12 najšialenejších bankových lúpeží v histórii, ktoré sa skutočne stali

12908

Krádeže sú v dnešnom svete bohužiaľ na dennom poriadku. Niektorí zlodeji majú výborný plán, ale tí ostatní zas zrejme improvizujú „za pochodu“. Pravdou však je, že väčšina urobí nejakú chybu a dá sa nakoniec chytiť. V tomto článku si teda prečítajte o zopár lúpežiach, ktoré naozaj NIKDY neodporúčame zopakovať…

Severo-Hollywoodska banková lúpež (1997)

Nešlo o samotnú lúpež, ako tak o akciu, ktorá sa udiala potom. Dvaja lupiči sa pri odchode stretli s odporom a tak sa odohrala prestrelka ako z pravého Hollywoodskeho filmu. Lupičom sa podarilo zastreliť 11 strážnikov a ďalších 7 nevinných prítomných návštevníkov banky, kým padli mŕtvy na zem. Napriek tomu aká smutná udalosť to musela byť pre rodiny mŕtvych, ľudia ktorí kontrolovali kamerové záznamy museli byť poriadne prekvapený.

Hollywood fotografia
Foto od shinya

Lúpež Johna Dillingera a spol.

Pravdepodobne jeden z najväčších zlodejov v histórii John Dillinger a jeho muži raz predstierali, že sú filmovými producentmi, ktorí hľadajú miesta pre natáčanie filmu o nejakej krádeži. No možné by to bolo, teda až na skutočnosť, že vybratú banku vykradli. Veľmi prefíkaný zlodej…

Lúpež v Čínskej agrikultúrnej banke

Plán bol ukradnúť nejaké peniaze, vyhrať v lote, nahradiť to ukradnuté a zvyšok si ponechať. Tento plán Renovi Xiaofengovi prvýkrát naozaj vyšiel. Problém však bol v tom, že sa stal chamtivým a po druhý raz ukradol oveľa väčšie množstvo peňazí. Plán znovu vyšiel, ale ľudia si nakoniec všimli jeho neprimerane rastúce bohatstvo a bol chytený. To pre Xiaofenga a spol. znamenalo istý trest smrti.

Najväčšia lúpež v histórii

Zoznámte sa so Saddámom Husajnom, žijúcou legendou. Tento muž dokázal zorganizovať najväčšiu svetový lúpež v histórii (zatiaľ). Išlo o lup v hodnote jednej miliardy dolárov, ktoré „získal“ od Centrálnej irackej banky. A prečo to vraj urobil? Lup chcel podľa vlastných slov totiž „ochrániť pred Američanmi“.

Netradičný novodobý Robin Hood

Najväčším koníčkom Toma Justicea mala byť práve spravodlivosť. Preto mal z rôznych bánk ukradnúť tisíce dolárov, ktoré potom rozdal bezdomovcom, vyhodil na skládku a len 2 doláre si nechal pre seba. Celé jeho lúpeže prebiehali dokonca na bicykli. Keď sa vykrádaniu bánk začal venovať „plnohodnotne“, polícii sa ho nakoniec podarilo chytiť.

„Neuveriteľný“ Darth Vader

Vo vyššie uvedenom roku sa istý muž pokúsil vykradnúť nemenovanú banku s pomocou obleku Dartha Vadera. Zrejme sa Vám to nezdá veľmi výnimočné, veď veľa zlodejov kradne v nejakých oblekoch. Tento „chudák“ zlodej však musel po ľuďoch kričať že to nie je vtip, pretože mu akosi nechceli uveriť.

Darth Vader fotografia
Foto od Roger Schultz

Komik a.k.a Pasák a.k.a. Zlodej

Pôvodne známy ako Henry McElvane, chcel byť „St. John“ komikom, takže sa presťahoval do Kalifornie a zmenil si meno. Rovnako ako u väčšiny začínajúcich komikov si potreboval nájsť prácu. Rozhodol sa stať pasákom. Veci sa však trošku zmenili, keď niektoré z jeho prostitútok začali vykrádať banky. Presvedčili ho, aby sa stal vedúcim ich skupiny a vykrádal s nimi banky. Táto skupina však zrejme nebola príliš inteligentná, pretože často vylúpili dvakrát tú istú banku. Zrejme netreba hovoriť, že len vďaka tomu ich chytili.

Rodina Cattovcov

Scott Catt sa chcel stať bankovým zlodejom, ale nemal kontakty, takže požiadal o pomoc svoje deti. Jeho syn súhlasil, pretože potreboval peniaze na vysokú školu a dcéru tiež presvedčil. Predstierali že sú stavebnými robotníkmi, ktorí si chcú otvoriť účty. Po lúpeži polícia zistila, že stavebné vesty vyzerali príliš čisté. Následne dostali informácie o Scottovej kreditnej karte a Cattovcov zatkli.

10 miliónov z odpadkov Pacifickej národnej banky

Stanley Mark Rifkin ukradol 10 miliónov dolárov bez toho, aby vošiel do banky. Ako počítačový konzultant sa oboznámil so systémom bankových prevodov. Po istom čase zistil, že heslá od účtov boli každodenne zmenené, takže niekde logicky museli byť zapísané. Nepotreboval ani plán, len jednoducho vyhrabal z odpadkov papier s heslami, nariadil prevod a bol bohatý.

trash fotografia
Foto od urbndork

Slepý zlodej

Najviac bláznivá vec na prípade je, že Robert Vernon Toye bol slepý. Čakal pred New-Yorkskou bankou kým mu niekto nepomohol nájsť vchod, následne vošiel do vnútra, nejakým zaujímavým spôsobom vykradol banku a strážca mu ešte dokonca podržal dvere pri ceste von z banky. Ani jeho šťastie však nebolo nekonečné a stráže sa o jeho lúpeži dozvedeli.

Bývalý vojak Jacques Mesrine

Po tom, ako istý čas pôsobil ako vojak počas Alžírskej vojny, začal vykrádať banky vo Francúzsku a v Kanade. Keď ho prvý raz chytili, utiekol aj so sudcom ako rukojemníkom. Vo Francúzsku sa stal slávnym, ale to skončilo po mučení istého reportéra, ktorý o ňom napísal negatívny článok. Mesrine nakoniec zomrel pri prestrelke s políciou.

War in Algeria fotografia
Foto od Vasnic64

Rumunský utečenec Attila Ambrus

Ambrus mal dosť ťažký, ale zaujímavý život. Z komunistického Rumunka unikol prichytený na dne vlaku. Po príchode do Maďarska sa pokúsil dostať do miestneho hokejového tímu, ale bol tak zlý, že ho tréner prijal len z ľútosti. Následne začal vykrádať banky, aby si „zarobil“ nejaké peniaze. Počas lúpeží vždy všetkým ženám naokolo rozdával kvety. Vďaka tomuto zvyku ho nakoniec aj chytili…

zdroj: list25

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre