10 zaujímavých faktov o Novom Zélande

367

Nový Zéland je pestrá krajina, v ktorej okúsite kúpanie na pláži, ale aj zasnežené vrcholky hôr. Nekončiace zelené pastviny s ovcami, tropické lesy, termálne pramene, čisté jazerá, gejzíry či jaskyne sú len malou ukážkou prírodného bohatstva tejto krajiny.

Krásy Nového Zélandu pozná každý, avšak nie každý pozná menej známe fakty a informácie. Preto sme pre vás pripravili tento zoznam, ktorý bude rozdelený na 2 časti. Tak sa poďme pustiť do prvých 10 zaujímavých faktov o Novom Zélande! 

 

1. Hoci to už neplatí, Nový Zéland bol kedysi spravovaný ako súčasť územia Nového Južného Walesu (neskôr súčasť Austrálie). Keď sa Austrália v roku 1901 federatívne spojila, Nový Zéland dostal ponuku stať sa jedným z jej štátov. Avšak túto ponuku odmietol a je samostatným štátom.

Bernard Spragg. NZ/flickr

2. Kiwi nie je ovocie – je to pôvodný nelietavý vták Nového Zélandu a slangový výraz pre Novozélanďana. Kiwi sa nazýva „ovocie kiwi“, taktiež známe aj ako čínsky egreš.

rawpixel

3. Nový Zéland bol prvým veľkým štátom, ktorý mal všeobecné volebné právo. V roku 1893 bolo pre všetkých občanov a občianky Nového Zélandu povolené voliť.

Trey Ratcliff/flickr

4. Nový Zéland bol prvýkrát objavený Európanmi v roku 1642, keď sem dorazil holandský moreplavec Abel Tasman. Nový Zéland opustil po tom, čo niekoľko členov jeho posádky zabili Maoriovia, a až v roku 1769 sem dorazil anglický kapitán James Cook a zmapoval krajinu.

Zlatko Tesic/pinterest

5. Kráľ Karol III. je oficiálny kráľ Nového Zélandu. Na Novom Zélande ho zastupuje generálny guvernér, ktorý schvaľuje všetky zákony, ktoré mu predloží zvolený novozélandský parlament.

The Sun/pinterest

6. Nový Zéland je jednou z troch krajín, ktoré majú dve oficiálne hymny. Prvou je God Save the King (anglická hymna) a druhou je God Defend New Zealand (Boh ochraňuj Nový Zéland). Ďalšie dve krajiny s dvoma hymnami sú Dánsko a Kanada, ktoré majú kráľovskú hymnu a štátnu hymnu.

think0/deviantart

7. Ďalší pôvodný vták Nového Zélandu (Moa) bol jedným z najväčších vtákov v histórii – meral až 3,6 m a vážil 300 kg. Nanešťastie ich Maori koncom roku 1500 lovili až do vyhubenia.

denisbin/flickr

8. Keď Európania prišli na Nový Zéland, obývali ho už Maoriovia – východní polynézski osadníci, ktorí prišli niekedy medzi rokmi 800 a 1300.

W. Bulach/wikimediacommons

9. Ďalšia skupina osadníkov (ktorá pravdepodobne pochádzala z rovnakej skupiny ako pôvodní Maoriovia) sa usadila na Chathamských ostrovoch. Nazývali sa Moriori. V roku 1835 sa na Chathamské ostrovy presťahovali skupiny Maorisov a vyhladili takmer všetkých Moriorisov – do roku 1862 ich zostalo len 100. Posledný plnokrvný Moriori (Tommy Solomon) zomrel v roku 1933.

wikipedia

10. Nový Zéland bol prvou krajinou, v ktorej tri najvyššie mocenské pozície zastávali súčasne ženy: premiérka – Helen Clarková, generálna guvernérka – Dame Silvia Cartwrightová a predsedníčka najvyššieho súdu – Sian Eliasová.

Quilt Phase/wikimediacommons

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre