíli to prejde a všetko bude opäť chutiť normálne. Nie je to preto, že by sa vaše chuťové poháriky zahojili. Je to preto, že odumierajú a rýchlo sa nahradia novými. Priemerný chuťový pohárik žije len 1-2 týždne, teda zhruba 10 dní.

Chuťové poháriky sú len zväzok buniek schopných vnímať chuť. Podobne ako väčšina buniek vo vašom tele stále rastú, odumierajú a sú nahrádzané. S pribúdajúcim vekom sa ich schopnosť regenerovať a zachovať si chuť, akú mali predtým, znižuje. Výskum ukázal, že starší ľudia pomalšie regenerujú chuťové poháriky a ich zmysel pre chuť časom slabne. Ženy začínajú strácať chuťový vnem skôr ako muži, zhruba po päťdesiatke. Muži vydržia až do šesťdesiatky.

7. Na zemiakových čipsoch ochutnáte len 20 % soli

Autor fotografie je Emiliano Vittoriosi

Keď zjete čips, ochutnáte asi 20 % prítomnej soli. Aby sme soľ ochutnali, musí sa rozpustiť vo vašich slinách. Ak jete jedlo so suchými ústami, necítite žiadnu chuť. Takisto prehĺtanie je namáhavejšie. Ale keď jete čipsy normálne, žujete a prehĺtate tak rýchlo, že väčšinou nedokážete ochutnať viac ako 20 %.

Spôsob, akým jeme čipsy, je taký neefektívny, že spoločnosť Lays vyvinula nový druh kryštálov soli, ktoré umožňujú rýchlejšie rozpúšťanie, takže môžete ochutnať viac, pričom v recepte používajú o 25 % menej soli. Vďaka tomu sú čipsy chutnejšie a zdravšie.

8. Nič nechutí pikantne, pretože korenie nie je chuť

Autor fotografie je Aliona Gumeniuk

Ľudia milujú pikantné jedlá. Niektorí si však neuvedomujú, že pálivé nie je chuť, ale reakcia na bolesť. Často ich spomíname s chuťami ako je slané a sladké, ale to je chyba. Pikantné sa nedá ochutnať.

Kapsaicín, chemická látka, ktorá spúšťa túto reakciu na pálivosť, v skutočnosti klame váš mozog. Chemické zlúčeniny aktivujú tepelné senzory a vďaka tomu majú pocit, že sú horúce, aj keď v skutočnosti nie sú. Čím viac chemickej látky je v papričke, tým je pocit horší.

Keď v omáčke alebo papričke cítite niečo pálivé, sú to ostatné látky, ktoré dodávajú chuť. Teda skutočná chuť samotného korenia alebo dochucovadlá pridané do omáčky, ako je soľ, paradajka alebo ocot.

9. Semenníky majú chuťové receptory

Autor fotografie je derneuemann

Keď sa táto informácia prvýkrát dostala na internet, ľudia sa ju zrejme snažili čo najlepšie využiť tak, že si namáčali semenníky do sójovej omáčky. Samozrejme, veľa z toho nezistili, pretože ak viete, ako funguje biológia, semenníky sú vo vnútri a ešte sa tam nachádza miešok, ktorý zabraňuje akémukoľvek ochutnávaniu.

Semenníky nemajú chuťové poháriky, ale majú chuťové receptory. Tieto bunky existujú v celom tele, ale ich funkcia nie je úplne známa. Nemôžete si potierať jedlo na pätu, aby ste zasýtili hlad, ale vedecké poznatky o tom, že tam existujú chuťové receptory, sú na mieste. Môžu pomáhať pri detekcii určitých baktérií a sú potrebné na produkciu spermií.

10. Pohlavie a etnická príslušnosť ovplyvňujú vaše vnímanie chutí

Autor fotografie je Jason Briscoe

Medzi pohlaviami a národnosťami existujú zaujímavé rozdiely a jedným z najneočakávanejších je zmysel pre chuť. Podľa výskumov majú ľudia ázijskej národnosti v porovnaní s belochmi lepšie chuťové schopnosti. Ázijci sú častejšie označovaní ako superdegustátori, o ktorých sme písali v prvej časti tohto zoznamu. Osoby ázijskej národnosti sú údajne citlivejšie aj na kyslé chute.

Taktiež bolo dokázané, že muži častejšie uprednostňujú sladšie chute ako ženy.

Z ďalšieho výskumu vyplýva, že Hispánci a Afroameričania hodnotili chuťové vnemy lepšie ako účastníci bielej rasy.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre