10 zaujímavých faktov o New Yorku, o ktorých ste pravdepodobne netušili – 2. časť

1598

New York. Mesto, ktoré je snom mnohých z nás. Mesto, ktoré nikdy nespí. Mesto, o ktorom sa dá rozprávať hodiny, ktorého fotky a videá nikdy neomrzia. A práve o tomto meste vám dnes prinášame zopár šokujúcich a zaujímavých faktov, o ktorých ste možno nikdy nepočuli. Tak ak ste milovník tohto mesta, rovnako ako ja, tento článok si určite užijete.

6. Na Manhattane nie sú takmer žiadne uličky

Dan Nguyen/flickr

Drvivá väčšina scén z filmov a seriálov v newyorských uličkách sa nakrúca v jednej uličke, ktorá sa volá Cortlandt Alley, pretože je jednou z mála dostupných (natáčanie nie je povolené v mnohých uličkách v New Yorku). Má temnú a špinavú príťažlivosť newyorskej uličky, ako ju vytvorili filmy, pretože je to doslova temná a špinavá ulička vytvorená filmami.

Väčšina Manhattanu sa riadi uličnou sieťou z roku 1811. Budovy boli navrhnuté a postavené ako bloky bez medzier medzi nimi. Tých niekoľko málo uličiek, ktoré na Manhattane existujú, sú pozostatky spred tohto obdobia, ktorých je málo a sú veľmi vzdialené.

7. V New Yorku nie sú žiadne Walmarty

TaurusEmerald/wikimediacommons

V Amerike sa nachádza 4 616 obchodov Walmart. Je len veľmi málo miest, v ktorých by ste tento obchod nenašli. Napriek tomu jedno miesto, kde nenájdete ani jeden, je New York. Spoločnosť sa roky snažila presadiť vo väčších mestách, ale New York sa im presvedčiť nepodarilo. Odbory stále bojovali za to, aby spoločnosť v meste nepôsobila.

8. New York má jednu z najčistejších vôd v Amerike

Autor fotografie je Jacek Dylag

V roku 2019 bola newyorská voda z vodovodu označená za najčistejšiu v štáte. Pravidelne sa tiež umiestňuje v rebríčku s najlepšou chuťou. To všetko vďaka rozhodnutiam o spôsobe zásobovania mesta vodou, ktoré boli prijaté pred viac ako 50 rokmi. Hoci niektorí chceli ako lacný zdroj využívať odpornú a znečistenú rieku Hudson, bolo to našťastie zamietnuté. Namiesto toho sa začala čerpať voda zo vzdialenejších horských oblastí Catskill Mountains z čerstvých, neznečistených povodí. Táto voda potrebuje o dosť menej čistenia a vďaka tomu je oveľa čistejšia a chutnejšia.

Ľudia sa už dlho pýtajú, prečo práve táto voda chutí tak dobre, a môže to byť čokoľvek, od minerálov až po jednoduché vnímanie obyvateľov.

9. Po zavedení Uberu v New Yorku klesol počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu o viac ako 25 %

Autor fotografie je Viktor Avdeev

Uber je v súčasnosti známy po celom svete ale nie vždy je to dobrou reputáciou. Na spoločnosť bolo mnoho sťažností, od spôsobu, akým zaobchádza so svojimi vodičmi, až po obavy z jazdy. Ale treba prihliadať aj na tie pozitívne stránky.

Keď Uber prišiel do New Yorku, nastali citeľné zmeny. Štúdia z roku 2017 ukázala, že k poklesu nehôd došlo od roku 2011, keď Uber začal fungovať v New Yorku. Znamenalo to približne o 40 nehôd mesačne menej.

10. Všetky newyorské budovy nad 6 poschodí potrebujú vodné veže

Autor fotografie je Fabien Bazanegue

Ak ste nikdy neboli v New Yorku, možno ste si nevšimli tento zaujímavý jav, ktorý súvisí s veľkosťou budov. Na začiatok treba povedať, že drvivá väčšina bytoviek v New Yorku má 6 poschodí. Dôvod súvisí s tým, prečo má toľko ďalších budov na streche drevené vodné veže. Tieto veže nie sú na ozdobu, používajú sa každý deň. Je to spôsobené tým, že New York leží na vodnej hladine. Mesto je postavené na plytkej skale a na zabezpečenie tlaku vody sa nedajú použiť elektrické čerpadlá.

Nad 6 poschodí je pre tento nedostatočný tlak príliš ťažké dostať vodu potrubím do viacerých bytov. Väčšie budovy používajú na zásobovanie vodou vodné veže. Obyvatelia sa v tejto vode kúpu a pijú z nej každý deň.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre