10 zaujímavých informácii o našich chuťových pohárikoch – 1. časť

319

Jedlo má v našom živote nezvyčajné miesto. Samozrejme, je to základná ľudská potreba, ale je v tom oveľa viac. Niektorí z nás ho majú nedostatok, iní zas nadbytok. Z jedla sme urobili umenie, vyjadrenie bohatstva alebo kreativity a urobili sme z neho aj zábavu. Ľudia neustále experimentujú s novými chuťami a prísadami, aby vytvorili niečo nové a chutné.

Avšak dôležitá otázka, nad ktorou sa zamýšľa len málokto, ako chutnáme jedlo? Okrem vzhľadu, vône a pocitu, ide často len o chuť. Čo teda viete o tom, ako vám vôbec chutí? Pohodlne sa usaďte a užite si prvú časť tohto zoznamu.

1. Dimetylsulfoxid môžete ochutnať len dotykom

Autor fotografie je Marcelo Leal

Väčšina z nás nemá doma lekárske rozpúšťadlá, ale v nemocnici sa s nimi môžete stretnúť, a teda hlavne s dimetylsulfoxidom. Ak sa tak stane, nebuďte prekvapení jeho chuťou. Určite si teraz hovoríte, že sa nemusíte obávať chuti, pretože prečo by ste preboha ochutnávali dimetylsulfoxid. Dávajte si pozor, nemusíte ho chcieť cielene ochutnať.

Táto zlúčenina sa niekedy používa na rozpúšťanie liekov, aby sa ľahšie podávali, a to preto, že Dimetylsulfoxid (DMSO), má pozoruhodnú schopnosť ľahko prechádzať cez membrány. Tak ľahko, že stačí, aby ste s ním manipulovali, a prejde cez vašu pokožku a v ústach vám môže vyvolať výraznú cesnakovú chuť. Dokonca dokáže prejsť aj cez gumené rukavice.

2. Deti majú trikrát viac chuťových pohárikov ako dospelí

Autor fotografie je Derek Owens

Bábätká sú od narodenia bezmocné. Majú len málo schopností, aspoň v porovnaní s mláďatami iných živočíšnych druhov, ktoré sa dokážu postaviť na nohy v priebehu niekoľkých hodín. Majú však jednu schopnosť, ktorá chýba aj dospelým, a tou je silný chuťový vnem.

Bábätká majú zhruba 3-krát viac chuťových pohárikov ako dospelý človek. To vysvetľuje, prečo sa chute s pribúdajúcim vekom menia. Mnoho ľudí v detstve neznášalo určitú zeleninu, ale v dospelosti si ju obľúbili.

Detské ústa sú vnímavejšie na sladké chute. Slané im nechutí veľmi vábivo, ani kyslé, a horké sú pre detské chuťové poháriky mimoriadne urážlivé.

3. Zubná pasta blokuje sladké receptory, preto jedlo po čistení zubov nechutí dobre

Autor fotografie je Nik

Myslím, že väčšina z nás si to už zažila. Hneď ráno si umyjete zuby a následne si idete dať milovanú kávu, poprípade čerstvý džús. A potom príde veľké sklamanie, lebo to chutí hrozne. Ale prečo? Odpoveď je v zubnej paste, ale len v jej časti. Nejde o chuť, ale o to, čo robí s vaším jazykom.

Zubná pasta má v sebe penivú látku, niečo ako laurylsulfát sodný. Jeho jediným účelom je, aby sa vytvorila pena. Táto chemikália však tiež dočasne blokuje sladké receptory v našich ústach. Ak potom niečo vypijete, nebudete cítiť sladkosť.

4. Chuťové poháriky môžete oklamať vôňami

Ron Lach/pexels

Chuť a vôňa sú úzko prepojené. Je pravdepodobné, že niečo, čo dobre vonia, je pre nás lákavejšie a rozvonia vaše ústa. Ale vedeli ste, že tieto 2 zmysly sú až tak prepojené, že pomocou vône dokážete zmeniť chuť?

Existujú jednoduché domáce experimenty, ktorými môžete oklamať svoj mozog, aby ochutnal veci na základe rôznych vôní. Spôsob, akým náš mozog interpretuje chuť, zahŕňa chuťový vnem, ale aj textúru a vôňu jedla, ktoré konzumujete. Odhaduje sa, že 70-75 % toho, čo nám náš mozog hovorí o chuti, je ovplyvnené čuchom.

5. Superdegustátor dokáže ochutnávať intenzívnejšie ako 75 % ľudí

Autor fotografie je Icons8 Team

Zo všetkých superschopností, o ktorých by človek mohol snívať, je byť superdegustátorom na zozname len zriedkavo. Približne 25 % ľudí sa kvalifikuje ako superdegustátori.

Ako už názov napovedá, superdegustátor je v ochutnávaní lepší ako ostatní ľudia. Chute sú pre nich silnejšie a bohatšie. Rôzne chute môžu byť viac zosilnené, čo nemusí byť vždy dobré. Predstavte si niečo, čo vám chutí príliš sladko alebo príliš horko. Pre superdegustátora to môže byť neznesiteľné. Podobne aj jedlo, ktoré vy považujete za dokonalé, môže byť pre superdegustátora príliš slané alebo kyslé, pretože jeho chuťové vnímanie je lepšie nastavené.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre