10 zaujímavých faktov o Novom Zélande – 2. časť

331

Nový Zéland je pestrá krajina, v ktorej okúsite kúpanie na pláži, ale aj zasnežené vrcholky hôr. Nekončiace zelené pastviny s ovcami, tropické lesy, termálne pramene, čisté jazerá, gejzíry či jaskyne sú len malou ukážkou prírodného bohatstva tejto krajiny.

Krásy Nového Zélandu pozná každý, avšak nie každý pozná menej známe fakty a informácie. Preto sme pre vás pripravili tento zoznam, ktorý je rozdelený na 2 časti. Včera sme vám predstavili prvých 10 zaujímavostí, dnes sa pozrieme na zvyšok. Príjemné čítanie! :) 

1. Nový Zéland má silné postavenie v medzinárodnom obchode s ovčím mäsom. V súčasnosti pripadá na Novom Zélande približne 9 oviec na 1 človeka.

white sheep on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Sam Carter

2. Wellington, hlavné mesto Nového Zélandu, je najjužnejšie položené hlavné mesto na svete.

aerial photography of city beside body of water during daytime
Autor tejto fotografie je Pat Ho

3. Nový Zéland bol v 80. rokoch 20. storočia vyradený z aliancie ANZUS (Austrália, Nový Zéland, Spojené štáty), keď zakázal jadrové zbrane a jadrovú energiu. Na Novom Zélande dodnes nie sú žiadne jadrové elektrárne a na to, aby sa mohla postaviť, by bola potrebná zmena zákona. Nový Zéland si zachováva vojenské väzby so Spojeným kráľovstvom.

sea waves crashing on shore under white clouds
Autor tejto fotografie je Mick Truyts

4. Nový Zéland má jednu z najliberálnejších mediálnych oblastí na svete. Výrazne ľavicová a pravicová tlač tam nie je taká zjavná ako v iných krajinách.

Eugene Kaspersky/flickr

5. Na Novom Zélande sa takmer všetky osobné finančné transakcie uskutočňujú pomocou karty – kreditnej alebo inej. Väčšina obchodov ponúka EFTPOS (Elektronický prevod finančných prostriedkov na predajnom mieste) a hotovosť sa vyskytuje čoraz menej. Nový Zéland bol pravdepodobne prvým národom, ktorý ponúkol tento systém platenia. Aj väčšina taxíkov umožňuje platiť bez hotovosti prostredníctvom tohto systému.

person holding black android smartphone
Autor tejto fotografie je naipo.de

6. Nový Zéland je pomerne liberálny štát, kde sú homosexuálne manželstvá legálne a taktiež aj prostitúcia a prevádzkovanie bordelov. Veková hranica na vedenie motorových vozidiel je 15 rokov, veková hranica na dobrovoľný sex je 16 rokov a veková hranica na pitie alkoholu je 18 rokov (mladiství v sprievode dospelých môžu piť alkohol v reštauráciách).

multi colored umbrella under blue sky during daytime
Autor tejto fotografie je Tim Bieler

7. Jazero Taupo (jedna z najobľúbenejších turistických destinácií Nového Zélandu) bolo zdrojom najväčšej známej erupcie na svete za posledných 70 tisíc rokov. Index vulkanickej výbušnosti bol 8. Uvoľnilo sa pri nej viac ako 530 kubických kilometrov magmy.

Sunny Beach/pinterest

8. Nový Zéland bol poslednou veľkou pevninou, ktorá bola osídlená (s výnimkou polárnych oblastí).

Bernard Spragg. NZ/flickr

9. Novozélanďan a nositeľ Nobelovej ceny, Ernest Rutherford, je známy ako otec jadrovej fyziky vďaka svojej orbitálnej teórii atómu.

Ahappyman/wikimediacommons

10. Sir Edmund Hillary – prvý človek, ktorý dosiahol vrchol Mount Everestu, bol Novozélanďan (narodil sa v Aucklande) a jeho tvár je na novozélandskej päťdolárovke.

Claude Florin/flickr

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre